Lukrecijus TUBYS„Dietologinė terapija“ - taip savo specialybę įvardija jau antrus metus Londone gyvenantis ir besimokantis alytiškis Vytis Vepštas. Supratęs, jog vien pasirinkę tinkamą mitybą galime išsigydyti daugybę ligų, tuometės Panemunės vidurinės mokyklos absolventas nusprendė savo gyvenimą skirti šiam mokslui. Ką Vytis galėtų mums patarti prieš dedant ką nors į burną?
– Kaip susidomėjai šiuo mokslu?
– Tuo domiuosi jau turbūt pustrečių ar trejus metus. Dar ankstyvoje jaunystėje atradau, kad visgi nėra daug dalykų šiame pasaulyje, kuriais iš tiesų galėtum pasitikėti. Vaikiški rožiniai akiniai ėmė iš lėto kristi ir po truputį pradėjau susidurti su viešąją nuomonę drumsčiančia informacija apie tai, kas susiję su mumis tiesiogiai – su tuo tiesiogiai susiduri kasdien, kai valgai, prausiesi, dėvi ar kvėpuoji. Tai buvo pamąstymas, kiek tavo kūną veikia kasdienė aplinka, kad gal vis dėlto reikėtų pačiam susirūpinti savimi, savo kūnu, užuot pasitikėjus bendrąja nuomone. Visa tai privedė prie senų prisiminimų, kai gal dešimtoje klasėje per kelis mėnesius numečiau tikrai nemažai riebalinio audinio. Tai pavyko padaryti atsisakius duonos, bulvių, saldumynų ir vėlaus valgymo. Tas akivaizdžiai parodė, kad, pakeitus mitybą, galimas pokytis. Pastudijavęs įvairios medžiagos, atradau, jog, pakeitęs žmogaus dietą, gali pakeisti žmonių gyvenimus. Nors teisiškai negalima sakyti, kad dieta ar mitybos pakeitimas išgydė ligą, bet, kai vienintelis dalykas, kurį žmogus gyvenime pakeitė, yra jo maistas ir po kurio laiko asmuo išgijo, tai kalba tikrai akivaizdžiau negu šis teisinio aparato neįgalumo pavyzdys. Be to, tinkama linkme pakeitus valgymo įpročius, dažnai pasitaiso ne tik vienas negalavimas, žmogus apskritai jaučiasi daug geriau. Tai ir skatina domėtis šia mokslo šaka. Norisi žmonėms iš tikrųjų padėti, o ne pakeisti vieną ligą kita.
– Pradėkime nuo vandens: kaip tinkamai jį apdoroti?
– Vanduo yra gan kontroversiška tema. Vieni sako, kad turėtume naudoti distiliuotą vandenį, nes jis yra tyriausias, kiti tikina, jog jis negyvas arba kad iš jo pašalinta per daug naudingų medžiagų, tad turėtume tiesiog filtruoti vandenį. Manau, reikia daryti tai, ką galime. Turbūt geriausia būtų gerti kalnų šaltinio vandenį, bet, suprantama, ne visiems tai įmanoma. Man asmeniškai atrodo, kad geriausias būdas yra distiliuoti, nes taip atsikratoma, ko gero, visų kenksmingų elementų. Nors taip pašalinami ir naudingieji, manau, svarbiausia – nekenkti sau, be to, vandenį galima remineralizuoti, tai yra sudėti mineralus atgal, taip pat yra būdų jį vėl padaryti gyvą, pavyzdžiui, užšaldant ir leidžiant ištirpti. Arba jį galima atgaivinti naudojant tam tikrus sūkurinius įrenginius ar indus, kurie jį energizuoja įsukdami vandenį spirale. Tvirtinama, jog svarbiausia – iš vandens pašalinti fluorą ir chlorą. Fluoras yra dažnai dedamas į vandenį dėl menamos naudos dantims. Nors jis ir turi įtakos dantims, bet jo yra pakankamai mūsų vartojamuose maisto produktuose, o tokiais kiekiais, kiek jo dedama į vandenį, įgauna kancerogeninį poveikį, taip pat neigiamai veikia nervinę, endokrininę ir kitas organų sistemas. Chloras, kuris vandentiekyje atsiranda dėl tos pačios priežasties kaip ir baseine, tai yra valomųjų savybių, irgi turi kancerogeninių savybių ir taip pat kenkia įvairiems organams. Vienas dalykas, kurį žmonės paprastai pamiršta įrengdami vandens filtravimo sistemas, yra tai, kad vandeniu naudojamės ir vonios kambaryje. Žmogaus oda yra kaip kempinė, kuri susiurbia į organizmą nemažai to, kas pakliūva ant jos. Nors ir išvalome geriamąjį vandenį, kenksmingos medžiagos patenka į mūsų organizmą per odą, kai prausiamės. Taip pat įkvepiame garų, sklindančių iš vandens, kuriuose yra ir chloro dujų, žmogui labai kenksmingų. Norint išsivalyti savo organizmą nuo vandenyje slypinčių kenksmingų medžiagų, derėtų filtruoti ir vandenį, kuriuo prausiamės. Dušo filtras nėra labai brangus ir poveikį odai bei plaukams dėl suminkštėjusio vandens pajustumėt patys.
– Koks tinkamiausias vandens naudojimo būdas?
– Vandenį rekomenduojama gerti tarp valgių. Valgio metu neturėtume gerti, nebent tikrai to reikia, ir tik nedideliais kiekiais. Nors iš tiesų, jei pakankamai maistą sukramtytume, turbūt užsigerti ir nesinorėtų. Geriausia gerti valandą prieš ir po. O kiekis turėtų būti apie du litrus, nors žmonės skirtingi kaip ir jų poreikiai. Iš esmės reikėtų gerti, kai ištrokšti, bet mes esame pripratę tą jausmą užgožti, nes paprastai tuo metu esame kažkuo užsiėmę. Dauguma vartoja neužtektinai skysčių, ypač vandens, ir geria, pavyzdžiui, kavą, įskaičiuodami tai į bendrą išgeriamų skysčių visumą. Kava yra diuretikas, taigi, pašalina iš kūno skysčius. Manoma, jog vienas puodelis espreso kavos pašalina iš kūno apie dvi stiklines skysčių. Taip pat vasarą dažnai gaivinamės alumi ar kitais alkoholiniais gėrimais, nors alkoholis taip pat yra diuretikas ir pašalina dar daugiau skysčių (tai pastebime iš padažnėjusio noro aplankyti tualetą). Taigi, geriausia savo kūną pripildyti tyro vandens.
– O kaip kavos ir arbatos? Kada derėtų jas vartoti? Koks jų poveikis organizmui?
– Kava kažkokios žymios naudos neturi. Be vitamino B3 ir to, kad, sakoma, apsaugo nuo tam tikros rūšies vėžio, daugiau naudos žmogui per daug nėra. Bet bėdų ji sukelia nemažai – širdies problemos, hormoninės sistemos sujaukimas, dehidratacija, dėl to kyla įvairūs miego sutrikimai, galvos skausmai, nuotaikų kaitos, gali sukelti depresiją, taip pat gali pakenkti embrionui ir krūtimi maitinamam vaikui. Visos arbatos (tikrosios arbatos, o ne tos skoniuotos, paprastai įvairiais chemikalais), saikingai vartojant, gan sveikas pasirinkimas. Visgi arbata arbatai nelygi. Juodoji arbata teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, taip pat turi ir kitokios naudos organizmui. Tačiau, kaip ir kava, turi nemažai kofeino, tad nederėtų vartoti daugiau nei dviejų puodelių per dieną. Taip pat juodoji arbata, kaip ir kava, šiek tiek trikdo absorbuoti geležį. Žalioji arbata turi šiek tiek kofeino ir taip pat trikdo geležies absorbavimą. Vis dėlto žalioji arbata turi daug naudingų medžiagų. Ji žinoma dėl savo stiprių antioksidacinių savybių. Ne mažiau joms nusileidžia ir baltoji arbata. Netgi manoma, jog pastaroji turi daugiau antioksidantų. Taip pat yra naudinga širdžiai, kraujagyslėms ir ne tik. Visgi turi šiek tiek kofeino. Raudonoji (Rooibos) arbata, kitaip nei kitos, neturi kofeino, bet yra taip pat tonizuojanti. Dėl to žmonės ją vartoja norėdami nustoti gerti kavą. Turi ir stiprių antioksidacinių bei daug kitų naudingų savybių. Dėl kofeino stokos ir tam tikrų kitų medžiagų mažesnio kiekio galima ją laikyti kaip vieną sveikesnių.
– Ką galėtum pasakyti apie maistą parduotuvėse?
– Verta paminėti, jog visada tiesiog turėtum siekti geriausio. Puikiausia, kai žinai, kad pats užsiaugini, bet nežinai, kokia yra žemės, galbūt ir lietaus ar oro kokybė ir kaip tai veikia tavo auginamą maistą. Visgi to net negalėtum lyginti su parduotuvių produktais: visas skirtingų chemikalų kokteilis, per kurį pereina beveik kiekvienas tų produktų.
– O kaip pusfabrikačiai?
– Sveikiausia yra maistą pasigaminti pačiam. Pusfabrikačiuose daug mažiau maistingųjų medžiagų ir pilna užslėptų konservantų bei kitų chemikalų. Taip pat paprastai yra daug hidrintų riebalų. Hidrinti riebalai – tai riebalai, įkaitinti iki nepaprastai aukštų temperatūrų ( 500 °C) virš tam tikro metalo. Tai procesas, kurio metu riebalai įgauna papildomą vandenilio atomą ir tampa kūnui beveik neatpažįstami. Kaip sakoma, hidrintus riebalus skiria viena molekulė nuo plastiko. Manoma, jog pastarieji riebalai yra pagrindinė arba viena pagrindinių priežasčių, kodėl pasaulyje taip išaugo žmonių, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis, skaičius. Na, bet šių riebalų gausu nemažoje dalyje parduotuvėse parduodamų produktų. Norėčiau paagituoti dažniau skaityti perkamų produktų etiketes. Pagrindinius dalykus jose greičiausiai atpažinsite ir patys. Šiuo atveju, ieškokite žodžių „hidrinti riebalai“, „hidrintas aliejus“ ir radę padėkite tokį produktą atgal į lentyną.
– Kokia konservų vertė mums?
– Konservai, jei kalbame apie konservus skardinėse, visiškai savo verte neatitinka nekonservuotų produktų, taip pat konservavimui yra naudojamos tam tikros medžiagos, kurių poveikis greičiausiai nėra labai pozityvus. Visgi kartais konservai geriau negu nieko. Jeigu vienintelė žuvis, kurią žmogus gali įpirkti, ar kuri patinka, yra konservuota žuvis, tada pirmyn, vartoki konservuotą žuvį. Jeigu vienintelės pupelės, kurioms turi laiko, yra konservuotos, vartoki jas konservuotas. Ir žuvis, ir ankštiniai produktai turėtų sudaryti daug didesnę dalį mūsų raciono negu yra standartinės lietuvių šeimos racione. Tačiau, kai gali pasirinkti šviežią produktą, rinkis šviežią.
– Pastaruoju metu populiarus greitai paruošiamas maistas – įvairios košės, sriubos. Ką galėtum pasakyti apie jas?
– Kuo daugiau maisto produktas perėjo gamybinių procesų, tuo labiau jo maistinė vertė sumažėja ir tuo daugiau įvairių chemikalų jame pridėta. Suprantu, kad tai greitesnis variantas. Tiek bulvių košė, tiek, pavyzdžiui, avižinė košė natūraliai gaminant turi daug daugiau naudingų medžiagų. Kaip ir sriuba, jei ją virsime patys. Sriuba, ypač pagaminta mėsos ar kaulų sultinyje, yra neįtikėtinai maistingas produktas, pilnas įvairiausių vitaminų, mineralų ir kitų maistingųjų medžiagų. Na, o sriuba iš pakelio tiesiog užkiša skrandį, turi daug druskos ir žmonių atpažįstamo mononatrio gliutamato (E621), kuris, nors egzistuoja natūraliai daržovėse ar vaisiuose, bet tokiais kiekiais, kiek yra užpilamoje sriuboje ar netgi ir sriubos kubeliuose, gali sukelti įvairiausių šalutinių poveikių. Dažnai žmonėms nuo to skauda galvą.
– Ar vaisiai ir daržovės vis dar tokie pat naudingi?
– Vaisiai ir daržovės tikrai nėra tokie naudingi kaip buvo anksčiau. Žemė, kurioje jie auginami, yra nualinta. Joje gerokai trūksta mineralų ir kitų maistinių medžiagų. Bijau sumeluoti, bet neseniai moksliniame straipsnyje skaičiau, jog per kelias dešimtis metų bendras mineralų kiekis žemėje sumažėjo gal apie 40 procentų. Tai tikrai nemažas rodiklis, bet jis tėra vidurkis, tai reiškia, jog kai kur jų yra ir daug mažiau. Taip pat, žinoma, dažnai yra vartojami įvairūs chemikalai, kurie dar labiau pakenkia augalų maistingumui. Visgi vaisių ar daržovių valgyti reikėtų. Gamtoje viskas sudėliota taip, kaip ir turėtų būti, ir tos harmonijos tikrai nepavyks pakeisti.
– Ką galėtum pasakyti apie GMO produktus?
– Tai vėlgi kontroversiška tema, bet, asmeniškai man, tai yra ėjimas per toli, nes iškreipia gamtą. Genetiškai modifikuotos lašišos, kurios, patekusios į atvirus vandenis, galėtų išnaikinti bet kokias kitas lašišų rūšis, yra tikrai per daug. Arba kad ir kukurūzas, pagaminantis savyje tūkstantį kartų daugiau insekticido nei paprastai ant jo užpurškiama, jo paragavę vabzdžiai numiršta. Išvis, koks žuvies ir morkos hibridas (pastarąjį išsigalvojau, bet panašūs variantai egzistuoja) tikrai nėra tai, ką mūsų žemelė planavo. Yra daug naudingesnių ir mažiau destruktyvių būdų pamaitinti pasaulį.
– Kaip yra su vitaminais? Kokius vitaminus rinktis? Ar jie mums reikalingi? Sakoma, jog kai kurie vitaminai labiau placebai nei naudingi iš tiesų. Ar tai tiesa? Kada žmogui reikia vartoti vitaminus? Kur ir kokius reikėtų rinktis?
– Kaip ir sakiau, maisto papildus (arba kaip liaudyje dažnai nevisiškai teisingai sakoma „vitaminus“) reikėtų vartoti, kai nėra galimybės to pasiekti pakeista mityba. Kai kas tikina, jog to dėl gerokai kritusios žemės kokybės padaryti ir neįmanoma. Nors ir kaip būtų, manau, maisto papildai tikrai turi savo vietą. Teisingai parinkti jie gali gydyti ligas ar greitai atkurti, jei yra išsivystęs nepakankamumas. Gali nusipirkti mineralą, kurio organizmas teabsorbuos 1 procentą ir kuris gali sukelti įvairių šalutinių poveikių, bet gali nusipirkti tą patį mineralą, kurio organizmas absorbuos 60 procentų ir neturės jokių šalutinių poveikių. Tiesa slypi elemente(-uose), su kuriuo tas vitaminas ar mineralas yra sujungtas. Paprastai pigūs maisto papildai yra prastai absorbuojami ir gali turėti įvairių šalutinių poveikių. Tai būna, nors ir ne visada, bet dažniausiai, pavyzdžiui, oksidai. Kartais oksidų gali būti brangesniuose maisto papilduose. Tai tepasako, jog visada svarbu peržvelgti ingredientus. Jeigu nori geresnės kokybės mineralų, renkiesi citratus ar aspartatus. Nors jų skirtingų yra labai daug ir reikėtų į kiekvieną atvejį žvelgti atskirai, bet dažniausiai, atradę šiuos, galite pasitikėti.