Kartais mes keliaujame, kad apžiūrėtume gražų kraštovaizdį, retą radinį ar garsų paveikslą. Tačiau kartais mūsų kelionės turi kiek tamsesnius tikslus: apžiūrėti koncentracijos stovyklas, kur tūkstančiai buvo numarinti dujomis, aplankyti katastrofos nusiaubtas vietoves ar tiesiog stebeilyti į skurdą.
Visi šie reiškiniai telpa į vieną „juodojo turizmo“ sąvoką. Nors dauguma žmonių iškart išsigina kada nors buvę įtraukti į juodąjį turizmą, tačiau jo spektras yra platus ir išlieka nemaža tikimybė būti juoduoju turistu to aiškiai nesuvokiant.
Tikslią juodojo turizmo apibrėžtį pateikia vidurio Lankašyro universiteto mokslininkai, tiriantys šį fenomeną. Pasak jų, tai „kelionės aktas ir vietų, pramogų ar parodų lankymas, kurios vienaip ar kitaip susijusios su mirties, kančios tematika ar kitais makabriškais reiškiniais“.
Šis terminas pradėtas vartoti vos prieš porą metų, kai Naująjį Orleaną nusiaubė uraganas „Katrina“, o mitrūs kelionių agentai pradėjo organizuoti daugybę turų į nelaimės vietovę. Pats reiškinys savaime nėra naujas: pavyzdžiui, Aušvico koncentracijos stovykla metų metus traukė būrius smalsuolių.
Matyt, žmogui nesvetimas noras iš arti stebėti kitų kančias. Kaip ir būrius žioplių, susirenkančių į autoavarijos vietą tiesiog paspoksoti, daugelį iš mūsų užvaldo šis potraukis, nors galime prisiekinėti, jog visai nesinori aplankyti katastrofų ar masinių žmogžudysčių vietas. Tikrąją motyvaciją atskleisti sunku, tačiau tai galima būtų nusakyti kaip pagarbos, vojerizmo ir jaudulio dėl akistatos su mirtimi raizginį.
1. Širdgėlos turizmas
Šiai juodojo turizmo rūšiai yra paskirta atskira interneto svetainė. Ją galima apibrėžti kaip tragiškų įvykių vietovių lankymą.
Neretai tokios vietovės būna vienaip ar kitaip susijusios su karu: turistai plūsta aplankyti koncentracijos stovyklų, žymių mūšių vietų, kapinių ar panašiai. Pats šviežiausias širdgėlos turizmo pavyzdys yra „pirmojo aukšto“ lankymas per teroristų atakas sugriautame pasaulio prekybos centre Niujorke.
2. Katastrofų turizmas
Pietų Azijos, kurią 2004 m. nusiaubė cunamis, ar jau minėto Naujojo Orleano lankymas yra du iš daugybės katastrofų turizmo pavyzdžių.
Ši juodojo turizmo rūšis, tiesa, sukelia itin daug prieštaros. Kaip žinia, turistų antplūdis į nelaimių vietas iškart po tragedijos gali sutrikdyti atstatomuosius darbus. Kita vertus, turistų pinigai gali būti gyvybiškai svarbūs nuniokotoms vietovėms.
3. Skurdo turizmas
Tokia jau žmogaus prigimtis, kad visada knieti sužinoti, kaip gyvena kiti žmonės. Todėl prašmatniuose turtingųjų rūmuose ar vilose galima išvysti pulkus besitrainiojančių smalsuolių. Bet kitiems rūpi pažvelgti į antrą medalio pusę: išvysti, kaip gyvena patys skurdžiausieji.
Skurdo turizmas dažniausiai siūlo turus po lūšnynų kvartalus ar skurdo apimtus miestus. Kai kurie iš tokių turų organizatorių tikina šiuo būdu padedantys skurstantiems gauti daugiau pajamų. Bet tai veidmainiška, nes jei būtų sulaužytas skurdo ratas, jų pačių verslas žlugtų. Šios juodojo turizmo „pramogos“ teikiamos Pietų Afrikoje, Indijoje ir Brazilijoje, Rio de Žaneire.
4. Savižudybių turizmas
Šis savižudybių turizmas pasireiškia dviem būdais. Pirmasis būdas apima žmones, keliaujančius į garsią vietą, siekiant ten nusižudyti. Dažniausiai yra šokama nuo gerai žinomų pastatų.
Antrasis būdas yra susijęs su eutanazija. Kadangi kai kuriose šalyse eutanazija nėra draudžiama (Belgijoje, Olandijoje, Šveicarijoje), žmonės keliauja užbaigti savo kančias būtent ten.
5. „Pasaulio pabaigos“ turizmas
Kai kurių žmonių nuomone, artinasi pasaulio pabaiga. Arba bent jau pabaiga kelioms turizmo pramogoms. „Pasaulio pabaigos“ turizmo logika yra ta, kad reikia suskubti aplankyti tam tikras vietoves, kol šios neišnyko dėl visuotinio atšilimo ir kitų aplinkosaugos problemų.
Kai kurie kelionių agentai iš to sėkmingai pelnosi duoną. Pavyzdžiui, daugelis turistų skuba aplankyti Arkties ledynus, bijodami, kad jie greitai išnyks. Mąstydami taip pat, daugelis skuodžia pamatyti ir Didijį koralų rifą, Kilimandžaro kalną ar Galapagų salyną. O iš tikrųjų jų kelionės tik dar labiau prisideda prie aplinkos užterštumo.