Skirti dėmesio
Susimąsčiusi apie būtiniausius kalėdinio laikotarpio atributus, Amerikos lietuvė, operos solistė ir labdaros fondų steigėja Birutė Vizgirdienė atvirauja, kad sulaukus garbaus amžiaus dovanos tampa nebe tokios reikšmingos, pradedi vertinti ir kitus dalykus.
„Kur kas daugiau dabar reiškia gražūs draugų gestai – apsilankymai, skambučiai, pasiteiravimas kaip sekasi. Tad geriausia dovana – nuoširdus dėmesys vieni kitiems, juk ne veltui tai mieliausia šventė metuose, nes susieina šeimos, jos spinduliuoja meile“, – patirtimi dalinasi pašnekovė.
Apie tai, koks prieškalėdiniu laikotarpiu svarbus laikas su artimais žmonėmis, savo pavyzdžiu papasakojo ir Omano sultonato garbės konsulė Lietuvoje Boleta Senkienė. Neseniai ji iš krikšto dukros gavo netikėtą atsakymą į klausimą, ko ši norėtų Šv. Kalėdų proga.
„Jau buvau suplanavusi laiką dovanos paieškai, bet atsakymas privertė sustoti. Krikšto dukra paprašė susitikti ir praleisti dieną kartu. Tiesiog daugiau pabendrauti. Tad ir visiems linkiu bendrauti, skirti laiko šeimai, kaimynams ir draugams“, – pataria B. Senkienė.
Laikas sau
Tuo metu SPA centrų „Provanso namai“ įkūrėja Erika Daugėlaitė neabejoja, kad prieš didžiąsias metų šventes labai svarbiu tampa ir būvimas su savimi. Mat laukiant Kalėdų kaip tik verčiau derėtų apgalvoti praėjusių metų darbus, išsikelti naujus tikslus bei susikurti ramesnius santykius darbe ir namuose.
„Siekdami šių tikslų kartu su bendradarbiais kuriame Advento vainiką, einame vakarieniauti ar į sudominusio filmo peržiūra. Toks pabuvimas kartu leidžia panirti į visai kitokią aplinką ir kalbėti ne tik apie darbą, o apie save, aptarti savo tobulėjimą ir naujas patirtis. Tuo metu su draugais turime tradiciją puošti eglutę, kai kiekvienas svečias atsineša po savo kalėdinį žaisliuką“, – pasakoja E. Daugėlaitė.
Pašnekovei pritaria galerijos „Lauros namai“ įkūrėja Laura Bohne, kurios nuomone artėjant Kalėdoms svarbiausia neįsisukti į darbų malūnėlį, kuris atnešta tik nuovargį.
„Prieš prasidedant koronaviruso pandemijai turėjau tradiciją organizuoti moterų pirtį. Stengdavomės susirinkti kartu ilgiausią metų naktį gruodžio 20-ąją, nes tai geriausias metas apsivalyti. Tuo pačiu taip galime ne tik pasitikti šventes apsivaliusios, bet ir susikurti gražią progą, sau pasidovanoti daugybę džiaugsmo“, – atvirauja L. Bohne.
Geriausia dovana – kvapnus pyragas
Kalbėdama apie dovanas L. Bohne akcentuoja, kad kiekvienas jų – simbolis. Tad ypač svarbu kiekvieną dovaną apgalvoti ir pritaikyti skirtingam žmogui, o ne tiesiog dovanoti dėl dovanojimo. Taip net paprasčiausios dovanos gali tapti gražia ir labai brangia tradicija, suteikti daug gražių emocijų ir prisiminimų.
„Tuo tada, kai mano sūnui sukako vieneri, kasmet visą dešimtmetį važiuodavome į rankų darbo žaisliukų parduotuvę. Ten tiek sūnus, tiek aš išsirinkdavome po žaisliuką, o dabar turime daugybę nostalgiškų, gražių kalėdinių papuošimų, kasmet reikia tik didelės eglės“, – emocijomis dalinasi galerijos „Lauros namai“ įkūrėja.
Kaip pasakoja garsi moteris, dovanoms nebūtinai reikia didelių investicijų – ji pati prekybos centrų artėjant šventėms nešturmuoja ir ateityje neketina savo mąstymo keisti. Pavyzdžiui, šiemet dovanų krepšelio pagrindą pradėjo nuo knygos.
„Taip pat galima kažką sukurti ar iškepti. Ir dabar prisimenu savo močiutę konditerę, kuri dovanodavo ypatingus kepinius. Toks širdies įdėjimas į dovaną iki šiol išlieka kaip jaukus prisiminimas, tai yra tikra, labai graži dovana“, – kalba L. Bohne
E. Daugėlaitė priduria, kad sukurti kalėdinę nuotaiką gali ir įvairūs pyragėliai, kuriuos pagardinti galima ir įvairiais eteriniais aliejais – tam labai tinka apelsino ar kardamono kvapai. Būtent įvairūs aromatai gali tapti vienu svarbiausių šventinę nuotaiką galinčių padėti sukurti atributų. Pavyzdžiui, dienos metu jaukumo neabejotinai pridės kardamono, apelsinų, gvazdikėlių ar bergamočių kvapų eteriniai aliejai. Nereikėtų pamiršti ir eglių sakais kvepiančių žvakių, kurios sėdant prie Kūčių ar Kalėdų stalo skleis ne tik kvapą, bet ir šilumą.
„Nepamirškime, kad galime dovanoti ne tik materialius daiktus, bet ir emocijas. Pavyzdžiui aš gražiausią kalėdinę dovaną gavau praėjusiais metais, kai šventes sutikau saulėtame Kipre. Manau, kad labiausiai nustebins ir pakels nuotaiką parodytas dėmesys, kuris pasireiškia net dovanų įpakavime“, – įsitikinusi „Provanso namų“ įkūrėja.
Proga dalintis gėriu
E. Daugėlaitei pritaria ir VDU Švietimo akademijos Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė Vilma Vilkaitė-Leonavičienė. Ji mano, kad dovana – tai kur kas daugiau, nei tai, ką suvyniojame į blizgų popierių.
„Į kiekvieną dovaną įdedame ir tai, ką galvojame apie dovanos gavėją. Tai lyg apsikeitimas meile ar signalas apie mūsų požiūrį į esančius šalia mūsų. Man didžiausia dovana galėjimas pabūti kartu bei dalintis jausmais“, – atvirauja žinoma moteris.
Stilistės Olgos Wiseman nuomone, per Kalėdas ypač dažnai vieni kitiems dovanojame dėmesį, džiaugsmą, puikią nuotaiką. O šį vidinį ir išorinį grožį galima skleisti ne tik artimiausiems. Pašnekovėms antrina ir istorikė, visuomenininkė Luka Lesauskaitė. Anot jos, Kalėdos neturi būti tik apie materialumą ir brangias dovanas, svarbu nepamiršti pasidalinti gerumu su tais, kam labiausiai jo reikia.
„Lietuvoje gyvena daugybė vienišų žmonių, kurie švenčių metu jaučiasi dar labiau pamiršti. Deja, ne visos šeimos gali lepintis ir maistu nuklotais stalais. Tad kone kiekvienas iš mūsų galime padaryti šiek tiek daugiau vardan kitų. Ne veltui man šis stebuklingas metas yra būtent apie gerumą, nesavanaudiškumą ir dosnumą“, – šventiškos nuotaikos receptą siūlo L. Lesauskaitė.