Gyvūnai serga tokiomis pačiomis ligomis kaip ir žmonės. Ir kenčia lygiai tiek pat, tik negali pasiskųsti. Supratau tai, kai mano katinas susirgo šlapimo takų uždegimu.
Liga prasidėjo staigiai: katinas ėmė vaikščioti į savo dėžutę kas kelias minutes, o tupėdavo joje apie 5 minutes, kartais ilgiau. Po to ėmė šlapintis su krauju ir lakti daug vandens. Teko kreiptis į veterinarijos gydytoją.
Kačių išvedamųjų šlapimo takų liga (KIŠTL) dažniausiai serga kastruoti katinai nuo 4 iki 9 metų. Ligos požymiai panašūs į žmonių cistitą. Iš katino laikysenos ir išraiškos bandant šlapintis galima spręsti, kad ir skauda jam taip pat.
Kodėl serga kastruoti katinai? Todėl, kad jų uretra (kanalas, kuriuo šlapimas teka iš pūslės) yra daug siauresnė nei kačių. Šlapimo pūslėje kaupiasi kristalai (arba akmenys), kurie gali užkimšti kanalus ir neleisti šlapimui pratekėti. Jei kanalai užkemšami visiškai, katinas nebegali šlapintis, taigi tenka statyti kateterį ir dirbtiniu būdu ištuštinti pūslę. Jei katinas nepradedamas gydyti laiku, akmenligė gali sukelti negrįžtamus inkstų pažeidimus arba akmenys pratrinti pūslę.
Lengvesnę ligos formą - šlapimtakių uždegimą - gali sukelti ir peršalimas arba stresas. Tuomet katinas gali šlapintis, tačiau po truputį ir tai daro labai dažnai.
Pagrindinės šios ligos priežastys yra:
Maistas. Nesubalansuotame, pigiame maiste dažnai pasitaiko magnio ir fosforo. Šie mineralai yra pagrindinės dažniausiai pasitaikančios kristalų rūšies – struvitų – dalys. Struvitiniai kristalai dažniau susidaro šarminiame šlapime, o kitų rūšių (pavyzdžiui, kalcio oksolatai) – rūgštiniame.
Judėjimo trūkumas. Jei katinas mažai juda, gyvena bute, kuriame mažai vietos (arba gyvūnui skirtas mažas plotas), jis ima rečiau šlapintis, o tai tik paspartina ligą. Įtakos retam šlapinimuisi turi ir nešvarus gultas arba švaraus vandens trūkumas.
Kūnas. Uždegimą arba akmenligę skatina ir augintinio antsvoris.
Taigi, jeigu katinui sutriko šlapinimasis, šlapime atsirado kraujo arba jo spalva nenormali, jis šlapinasi dažnai ir mažais kiekiais, yra neramus, apatiškas, neėda, slepiasi – pats laikas kreiptis į veterinarijos gydytoją dėl šlapimo takų uždegimo. Kai kurie katinai ima šlapintis kambariuose arba neįprastose vietose.
Kaip atskirti, kad katinas šlapinasi neįprastai? Jei jo galva nuleista, nugara išlenkta (kūprinasi), priekinės kojos laikomos vertikaliai, užpakaliniai raumenys įtempti, užpakalinės kojos laikomos vertikaliau, kelio sąnarys atitrauktas atgal – tai jau nenormali laikysena. Katinas gali rėkti arba kniaukti, tūpčioti, kilnoti uodegą.
Ligos atveju būtina apsilankyti veterinarijoje, nebandykite gyvūno gydyti žmonių vaistais! Geriausia, ką galite padaryti – tai laikyti katiną šiltai (apkloti miegantį, laikyti ant kelių, neleisti prie lango ar į balkoną). Vėliau katiną reikia maitinti specialiu dietiniu maistu, kuriame nedaug magnio ir fosforo. Jis reguliuoja kristalų susidarymą šlapimo pūslėje bei rūgštingumą. Šio maisto būna pirkti veterinarijose arba specializuotose gyvūnų parduotuvėse.
Nuolat aprūpinkite augintinį dideliu kiekiu šviežio vandens (nešviežio jie tiesiog negeria), skatinkite jį judėti, valykite jo guolį ir maitinkite specialiu maistu. Kitu atveju liga gali atsinaujinti vėl ir vėl, o katinas nuolat kentės pragarišką skausmą.