Baltupių šeimos medicinos centro gydytojas Dainius Jakučionis tv3.lt sakė, kad vieną ar kelias naktis iš eilės neišsimiegojus, organizmui nieko blogo nenutiks. Žvalumą tokiomis dienomis, pasak jo, atgauti galima ir natūraliomis priemonėmis:
„Kava, „redbullis“ atima iš organizmo tuos resursus, kuris juos paskirstęs po tam tikrą laiko tarpą. Jeigu žmogus ilgesnį laiką nemiega, išsiskiria streso hormonai, kas pagreitina širdies ritmą, o jei dar žmogus išgeria kavos ar kito energetinio gėrimo, tas ritmas dar labiau pagreitėja, kas kai kuriems gali pakenkti, o kitiems bus tiesiog nemalonus jausmas.
Vienintelis nekenksmingas dalykas, kuris truputėlį galėtų padėti atstatyti jėgas – tai dienos miegas. žmogus dienos mietu galėtų pamiegoti 20-30 min., ir viskas. Jei žmogus miega daugiau, atsiranda giliosios miego fazės ir, jeigu jis pabunda iš jos, žmogus jaučiasi kaip sulaužytas, ir geriau to nepatirti“, – kalbėjo gydytojas.
Mankšta, dušas ir vanduo
Kitos priemonės, anot Dainiaus Jakučionio, nepadeda atstatyti jėgų, tačiau išlaiko žvalumą.
„Dėl žvalumo padeda ir rytinė mankšta, kontrastinis dušas, taip pat reikėtų išgerti pakankamą kiekį vandens – jeigu žmogus išgeria mažiau nei litrą per dieną, tai jau blogai“, – kalbėjo specialistas.
Pasak jo, visos kitos priemonės – kaip energetiniai gėrimai ir pan. – duoda tik laikiną energijos pliūpsnį, o po to organizmas dar labiau išsenka.
Lengvai virškinamas maistas
Ajurvedos akademijos vadovė Lina Lukošienė tv3.lt nurodė, kad, jei jau žmogus neišsimiegojo, organizmą galima atgaivinti lengvai virškinamu maistu: vaisiais, daržovėmis, košytėmis. Specialistė pataria nevalgyti keptų produktų, fermentinių sūrių.
„Geras receptas yra gėrimas RAITA: į paties pasidarytą jogurtą įdėti kepinto ir sumalto kumyno, pipirų, druskos, galima atskiesti vandeniu.
Taip pat padeda ir judėjimas išblaškančioje aplinkoje, gamtoje. Per didelis galvojimas, o dar vis ta pačia tema – proto užteršimas, kurį reikia irgi valyti“, – kalbėjo L. Lukošienė.
Šaltas vanduo ir geras kramtymas
Sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis, nurodęs, kad pirmiausia patartų gerai išsimiegoti, visgi taip nenutikus, pataria griebtis jam įprastų priemonių: šalto vandens ryte ir mankštos.
„Jei mes naktį visgi žiūrėjome, atsikėlus, žmogus apsilieja šaltu vandeniu – tai yra puikus energijos pliūpsnis, išblaivo žmogų ir pakelia energiją . Dar geriau, kad tas apsiliejimas vyktų po trumpos rytinės gimnastikos – užtektų ir 10-15 min. intensyvios mankštos. Tada žmogus gali į darbą eiti atsipalaidavęs ir žvalus“, – sakė D. Kepenis.
Jis taip pat nurodė, kad, jei žmogus dienos metu naudoja tonizuojančias medžiagas – kavą ar imbierą – vėliau energija prapuola.
„Nesiūlyčiau energingai savęs tonizuoti. Geriau patarčiau laikytis tų pačių sveikos mitybos principų: gerai kramtyti maistą ir nepersivalgyti, nes didžiausias energijos šaltinio praradimas yra persivalgymas nekramtant. Jei gerai kramtysime, būsime energingi ir suvalgysime perpus mažiau“, – nurodė D. Kepenis.
Liaudies medicinos žinovai taip pat sako, kad žvalumą dieną didina valgymas kas tris valandas, o vakarienei patariama rinktis žaliuosius kokteilius. Vienas toks galėtų būti iš dilgėlių, kiaulpienių, garšvos, pridėjus bananą ar obuolį.