• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip prakalbinti vyrus?

Neprivalote kiekvieną akimirką žinoti, ką sutuoktinis galvoja apie jus, savo vaikystę arba gyvenimo prasmę. Taip pat neturėtumėte valandų valandas plepėti telefonu su tėčiu, dėde, broliais, universiteto laikų draugais. Bendrauti su stipriosios lyties atstovais gali būti sudėtinga, bet tai – neišvengiama. Pateikiame trijų psichologų nuomonę, kaip prakalbinti savo gyvenimo vyrus ir sukurti darnius santykius šeimoje bei už jos ribų.

REKLAMA
REKLAMA

Prieikite iš šono

Jei netikėtai prieisite ir atsisėsite priešais sutuoktinį pokalbio, tai gali pažadinti jo konkuravimo instinktus, teigia neverbalinio bendravimo patarėja, JAV mokslų daktarė Carol Kinsey Goman. Moterys linkusios bendrauti sėdėdamos viena prieš kitą, o vyrai mieliau sėdi greta ir toliau vienas nuo kito. Pokalbis su tėčiu bus kur kas efektyvesnis, jei bendrausite plaudami indus, gamindami valgyti ar kartu prisėdę ant sofos.

REKLAMA

Eikite kartu pasivaikščioti ar pažaiskite tenisą

„Mintis, kad leisdami laiką kartu neišvengsite kai kurių, kartais gal ir ne visai malonių pokalbių, yra kur kas priimtinesnė moterims nei vyrams“, – sako Kalifornijos valstijos universiteto doktorantė, vedybų ir šeimos psichoterapijos profesorė Diane Gehart. Tai priklauso nuo to, kaip bendravote su bendraamžiais vaikystėje. „Dauguma stipriosios lyties atstovų yra įpratę užmegzti ryšius per bendrą veiklą, – sako D. Gehart. – Berniukai susiranda draugų žaisdami vaizdo žaidimus, sportuodami, važinėdami riedlente, mergaitės – plepėdamos ar nakvodamos viena pas kitą.“

REKLAMA
REKLAMA

Kai eisite kur nors pasisėdėti su draugėmis, pasidairykite, kas vyksta prie kitų staliukų ir kiek yra vyriškų, o kiek moteriškų kompanijų. Kita priežastis, kodėl vaikščiojant gamtoje ar vairuojant patogu bendrauti, – aplink pilna medžiagos pokalbiams. Galite aptarti jus aplenkusį automobilį, kitus vairuotojus, gamtą, paukščius, gyvūnus... Taigi išsirinkite jums abiem patinkančią veiklą ir pirmyn!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad susikalbėtumėte, reikia vienam kitą girdėti

Neturėtumėte atsiriboti nuo vyrui priimtinų sporto renginių ar triukšmingų roko koncertų, kur galbūt ir neįmanoma susišnekėti. Stipriosios lyties atstovai su draugais mėgsta leisti laiką tokiose vietose, kur normaliam pokalbiui nėra sąlygų. Jūs tikrai galite prisidėti, tik nepuoselėkite vilčių, kad iš širdies pasišnekėsite – verčiau palaukite, kol renginys pasibaigs.

REKLAMA

Drybsokite, kai jis drybso

Mėgdžiojimas – kitų žmonių, manierų, gestų ar judesių kartojimas norint sukurti tvirtesnius santykius. „Kai dirbau terapeute, dažnai mėgdžiodavau pacientus siekdama, kad jie jaustųsi geriau ir nebūtų tokie suvaržyti“, – sako C. K. Goman. Tai nereiškia, kad turite kartoti kiekvieną jo judesį. Jei vyras užmetęs ranką ant sofos krašto, galite atkryžiuoti savo rankas ir kojas. Idėja paprasta: tokia kūno kalba padeda išreikšti empatiją. Panašūs judesiai ir pozos turėtų sušvelninti atmosferą, padėti jums abiem jaustis patogiai ir natūraliai pradėti pokalbį.

REKLAMA

Šypsokitės jam, bet nelaukite atsako

Gera nuotaika ir entuziazmas yra užkrečiama. Akrono universiteto Ohajuje psichologijos profesorius Ronaldas

F. Levantas sako, kad jo pacientai dažnai užsimena, jog jiems patinka, kai moterys šypsosi. „Jie jaučiasi mėgstami, pakyla nuotaika. Tai padeda užmegzti ryšius arba sutvirtinti santykius“, – priduria jis. Be to, matydami jūsų šypseną vyrai atsipalaiduoja ir gali tapti kalbesni. Tačiau, skirtingai nei moterys, į šypseną paprastai atsakančios šypsena, stipriosios lyties atstovai taip elgiasi retai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei norite atsakymo, užduokite klausimą

Dirbdama su abiejų lyčių verslininkais C. K. Goman pastebėjo, kad moterys bendraudamos yra judresnės nei vyrai. Stipriosios lyties atstovai nelinksi galvomis ir nesako „mhm“ išreikšdami pritarimą. Kai kurie jų, ypač senesnių pažiūrų, yra įsitikinę, kad klausymasis yra tylus ir nepertraukiamas dėmesio skyrimas kalbančiajam. Kai kurios moterys, nesulaukdamos pritarimo ar reakcijos, gali pamanyti, kad jų nesiklausoma. Tačiau vyrai iš tiesų klausosi. Jei norite aiškesnio atsako, užduokite tiesioginį atvirą klausimą kreipdamosi į pašnekovą vardu (pavyzdžiui, „Ar pabaigei tą švedišką novelę, tėti?), venkite uždarų teiginių (pavyzdžiui, „O, tu taip pat skaitai šią knygą.“).

REKLAMA

Jei ką nors norite aptarti, venkite gąsdinančių frazių

Tokios frazės kaip „Mums reikia pasikalbėti“, „Gal galiu tave minutę sutrukdyti?“ arba „Ateik ir prisėsk“ labai dažnos moterų žodyne. Stipriosios lyties atstovams jos skamba atgrasiai. Netgi tardamos jas švelniausiu balsu sukelsite vyrui minčių, kad kažkas ne taip. Paprastesnis būdas užmegzti pokalbį apie jums rūpimus klausimus – aptarti reikalus iš jo pozicijos, ypač, jei ji skiriasi nuo jūsiškės.

REKLAMA

Pavyzdžiui, pokalbį apie atostogas galite pradėti taip: „Suprantu, kad šiuo metu nereikia išlaidauti, bet pastaruoju metu tu tiek daug dirbai, kad nusipelnei poilsio.“ Tuomet svarbu pridurti, kodėl galvojate apie tai, ko nebuvo planuota, ir apie būsimą naudą: „Man taip pat reikia poilsio, ištrūkdama iš miesto puikiai atsipalaiduoju, skirtingai nei būdama namie. Minėjai, kad ir tu panašiai jautiesi.“ Pokalbį pabaikite tuo, ko iš tiesų norite: „Būtent todėl manau, kad mums reikėtų užsisakyti poilsinę kelionę į Paryžių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas būdas pradėti pokalbį – užvesti mažytį pašnekesį, nukreiptą į būsimą rimtą diskusiją. Pavyzdžiui: „Mums derėtų nutarti, kur šiemet praleisime Kalėdas.“ Arba: „Žinau, kad nenori šnekėtis apie Kalėdas (aš taip pat nedegu noru apie tai kalbėtis), bet šventės jau visai netrukus. Pasakyk, kai būsi pasiruošęs tai aptarti. Noriu būti tikra, kad tuo metu turėsiu užkandžių ir gėrimų, kad pokalbis būtų lengvas ir malonus mums abiem.“

REKLAMA

Nepasitenkinimą paverskite pageidavimu

Mokslininkai, studijuodami šeiminius santykius nustatė,  kad 70 procentų porų yra nelaimingos, nes moterys labiau linkusios pradėti ginčą ir reikalauti pokyčių, o vyrai nuo jų atsiriboti, vengti ir nereaguoti į partnerę. Toks bendravimo būdas yra tarsi uždaras ratas: ji reikalauja, o jis traukiasi. D. Gehart teigia, kad dailiosios lyties atstovės kalbą apie problemas pradeda kritikuodamos antrąją pusę, yra linkusios vyrus užsipulti. Net jei nesitveriate noru į akis išrėžti, ką jis daro blogai, verčiau susitelkite ir pabandykite paaiškinti, kaip viską padaryti gerai ir kodėl tai svarbu jums abiem. Venkite tokių frazių kaip

REKLAMA

„Tu visada...“ arba „Tu niekada...“. Geriau prieštaravimą išreiškiantį sakinį paverskite pageidavimu. Pavyzdžiui, sakinį „Tu niekada nešluostai indų ir nesudedi jų į vietą“ pasakykite taip: „Būčiau labai dėkinga, jei išplovęs indus juos nusausintum ir padėtum į vietą. Žinau, kad tai užima laiko, bet nuo to rytas man būtų  šimtą kartų lengvesnis.“

REKLAMA
REKLAMA

Kai emocijos pasiekia kulminaciją, padarykite pertraukėlę

Ginčijantis organizme išsiskiria daug adrenalino, širdies ritmas padažnėja iki 100 kartų per minutę, patiriamas stresas, sukyla kraujo spaudimas, sužadinami gynybos instinktai ir mes puolame ieškoti išsigelbėjimo. Per įtemptą pokalbį vyrai labiau linkę užimti gynybinę poziciją, nes moterys kur kas geriau moka išspręsti problemas kalbėdamos. „Jei jau matote, kad nuo įniršio antrosios pusės balsas pakilo, o veidas įraudo, sustokite ir kuriam laikui pasiduokite“, – sako R. F. Levantas. Stipriosios lyties atstovams sunkiau suvaldyti emocijas ir atsigauti po tokių ginčų, tad palaukite, kol vyras nurims ir pats užsinorės pratęsti pokalbį. Tai gali užtrukti ir keletą valandų. Tikėtina, kad vyras pats grįš prie konfliktą sukėlusios temos – nepamirškite, kad net jei ta problema jam visai nepatinka, vis dar patinkate jūs ir jis nori, kad jaustumėtės laiminga.

Trumpai drūtai

Neieškokite paslėptų prasmių. Moterys linkusios dairytis tarp eilučių: ieškoti reikšmių balso tone, veido išraiškose, kūno kalboje. Vyrų neverbalinis bendravimas visai kitoks, tad lengva suklysti.

REKLAMA

Vyrai neskaito minčių. Moterims labai svarbu žmogiškieji santykiai, artumas. Augdamos jos išsivysto gebėjimą suprasti viena kitą. Vertindamos santykius ir jausdamos artumą dailiosios lyties atstovės mano, kad vyrai taip pat turėtų jas suprasti be žodžių. Prisiminkite: vyrai nesupranta paslėptų minčių, kol tiksliai jų neišreiškiame žodžiais.

Šalin emocijas. Vyrams patinka tiesūs atsakymai. Jie nelinkę tuščiažodžiauti arba stengtis iššifruoti jūsų metaforas, ypač kai kalbatės apie jausmus.

Nenutraukite vienas kito, kai dalijatės nuomone. Moterys linkusios įterpti savo pažiūras, kai kalbasi su  vyrais. Paprastai jie „įsiterpėlį“ vertina kaip mažiau protingą nei tą, kuris buvo nutrauktas. Verčiau įdėmiai išklausykite iki galo, garsiai apibendrinkite jo nuomonę ir tada pasiūlykite savąją.

Vyrų ir moterų bendravimas niekada netaps vienodas. Bet mes galime išmokti apeiti skirtumus ir pritaikyti savo bendravimo būdą, kad galėtume išgirsti ir suprasti vieni kitus. Taip – lengviau ir patogiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų