Šiandieninėje visuomenėje dauguma žmonių valdo pinigai, troškimas kilti karjeros laiptais ir siekis pranokti kitus, tad nenuostabu, kad vis mažiau laiko lieka paprastiems, gyvenimiškiems džiaugsmams ir malonumą teikiantiems dalykams. Regis, šiais laikais žmonės neįžvelgia džiaugsmo nei iškritus pirmam sniegui, nei išsprogus pavasario žiedams. Psichologai siūlo vadovautis paprastais patarimais, padėsiančiais susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą ir išmokti iš naujo mėgautis kiekviena akimirka.
1. Juokitės. Amerikiečių rašytojas Edwardas Estlinas Cummings kartą sakė: „Diena be juoko – nieko verta diena.“ Dažniau leiskite laiką linksmų ir gerai nusiteikusių žmonių kompanijoje, liaukitės būti rimti ir suvaržyti, šypsokitės, pasakokite anekdotus ir užkrėskite kitus gera nuotaika. Visos nesėkmės, kurias paprastai prilyginame neįtikėtino masto katastrofoms, gali būti vertinamos su šypsena. Tol, kol žmogus geba juoktis (ypač iš savęs), tol jis nėra pražuvęs.
2. Bendraukite su žmonėmis. Daugiausia pasitenkinimo suteikia abipusiai geranoriški ir malonūs santykiai su svarbiais žmonėmis. Užuot žūtbūt siekę paaukštinimo darbe, pasistenkite sukurti gražius santykius su kolegomis ir vadovais.
3. Švęskite kiekvieną laimėjimą. Būtinai pagirkite save už kiekvieną, kad ir mažiausią laimėjimą, iki galo atliktą darbą. Džiaukitės pasiekimais ir pasidalykite džiaugsmais su namiškiais.
4. Gerėkitės gamta. Kiekvieną dieną susiduriame su įvairių formų ir pavidalų grožiu, tačiau ne kiekvienas gebame tai pastebėti. Kad pasigrožėtumėte supančia aplinka, nebūtina laukti pavasario. Pasivaikščiojimas gryname ore, slidinėjimas nuo apsnigto kalniuko ar architektūrinių pastatų apžiūrinėjimas gali sukelti kur kas daugiau džiaugsmingų akimirkų nei mėgstama televizijos laida.
5. Mėgaukitės paprastais malonumais. Puodelis kavos ir rytinis laikraštis, romantiška vakarienė su desertu, karšta vonia ar mėgstamiausio šokolado plytelė – smulkmenos, bent akimirkai padėsiančios atsiriboti nuo kasdienybės ir jus užklupusių problemų.
6. Mokykitės. Ne veltui sakoma, kad mokytis – niekada nevėlu. Net jeigu įkopėte į ketvirtą ar penktą dešimtį, neverta atsisakyti seniai užsibrėžtų tikslų. Visai nesvarbu, ar svajojote išmokti italų kalbos, tango žingsnelių, o gal valdyti lėktuvą – pradėti galite jau šiandien.
7. Pasidžiaukite rytu. Jeigu nesate miegalius iš prigimties, atsikelkite ryte bent pusvalandžiu anksčiau ir skirkite jį tik sau. Pasimėgaukite grožio procedūromis arba pasivaikščiokite gryname ore, prasimankštinkite arba pamedituokite.
8. Mėgaukitės maistu. Palepinkite save mėgstamiausiais valgiais, o svarbiausia – valgykite lėtai, mėgaudamiesi kiekvienu kąsniu. Jei bijote persivalgyti, vakarienei pasikvieskite įdomų pašnekovą, tokiu būdu patirsite dvigubą malonumą, galėsite pabendrauti ir skaniai pavalgyti.
9. Vairuokite lėtai. Žmonės taip įpratę visur skubėti, kad net vairuodami automobilį lekia lyg akis išdegę. Tačiau greitai važiuojant kur kas sunkiau pastebėti pro šalį praskrendant gražų peizažą, be to, viršydami greitį rizikuojame gyvybe.
10. Nelyginkite savęs su kitais. Laimingi žmonės nesusitelkia į svetimus pakilimus ir nuopuolius, jie lygina dabartinį „aš“ su savimi praeityje. Kaip jums sekasi, spręskite patys, pasitikėkite pojūčiais.
11. Rūpinkitės kūnu. Išsimiegokite, darykite mankštą, medituokite. Įsiklausykite, ko reikia jūsų kūnui, ir tikrai jį išgirsite.
12. Būkite spontaniški. Daugelis žmonių bijo staigmenų ir stengiasi viską suplanuoti iš anksto. Kai viskas vyksta taip, kaip suplanuota, prarandamas gyvenimo skonis ir niekas nebestebina. Jeigu išmoksite elgtis visiškai spontaniškai, greičiausiai patirsite šiek tiek streso, tačiau tik rizikuodami pajausite, kad gyvenate.
Parengė Rasuolė Čepulinskaitė