Dovanų dovanojimo kultūra
Antropologai mano, kad dovanų dovanojimas – kaip meilės išraiška, yra būdingas bene visoms kultūroms. Dovanas dovanoja net maži vaikai, be jokių mokymų. Kai myli, norisi dovanoti. Tai yra natūrali būsena. Norint kam nors padovanoti dovaną, reikia pagalvoti apie tą žmogų, vadinasi, skirti jam dėmesio, savo laiko.
Dovanos – tai neabejotinas meilės ženklas. Tačiau į dovanas žmonės reaguoja skirtingai. Tie, kurių dominuojanti meilės kalba yra dovanų gavimas - labai vertins dovanas ir jas brangins, pvz. visuomet nešios mylimojo dovanotą žiedą, matomoje vietoje pastatys dovaną iš kelionės ir pan.
Nesvarbu, kiek dovana – kainuoja, svarbu pats faktas gauti dovanų. Žmonės, gaudami dovanų, jaučiasi mylimi. Ir tą vertėtų žinoti tiem, kurių pagrindinė meilės kalba yra kita.
Kaip dovanoti dovanas?
Gary Chapman mano, kad ši meilės kalba – greičiausiai ir lengviausiai išmokstama. Kai galvojame apie mylimą žmogų, galime ne tik pirkti dovanas, bet ir jas pagaminti.
Galime net lauko gėlių priskinti ir dovanoti mylimai moteriai. Yra žmonių, kurie sako, kad jiems sunkiai sekasi su dovanų pirkimu, dovanojimu, nes ir patys vaikystėje negaudavo dovanų.
Įsisąmoninkime: kai dovanojame kitam dovaną, svarbiausias yra tas, kuris gaus dovaną. Vadinasi, jei mylimojo žmogaus pagrindinė meilės kalba yra dovanų gavimas, mes turime skirti laiko pažinti mylimąjį ir dovanoti tai, kas jį džiugina. O ne atlikti pareigą – padovanoti dovaną. Ir dar norėti, kad mylimasis džiūgautų vien dėl mūsų pastangų. Pagalvokime, kokiomis dovanomis ypatingai džiaugiasi mylimasis ar mylimoji.
Viename kino filme vyras moteriai padovanojo dryžuotas pėdkelnes, apie kurias ji svajojo nuo vaikystės. Ir ji buvo laiminga. Svarbu nelaukti specialios progos dovanų dovanojimui. Jei jaučiatės nedrąsiai, dovanokite tai, kas ir jums patinka.
Galite klausti kitų artimųjų ar draugų, kas galėtų pradžiuginti jūsų mylimąją ar mylimąjį. Pradėti dovanoti dovanas gali būti sudėtingiau, bet sėkmė – garantuota. Kartą skaičiau vieno psichologo patarimus moterims, kaip jos turėtų džiūgauti dėl vyrų dovanų dovanojimo net tuomet, kai dovanos joms nepatinka.
Moterys, anot kolegos, dažnai būna nedėkingos. Norisi praskaidrinti žmonėms mąstymą: jei iš tiesų nori, kad mylimas žmogus jaustųsi mylimas, verta jį pažinti, o ne dovanoti kažką, kas visai gali būti nesusiję su konkrečiu žmogumi. Dovanoti dovaną – tai rodyti asmeninį dėmesį, o ne įduoti tai, kas tiktų tūkstančiams žmonių. Todėl, mieli vyrai, nesistebėkite, jei jūsų mylimoji nesidžiaugs gavusi meškiuko statulėlę, kuri jums vienam ir patinka.
Dovanojimo subtilybės
Yra taupių žmonių, yra išlaidžių. Jei priklausote antrajam žmonių tipui, dovanoti dovanas bus lengviau. Jei priklausote pirmajam – supraskite: kai mylimojo pagrindinė meilės kalba yra dovanų gavimas, jūs tiesiog privalote jas dovanoti. Priešingu atveju sutuoktinis arba sutuoktinė nuolat jausis nemylimas arba nemylima. Yra žmonių, kurie savo taupumą teisina racionalumu.
Tačiau verta žinoti, kad taupūs žmonės rūpinasi savo emociniais poreikiai jaustis saugiai. Jie tarsi perka saugumą sau. Tad kodėl nenupirkus kitokios išraiškos emocinio poreikio savo mylimajam? Dažniausiai vyrai turi daug abejonių.
Norisi nuraminti stipriąją lytį: kai moters dominuojanti meilės kalba yra dovanų gavimas, dovanų dovanojimas pripildo jos emocinį rezervuarą, ji jaučiasi mylima ir laiminga. Todėl tokia investicija – tai ne šiaip nereikalingos išlaidos, o ypatingai svarbi investicija į santykius. Ir ši investicija yra labai prasminga.
Ar galima dovanoti save?
Žmonės, kurių dominuojanti meilės kalba yra dovanų gavimas, labai vertina ir jiems dovanojamą laiką. Moterys dažnai guodžiasi, kad jų vyrams darbas ar kita kokia veikla yra svarbesnė nei jos.
Verta žinoti: buvimas šalia sutuoktinio, kurio meilės kalba yra dovanos, jam sunkiu momentu, – tai viena svarbiausių dovanų. Štai kodėl yra tiek daug moterų, kurios nori, kad vyras tiesiog būtų šalia, kai joms sunku ar jų gyvenime vyksta kai kas svarbaus, pvz. jos gimdo, sunkiai sekasi žindyti, reikia migdyti vaiką, o jaučiamas didelis nuovargis, vaikas serga ar pan.
Fizinis buvimas šalia yra tarsi meilė simbolis. Labai daug vyrų siekia padėti konkrečiais veiksmais ir nusišalina, jei tokios pagalbos suteikti negali. Tačiau taip jie praranda galimybę moteriai parodyti, kad ji yra svarbi, rūpi su viskuo, kas susiję su ja. Čia ir dabar. Įsisąmoninkime: vienas svarbiausių būdų padėti kitam jaustis mylimam yra mokytis teisingos meilės kalbos, mylimojo meilės kalbos.