Atsako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus kineziterapeutė Aida Švedienė.
Ramentai tai – pagalbinė vaikščiojimo priemonė. Ji padeda, kai žmogus kenčia nuo dubens, stuburo, kitų traumų, kai pažeistos kojos. Ramentai padeda sumažinti kojų patiriamą krūvį.
Ramentą kiekvienas žmogus turi pasirinkti pagal savo ūgį. Štai keli patarimų, kaip tai padaryti: rinkdamiesi ramentus, atsistokite tiesiai ir pastatykite ramentą prie sveikos kojos išorinio pėdos krašto, kiek atitraukę į šoną ir į priekį (12–15 cm) – ramentas turi remtis į grindis;
atsistoję nuleiskite pečius ir pakiškite ramentą po pažastimi taip, kad tarp ramento atramos ir pažasties atsirastų ne didesnis kaip dviejų pirštų pločio tarpelis. Jei pasirinksite per trumpą ramentą, kūprinsitės, o jei ramentas bus per aukštas, jūsų pečiai einant bus nuolat pakelti ir spaus pažastis, todėl ilgainiui pradės skaudėti;
plaštaką uždėkite ant ramento rankenos taip, kad ranka per alkūnę būtų sulenkta maždaug 30 laipsnių kampu. Tada einant, kai pirmyn perkelsite kūną, didžiausias krūvis teks ne pažastims, o plaštakoms.
Labai svarbu išmokti su ramentais lipti laiptais, nes galite griūti ir patirti traumų. Todėl kai lipate aukštyn, svorį perkelkite ant rankų ir ant laiptelio pirmiausia statykite sveiką koją. Paskui svorį perkelkite ant sveikos kojos ir ja pasirėmę ant to paties laiptelio perstatykite ramentus kartu su pažeistąja koja. Kai lipate žemyn, jei pažeistąją koją galite priminti, ant laiptelio ją nuleiskite kartu su ramentais, tada remdamiesi ramentais ant to paties laiptelio perkelkite ir sveiką koją.
Jei naudojatės tik viena pagalbine priemone – ramentu ar lazdele – ją statykite sveikojoje kūno pusėje. Žengdami žingsnį pirmyn kartu su ramentu pirmiausia statykite operuotąją koją. Po to, ranka remdamiesi į ramentą, į priekį perkelkite sveikąją koją.