Ruduo – tai lietingų dienų ir tamsių vakarų laikas – kaip nepasiduoti melancholijai, teisingai maitintis ir sportuoti?
Apie tai, kaip įveikti rudeniop atslenkantį tingulį ir net savotišką liūdesį, sveikos gyvensenos ekspertas Šarūnas Navickis sakė: „Nekreipkite dėmesio ir tiek. Turėkite gyvenime tikslų, kurie būtų didesni, nei įprasta ir netilptų į kasdienybės rėmus, darykite ką nors tokio, kas nebūtų „už pinigus“ ir tęstųsi ilgiau, negu ruduo. Darykite, išdrįskite – ir neišsigąskite to, kas bus.“
Pasak jo, sunkiausia paprastai būna pripažinti sau, kad tu ne tik turi problemą, bet su ja jau nebegali susitvarkyti pats. „Nė vienam normaliam žmogui nėra malonu „sėkmės kulto“ fone – kad ir koks išsigalvotas jis būtų – prisipažinti, kad jam kažkas nepavyko, kad jis yra „lūzeris“, o ne „lyderis“, – kalbėjo pašnekovas apie sportuoti pasiryžusius bet lengvai palūžtančius žmones.
Pasitempti padeda mirties baimė
Kalbėdamas apie tai, kas padeda ištverti „tingumo krizes“ ir pašnekovas sakė: „Pagrindiniai motyvai yra du: vienas su ryškiu neigiamu atspalviu, kitas – su tokiu pat ryškiu teigiamu. Pirmasis – mirties baimė (paprastai jis ima veikti sulaukus vyresnio amžiaus, kai vieną kitą jau trenkia koks infarktas, antrasis – tai gyvenimo aistra, paprasčiau tariant, būtinybė būti seksualiai patraukliu. Jis, beje, vis labiau silpsta, net ir visiškai jaunų žmonių tarpe ir yra tiesiog proporcingas apsileidimo – nutukimo laipsniui visuomenėje.
Liūdesys vejamas užkandžiavimu
Studijos „Sulieknėk sveikai” vadovė, sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė apie tai, kas turėtų pasikeisti žmonių mityboje keičiantis temperatūrai, dienos trukmei ir šviežių vaisių bei daržovių pasiūlai, sakė: „Rudenį Lietuvoje šviežių vaisių ir daržovių pasiūla yra labai gera, ji daug geresnė nei pavasarį, tad valgyti reikia tai, kad yra šviežia. Suprantama, lapinių daržovių šiuo metu jau mažėja, bet yra kopūstinių daržovių, obuolių, kriaušių, slyvų. Kalbant apie dienos dienos trukmę, tai liūdėdami dėl mus paliekančios vasaros, imame daug užkandžiauti.“
Pašnekovės teigimu, būtina nepamiršti, kad nėra blogo oro, o tik blogi drabužiai: „Būtina išeiti pasivaikščioti į lauką, nes kai žmogus nuolat sėdi, rudenėjant vakarai taip pat ilgėja ir pradedama neadekvačiai daug valgyti.“ Anot V. Kurpienės, priversti save daugiau judėti galima ir be įspūdingų pastangų, o pasitelkus paprastas gudrybes – įprastą vietą papietauti arčiau darbo iškeisti į tolėliau esančią ar pan.
Pasak pašnekovės, kad rudenį apskritai mažėja žmonių fizinis aktyvus, tad nereiktų vengti daugiau pavaikščioti ar palaipioti laiptais, o turintiems augintinių ne tik juos išleidus į lauką stovėti prie laiptinės, bet ilgiau su jais pasivaikščioti. „Kai žmogus daugiau juda, jo raumenų tonusas gerėja ir nebereikia pašalinių stimuliatorių. Noras daugiau valgyti kyla ne dėl metų laikų kaitos, juk seniai nebegyvename šaltose trobose ir nevalgome lašinių, kad turėtume energijos, sumažėjus aktyvumui atsiranda noras save „paskatinti“ dideliu kiekiu kavos, saldumynų. Tuomet tai tampa lyg užburtas ratas – kuo daugiau valgai, tuo labiau pavargęs jautiesi.“