Nors daugelis tėvų skundžiasi, kad jų vaikams trūksta savarankiškumo, tačiau dėl to kalti patys tėvai, o tiksliau jų labai didelė meilė. Ar kada pastebėjote, kaip būna nufilmuoti juokingi vaizdeliai iš kitų pasaulio šalių? Vaikui nukritus visi juokiasi, dažnai juokiasi ir pats vaikas, net jei jam labai skauda. Tuo tarpu, jei vaikas nukrito lietuvių šeimoje, dažniausiai subėgs visa giminė, čiūčiuos, liūliuos, bučiuos ir guos. Jei norite, kad jūsų vaikai augtų savarankiški, turite leisti jiems tokiems būti.
Nedarykite to, ką vaikas gali padaryti pats
Savaime aišku, jog jūs tai padarysite greičiau, geriau ir gražiau, tačiau jei norite, kad vaikai būtų atsakingesni, leiskite jiems patiems atlikti paprastus darbus. Net jei vaikas tingi ir puikiai žino, kad jam šiek tiek palaukus jūs atbėgsite ir viską sutvarkysite, mokinkite jį su įvairiais dalykais susitvarkyti pačiam. Mažiems vaikams ypač patinka patiems kažką daryti, tačiau jei aplink „šokinėsite“, ilgainiui jam labiau patiks turėti „tarnus“, kurie už jį viską padaro.
Mokome tvarkos ir pagalbos
Jei jūsų vaikas pakankamai didelis, kad žaistų su visa krūva žaislų, jis gali juos ir sukrauti atgal į žaislų dėžę. Net jei jūsų vaikas atrodytų dar tik neseniai pradėjo vaikščioti, bet kokia pagalba iš jo – puiki savarankiškumo pamoka. Net jei su kažkokia užduotimi vaikas susitvarko nepakankamai gerai, būkite kantrūs. Pradėkite nuo paprastų dalykų. Po vakarienės nešate lėkštes į indaplovę? Jei jis per mažas nešti lėkšę, duokite jam kartu su jumis į virtuvę atnešti rankšluostį, servetėlę, kurią reikia išmesti, šauktą ar panašiai. Padėdamas vaikas ne tik greičiau išmoks daiktų pavadinimus, plėsis jo akiratis, bet ir didės gebėjimas įvairius dalykus daryti savarankiškai. Vaikai išties mėgsta jaustis naudingi!
Nereikalaukite per daug
Tvarkotės? Paprašykite vaiko nuvalyti dulkes ar veidrodį, ar dar ką nors. Net jei jis labiau išterlios nei nuvalys, gražiai paaiškinkite kaip kitą kartą jis gali geriau atlikti užduotį, tačiau jokiu būdu nepulkite bartis, sakydami, jog jis tik meškos paslaugą padarė. Įgūdžiai atsiranda ne iš karto.
Leiskite vaikui pagalvoti pačiam
Be abejonės, vaikui gali reikėti daugiau laiko priimti kažkokį sprendimą nei suaugusiam, tad neskubinkite vaiko ir esant reikalui, leiskite jam pačiam pagalvoti, kaip pasielgti. Dažnai mylintys tėvai mano, jog bus lengviau ir paprasčiau, jei greitai sprendimą priims jie, tačiau tai neskatina vaiko protinio vystymosi. Jei matote, kad vaikui sunkiai sekasi apsispręsti ar atlikti kažkokią užduotį (pavyzdžiui, užsirišti batus), geriau papasakokite, kaip reikėtų pasielgti, duokite pavyzdžius, priminkite vaikui kažkokias pamokėles, tačiau jokiu būdu nedarykite to patys. Net jei skubate, nepradėkite panikuoti. Vaikui užaugus – šis jums tik padėkos!