Prieš kelias dienas spaudoje buvo pranešta, jog jauniausia buriuotoja, apiplaukusia Žemės rutulį, pretendavusia tapti šešiolikametė Abby Sunderland sėkmingai išgelbėta Indijos vandenyne po to, kai jos jachtą „Wild Eyes“ stipriai apgadino audra.
Viduryje Indijos vandenyno aptikta jachta nebuvo apsivertusi, tačiau jos stiebą buvo nepataisomai sužalojusios bangos.
Primename, jog Abby Sunderland į prieštaringai vertinamą kelionę aplink pasaulį iš JAV išplaukė sausį. Į smarkias bangas pusiaukelėje tarp Afrikos ir Australijos jos laivas pateko ketvirtadienį. Už maždaug 3200 kilometrų į pietryčius nuo Madagaskaro ją aptiko australų gelbėtojų lėktuvas.
Gelbėjimo operacija dar kartą paskatino diskusijas, ar saugu paaugliams vieniems bandyti apiplaukti pasaulį. Žurnalas „Der Spiegel“ savo ruožtu apie merginos avantiūrą nusprendė pakalbinti du kartus pasaulį apiplaukusį patyrusį buriuotoją Timą Kriogerį.
Klausimas: Ar dėl nesekmės jūroje kaltas jaunas Abby Sunderland amžius?
Kriogeris: Amžius čia niekuo dėtas. Jūra pavojų kelia kiekvienam, net ir itin prityrusiam jūreiviui. Štai, 2003 m. vykusiose lenktynėse „SEB“ jachta nesugebėjo pasiekti finišo, nors ją buriavo 10 profesionalų. 2009-ųjų metų sausį itin prityrusį prancūzų buriuotoją Jean Le Cam iš apvirtusios jachtos teko gelbėti kolegai Vincentui Riou. Sąrašą galima būtų tęsti. Jūra nepripažįsta nei gailesčio, nei pagarbos savo svečių atžvilgiu.
Klausimas: Abby per radijo imtuvą gelbėtojams pranešė, jog jaučiasi gerai. Kokių veiksmų, jūsų manymu, ji turėjo imtis iki išgelbėjimo?
Kriogeris: Ji, užsidariusi visus liukus, turėjo lindėti po deniu. Ten, kur tuo metu buvo Abby, vyravo žiema. Oro temperatūra tesiekė penkis šešis laipsnius Celsijaus. Nuo šalčio buriuotojai, kaip įprasta, apsisaugo specialiais kostiumais. Hipotermiją (kūno atšaldymas – Balsas.lt) savo ruožtu galime laikyti vienu didžiausių pavojų buriuotojams.
Jūroje galioja geležinė taisyklė: niekada nepalik savo jachtos, kol ji dar plūduriuoja. Jachta saugesnė už bet kurį plaustą pasaulyje.
Klausimas: Abby šeima ir gerbėjai, net ir dvidešimt valandų nesulaukę iš jos jokios žinios, buvo įsitikinę – moksleivė gyva. Kas tai – aklas optimizmas?
Kriogeris: Ne. Australų gelbėtojai žinojo, jog Abby nelaimės signalą pasiuntė įprastine tvarka. Jei ji būtų buvusi sunkiai sužeista ar jos jachta būtų pradėjusi skęsti, signalas būtų paleistas kitaip. Specialistai šiuos signalizavimo būdas atskiria.
Klausimas: Ar pagalbos signalas buvo paleistas tinkamai?
Kriogeris: Sprendimą dėl signalizavimo pobūdžio gali primti tik škiperis (laivavedis – Balsas.lt). Šio žingsnio teisingumą vertinti iš pašalės būtų arogantiška. Kaip bebūtų, jei tiesa, kad Abby jachta buvo praradusi stiebą, nebuvo galima pasielgti kitaip. Nulūžus stiebui jūreivis privalo atkirsti rangautą ir takelažą, išmesti stiebą už borto ir taip nekelti savo jachtai grėsmės.
Klausimas: Ar manote, kad tokio amžiaus žmonėms geriau būtų į avantiūristiškas keliones jachta aplink pasaulį nesileisti?
Kriogeris: Atsakymas į tokį klausimą visada turėtų priklausyti nuo škiperio meistriškumo. Abby Sunderland pažįstu asmeniškai, todėl galiu drąsiai teigti, jog ji puikiai susitvarkė su pavojų gyvybei kėlusia situacija. Tačiau, mano manymu, amžius buriavimo sporte neturėtų būti paskutinėje vietoje, todėl palaikau buriuotojų tarybos (World Speed Council – Balsas.lt) sprendimą nepripažinti jaunesnių kaip 18-os metų asmenų rekordų.