Amerikiečių rašytoja, politikė ir visuomenės veikėja Helen Keller kartą rašė: „Nė vienos asmenybės vystymasis nėra lengvas ir ramus. Tik išbandymai ir karti patirtis gali sustiprinti sielą, įkvėpti ryžto ir paskatinti siekti naujų tikslų.“ Siekdami aukštesnių tikslų ir geresnės ateities neišvengiamai susiduriame su problemomis ir išbandymais, todėl kiekvienam būtina išmokti atgauti dvasinę ramybę ir jėgas. Psichologai pateikia aštuonis paprastus būdus, kaip įveikti sunkumus ir atrasti dvasinę pusiausvyrą.
1. Objektyvumo galia
Žinome, kad gyvenimas ne visuomet būna lengvas. Kiekviena asmenybė skirtingai reaguoja į gyvenimo iššūkius, kurie vienam gali sukelti viltį ir optimizmą, o kitam nusivylimą ar beprasmybės jausmą. Bet kurioje situacijoje svarbu susikoncentruoti ir savęs paklausti: „Ką man suteiks ši patirtis?“ ir „Kaip galiu iš jos pasimokyti?“ Kuo kokybiškesnius klausimus sau užduosime, tuo konkretesnius atsakymus į juos suformuluosime. Sugalvokite sau gerus, teisingus, atvirus klausimus, į kuriuos atsakę galėsite objektyviai ir tinkamai vertinti esamą situaciją.
„Nebijau klysti, nes kiekvienas neteisingas žingsnis skatina eiti į priekį.“ Thomas A. Edisonas.
2. Nesureikšminkite nesėkmių
Žinoma, kiekvienam mūsų vertėtų pasimokyti iš praeities klaidų, tačiau jokiu būdu negalima joje įstrigti. Kartais tam tikros gyvenimo aplinkybės ir praeities nesėkmės gali mus ilgą laiką persekioti ir trukdyti įžvelgti naujas galimybes. Užduokite sau tokius klausimus: „Kas man šiuo metu svarbu?“, „Kuo ši situacija skiriasi nuo praeityje išgyventų?“ ir „Kaip turėčiau pasielgti, kad jausčiausi gerai?“ Kiekvienas gyvenimo pasirinkimas padeda judėti tolyn ir siekti naujų tikslų. Jei pernelyg dažnai gręžiosimės į praeitį, nepastebėsime, kad dangus virš mūsų galvų jau gerokai prašviesėjo.
„Nėra nieko vertingesnio už šią dieną. Nesureikšminkite praeities, judėkite pirmyn.“ Goethe.
3. Viskas, ko jums reikia – ištikimi patarėjai
Kartais galime jaustis taip, lyg žemė slystų iš po kojų ir gyvenimo keliu eitume vienui vieni. Jei tik su savimi būsite nuoširdus ir ryšitės prašyti kitų pagalbos, beveik visada sulauksite kažkieno palaikymo ir užuojautos. Artimi žmonės, draugai ar pažįstami jums gali duoti vertingų patarimų, suteikti gyvenimui naujų spalvų ar tiesiog užjausti, būti pasirengę visada išklausyti ir suprasti. Paklauskite jų, kaip elgtųsi jūsų situacijoje. Prašyti pagalbos ne tas pats, kaip skųstis ir verkšlenti dėl nesėkmių.
„Paprastai žmonės turi problemų. Gudriausieji, iškilus problemai, prašo pagalbos.“ Daniel Amen.
4. Pašaukimo ir gyvenimo kelio paieškos
Kiekvienas žmogus turi tam tikrų charakterio savybių, kuriomis vienaip ar kitaip pranoksta kitus. Vieniems geriau sekasi bendrauti su suaugusiais, kitiems su vaikais ir t. t. Atlikdami darbą, kuriam nereikia prigimtinių gabumų, eikvojate potencialą. Labai svarbu, kad veikla žmogui būtų ne tik darbas, bet ir pašaukimas. Savęs identifikacija prilygsta suvokimui, koks jūsų pašaukimas. Pavyzdžiui, mokytojo pašaukimo požymiai: socialumas, pedagoginė meilė bręstančiam žmogui ir sugebėjimas daryti poveikį jaunai asmenybei. Imkitės jums pasitenkinimą teikiančios veiklos ir suprasite, kad įgaunate dvasinio peno.
„Vadovaudamiesi vidiniais instinktais pastebėsite, kad durys atsiveria ten, kur mažiausiai tikėjotės.“ Jospeh Campbell
5. Džiaukitės gyvenimu
Vanas Walderis kartą sakė: „Nežiūrėkite į gyvenimą taip rimtai. Vis tiek gyvas iš jo neištrūksite.“ Nesvarbu, kokioje sudėtingoje ar keblioje situacijoje atsidūrėte, nepamirškite išlikti optimistiški ir nesustokite mėgautis gyvenimu, maloniomis smulkmenomis. Dalykai, nuo kurių reikėtų pradėti – kasdienis pasivaikščiojimas parke, mylimojo apkabinimas ar karšta vonia. Kuo didesnę įtampą jaučiate, tuo dažniau reikia atpalaiduoti kūną ir mintis. Deramai pailsėję į problemas žiūrėsite kitomis akimis.
6. Priimkite gyvenimo skiriamus iššūkius kaip galimybes
Yra daugybė kelių į sėkmę, laimę ir naujas galimybes. Kaip juos atrasti? Pradėkite nuo asmeninės formuluotės, kas jums yra laimė ir sėkmė. Jeigu vienam laimė asocijuojasi su ramybe ir harmonija, kitam ji gali būti nuolatinis judėjimas į priekį. Kad ir kaip būtų, nebijokite rizikuoti – jūsų sėkmė gali tūnoti už kampo. Išdrįskite svajoti (juk mūsų pasąmonė išties galinga) ir atsikratykite neigiamų minčių, o visa kita už jus padarys likimas.
7. Tikėkite
Tikėjimas – didelė jėga, leidžianti atrasti ramybę, suvokti gyvenimo prasmę ir pasisemti stiprybės. Nesvarbu kuo tikėti – savimi, pašaukimu, jėgomis – svarbu niekada nesiliauti to darius. Psichologai teigia, kad dvasinę pusiausvyrą dažnai išbalansuoja baimė, kuri gali sugriauti santykius, užvaldyti mintis, nulemti daugelį veiksmų ir atimti gyvenimo džiaugsmą.
Psichologė ir rašytoja Anne Frank sako: „Geriausias vaistas nuo baimės, vienišumo ir beprasmybės – galimybė pabūti su savimi, pasimelsti, pamedituoti ar tiesiog pasivaikščioti gryname ore.“ Net juodžiausią dieną matykite šviesias galimybes. Svarbiausia suvokti, kad tam tikri įvykiai, – net ir blogiausi, – dažnai nutinka todėl, kad po jų įvyktų kažkas labai reikšmingo ir svarbaus.
8. Niekada nepasiduokite
Yra toks posakis: „Gyvenime nėra pralaimėtojų, išskyrus tuos, kurie pasiduoda patys.“ Jeigu vis dar kvėpuojate, kovokite už savo laimę ir būtį, jei prireiks, iki paskutinio atodūsio.
„Jeigu pats nenorite keisti požiūrio į gyvenimą, niekas aplink jus savaime nepasikeis.“ Anwar Sadat