Visus juos sieja frazė „London 2012 Festival“. Festivalio metu bus pripūstas guminis Stonehenge'o modelis, Bristolio gatves užplūs gatvės artistai, katedrose trapecijomis atsargiai vaikščios cirko akrobatai, o iš viso vyks apie dvylika tūkstančių įvairių kitų renginių.
Šis milžiniškas kultūrinis sąskrydis kainavo daug įtampos, nervų ir strategų darbo. Tačiau galbūt dabar, kai atskleisti pagrindiniai atlikėjai ir viskas pradeda judėti link išsipildymo, organizatoriai lengviau atsikvėps, o publika galės pradėti planuoti savo apsilankymą kultūrinėje Londono Olimpinių žaidynių programos dalyje.
Vakar, pristatydamas programą žiniasklaidai, kultūros ir sporto ministras Jeremy Huntas buvo nusiteikęs itin džiaugsmingai: anot jo, tai "išskirtinis renginys", kuris atskleis "nuostabią mūsų šalies kultūrą."
"Festivalis sustyguotas meistriškai, įtraukiant visa, kuo [britai] turėtų didžiuotis. Kiekvienas atras kažką tinkamo sau - nuo Bethoveno iki Jay-Z, nuo Šekspyro iki Mike Leigho, nuo Stepheno Fry iki Wallace ir Gromit," savo pasitenkinimo neslėpė kultūros ministras.
Londono Festivalis vainikuos ketverius metus trukusią kultūrinę olimpiadą (Cultural Olympiad), kuri prasidėjo vos pasibaigus Olimpinėms žaidynėms Pekine ir dovanojo puikių kultūrinių renginių įvairiuose Jungtinės Karalystės kampeliuose. Skaičiuojama, kad iki šiol programos siūlytuose renginiuose apsilankė ir dalyvavo apie 18 milijonų žmonių. Kultūrinės olimpiados kulminacija tapsiantis "London 2012 Festival" vyks nuo birželio 21 iki rugsėjo 9 dienos, jame pasirodys apie 25000 atlikėjų ir artistų iš visų 205 šalių, kurių atstovai dalyvaus Olimpinėse žaidynėse. Į kultūros renginius bus išdalinta dešimt milijonų nemokamų bilietų.
Kultūrinės Olimpiados ir "Londono 2012 Festivalio" direktorė Ruth Mackenzie pareiškė, kad šiuo iškiliu renginiu grįžtama prie Antikos graikų tradicijos, kai menininkai ir atletai rengdavę žaidynes vienalaikiškai.
Festivalio organizatoriai, siekdami atsiginti nuo pavyduolių ir festivalio oponentų kaltinimų, skuba pabrėžti, kad festivalio renginiai finansuojami ne iš mokesčių mokėtojų kišenės. Anot jų, šimto milijonų svarų sterlingų biudžetas Kultūrinei Olimpiadai surinktas iš olimpinės loterijos bilietų, o tai visai kas kita - tai pinigai, kuriuos žmonės nusprendžia paaukoti, o ne moka "privalomu" būdu.
Anot organizatorių, tokio masto renginio planavimas buvo iššūkis visai jų komandai. Įvairių kultūrinių festivalių iki šiol būta miestų, kaimų, regionų mastu, tačiau dar niekad ligšiol nebuvo organizuota viena didelė šventė su daug vienalaikiškai vykstančių renginių skirtinguose šalies kampeliuose.
Daugeliui abejojant, ar kultūrinių renginių nenustums į šešėlį Olimpinių žaidynių varžybos, organizatoriai gana ramiai atsako, kad taip neturėtų būti - nes renginiai bemaž visi išskirtiniai ir patrauklūs akiai. Be to, daugelis žurnalistų, kurie atvyksta dirbti žaidynių korespondentais, taip ir negavo leidimų įeiti į Olimpinių žaidynių varžybas, todėl juos festivalio organizatoriai regi kaip potencialius kultūros renginių korespondentus viso pasaulio spaudai.
Parengta pagal www.independent.co.uk informaciją