• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip pasidaryti gaivios giros: lengvi receptai

 Gira – labai silpnas gaivusis gėrimas, gaminamas fermentacijos būdu iš juodos duonos, vaisių, uogų, kmynų ir kitų maisto produktų, įdedant mielių bei cukraus. Gira puikiai tinka atsigaivinti karštomis vasaros dienomis troškuliui numalšinti. Ji padeda organizme išlaikyti reikalingą skysčių santykį ir kartu papildo jį reikalingomis maisto medžiagomis.

 Gira – labai silpnas gaivusis gėrimas, gaminamas fermentacijos būdu iš juodos duonos, vaisių, uogų, kmynų ir kitų maisto produktų, įdedant mielių bei cukraus. Gira puikiai tinka atsigaivinti karštomis vasaros dienomis troškuliui numalšinti. Ji padeda organizme išlaikyti reikalingą skysčių santykį ir kartu papildo jį reikalingomis maisto medžiagomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kmynų gira

Reikės: 15 g kmynų 150 g cukraus 50 g medaus 4 g mielių 1100 g vandens

Kmynus nuplaukite, užpilkite šaltu vandeniu ir virinkite, kol skystis pasidarys nekartus. Nuovirą ataušinkite, perkoškite, sudėkite su cukrumi ištrintas mieles, suberkite likusį cukrų, sukrėskite medų, indą uždenkite drobule ir pastatykite šiltoje vietoje, kad išrūgtų. Po 24 valandų nugraibykite putas, girą išpilstykite į butelius arba į sandariai uždaromus indus ir gerai užkimškite arba stipriai užsukite. 8–10 valandų palaikykite kambario temperatūroje, kad atsirastų rūgimo dujų. Paskui girą laikykite šaltoje vietoje. Po 3–5 dienų ją jau galima gerti.

REKLAMA

Medaus gira

Reikės: 1 l medaus 10 l vandens 200 g mielių 200 g razinų 3–5 citrinų sulčių

Medų užpilkite karštu virintu vandeniu ir maišykite, kol jis ištirps. Kai atvės, supilkite iškildintas mieles ir, pridengę drobule, parą laikykite šiltoje vietoje. Kai gira pradės putoti, nugraibykite putas, suberkite nuplautas ir nusausintas razinas, supilkite išspaustas citrinų sultis. Medaus girą supilstykite į butelius, gerai užkimškite ir laikykite šaltoje vietoje. Žemaičiai ją gamina šventėms, vestuvėms ir kitoms iškilmingoms progoms.

REKLAMA
REKLAMA

Mėgėjų gira

Reikės: 2 šaukštų ruginių miltų 150 g mielių 200 g razinų 2 citrinų 800 g medaus kibiro vandens

Į kibirą šalto virinto vandens sudėkite nurodytus produktus bei skiltelėmis supjaustytas citrinas, parauginkite. Išrūgusią girą perkoškite, atvėsinkite ir galite gerti.

Vaisių ir medaus gira

Reikės: 10 l vandens 2,5 kg medaus 6 l raudonųjų serbentų mėlynių ar aviečių sulčių 30 g mielių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vandenyje ištirpinkite medų, nugraibykite putas ir, atvėsinę iki 25 C temperatūros, supilkite perkoštas sultis, stiklinę ištirpintų mielių. Laikykite šiltoje vietoje. Kai išrūgusi gira pašviesės, perkoškite per marlę, išpilstykite į butelius ir stipriai užkimškite kamščiais. 20–40 parų laikykite vėsiame rūsyje, kad gira visiškai subręstų.

REKLAMA

Medaus gira su prieskoniais

Reikės: 10 l vandens 1,2 kg medaus 50 g citrinos rūgšties 3–5 šaukštų ištirpintų mielių 100 g razinų pagal skonį apynių, cinamono, kardamono, imbiero, gvazdikėlių

Į emaliuotą indą supilkite vandenį, sudėkite į marlę suvyniotus prieskonius ir 5 minutes virinkite ant silpnos ugnies. Vėliau prieskonius išimkite. Į atvėsintą iki 40 C temperatūros vandenį sudėkite medų, citrinos rūgštį, išmaišykite ir atvėsinkite iki 20–25 C temperatūros. Supilkite ištirpintas mieles, įberkite 50–100 g razinų. Kai gira pradės rūgti, perkoškite ir išpilstykite į butelius, kiekviename palikite po 2–3 razinas. Butelius gerai užkimškite ir laikykite 12–15 C temperatūros patalpoje, kad nutrūktų rūgimas. Po 5 dienų girą galite patiekti.

REKLAMA

Duonos gira su krienais

Reikės: 5 l duonos giros 120–150 g medaus 25–30 g krienų

Į girą sudėkite medų bei krienus (smulkiai sutarkuotus ir sumaišytus su medumi), pakaitinkite iki 50 C temperatūros. Parą palaikykite vėsioje vietoje.

Obuolių gira (I būdas)

Reikės: 8–10 kg rūgščių obuolių 1,5–2 kg medaus 3 šaukštelių malto cinamono 6–8 l virinto vandens

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Obuolius supjaustykite skiltelėmis, suberkite į drobinį maišelį, užriškite ir įdėkite į emaliuotą indą (geriau su įdedamu dugnu), uždenkite mediniu dangčiu ir prislėkite akmeniu ar kitu svoriu. Vandenyje ištirpinkite medų, suberkite cinamoną ir supilkite į indą su obuoliais. Uždenkite jį skara ir išneškite į vėsų rūsį 4–5 savaitėms. Kai gira išrūgs, atsargiai perpilkite į švarų indą ir laikykite jį ledainėje. Tirščius vėl užpilkite medaus vandeniu ir palaikę 4–5 savaites perpilkite girą į švarų indą. Tai galite pakartoti ir trečią kartą. Vėliau išspaudas išmeskite. Gerai išrūgusią girą supilstykite į butelius ir sandariai užkimštus laikykite ledainėje ar vėsiame rūsyje.

REKLAMA

Obuolių gira (II būdas)

Reikės: 1 kg rūgščių obuolių 200 g medaus 100 g cukraus 30 g mielių šaukštelio cinamono 4 l vandens

Plonai supjaustytų obuolių skilteles suberkite į emaliuotą puodą, užpilkite šaltu vandeniu ir užvirinkite. Puodą nukelkite nuo ugnies ir leiskite pastovėti 2–3 valandas. Nuovirą perkoškite per marlę, sudėkite medų, cukrų, mieles, cinamoną ir, uždengę rankšluosčiu, puodą laikykite šiltoje vietoje. Po 2–3 dienų išrūgusią girą vėl perkoškite ir išpilstykite į butelius, sandariai užkimškite ir laikykite šaldytuve.

REKLAMA

Džiovintų vaisių gira

Reikės: 1 kg juodos duonos džiūvėsių 0,5 kg įvairių džiovintų vaisių,  0,7 kg medaus, 30 g mielių,  25 g razinų, 5 gvazdikėliai,  2 lazdelės cinamono, 10 litrų vandens.

Duonos džiūvėsius paskrudinkite, kad gražesnė būtų giros spalva. Po to užpilkite 6 litrais verdančio vandens. Džiovintus vaisius nuplaukite ir užpilkite 4 litrais šalto vandens. Pavirinkite, kol vaisiai suminkštės. Viską supilkite į mirkomą duoną. Po 5–6 valandų skystį perkoškite. Į jį sudėkite medų, mieles ir 24 valandas rauginkite šiltoje patalpoje. Girą išpilstykite į butelius ar stiklainius, sandariai uždarykite ir 2–3 paras laikykite vėsiame rūsyje. Butelius laikykite gulsčius, o stiklainius apverstus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Džiūvėsių gira

Reikės: 2 kg juodos duonos džiūvėsių, 0,7 kg medaus, 10 g džiovintų mėtų lapelių, 20 g mielių, iki 10 l vandens.

Duonos džiūvėsius dar paskrudinkite. Užpilkite verdančiu vandeniu ir palaikykite 5–6 valandas. Skystį nupilkite, perkoškite per tankų sietą ar lininį audinį. Į rudą skystį įpilkite atvėsinto virinto vandens tiek, kad susidarytų 10 litrų, sudėkite medų, ištrintas mieles, prieskonius. Indą uždenkite švariu audeklu ir 12–15 valandų laikykite šiltoje (25–30 laipsnių) temperatūroje. Atsiradusias putas nugraibykite kiaurasamčiu. Girą perkoškite, išpilstykite į butelius iki kaklelių (arba į stiklainius). Butelius užkimškite išvirintais kamščiais, paskui stipriai apriškite. Stiklainius uždarykite plastmasiniais dangteliais. Parą palaikykite vėsiame rūsyje, kad gira subręstų. Pastaba: ši gira greitai perrūgsta, todėl jos negaminkite daug.

REKLAMA

Citrinų gira (I būdas)

Reikės: 1 citrinos 100 g razinų 300 g medaus 3–4 l verdančio vandens šaukštelis sausų mielių 2 šaukštelių miltų litro šalto vandens

Citriną nuplaukite, supjaustykite griežinėliais, pašalinkite sėklas, sudėkite į didesnį indą. Razinas gerai nuplaukite, suberkite ant citrinos, sudėkite medų, užpilkite verdančiu vandeniu. Mieles sumaišykite su miltais, praskieskite šiltu vandeniu, kad išeitų skystoka košelė. Ją sudėkite į atvėsusį, net ne šaltą užpilą ir palikite 10–12 valandų rūgti. Vėliau supilkite šaltą vandenį, kiaurasamčiu išgriebkite iškilusias razinas bei citrinos griežinėlius. Girą perkoškite, išpilstykite į butelius, į kiekvieną įmeskite po 2–3 razinas, sandariai užkimškite ir padėkite šaltai. Po 5 parų girą galite patiekti. Pastaba: turintys vėsius rūsius tokios giros gali pasigaminti visą statinaitę, žinoma, atitinkamai padidinę produktų kiekį.

REKLAMA

Citrinų gira (II būdas)

Reikės: 3–4 citrinų 2–2,5 stiklinių medaus 5 l vandens 15–30 g mielių razinų

Vandenį užvirinkite, sudėkite plonais griežinėliais supjaustytas citrinas arba supilkite išspaustas citrinų sultis bei plonai nupjautą citrinų žievelę. Citrinų vandenį atvėsinkite iki 25–30 laipsnių temperatūros ir sudėkite stiklinėje medaus ištrintas mieles bei likusį medų. Indą pastatykite šiltoje vietoje ir palaikykite, kol skystis pradės stipriai rūgti. Tada suberkite razinas ir 1–2 paras indą laikykite neuždengtą šaltoje vietoje. Vėliau girą išpilstykite į butelius, įmeskite į juos po kelias razinas, sandariai užkimškite ir laikykite šaltai.

REKLAMA
REKLAMA

Petrovsko gira

Reikės: 1 litro duonos giros 25 g krienų 2 šaukštelių medaus 4–5 ledo gabaliukų

Medų ištirpinkite duonos giroje. Kad geriau tirptų, girą šiek tiek pašildykite. Nuskustą krieno šaknį plonai supjaustykite, sudėkite į girą. Indą sandariai uždarykite ir 10–12 valandų palaikykite šaltoje vietoje. Paskui girą perkoškite per marlę ir patiekite su ledo gabaliukais.

Parengė Jurga Motiejūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų