Pranešama, kad galimai vyresnioji Vladimiro Putino dukra Marija Voroncova aktyviai dalyvauja „Telegram“ pokalbių grupėje, kurią naudoja Maskvos valstybinio universiteto Medicinos katedros absolventai, kur kartais užsimezga pokalbis apie aktualijas.
Trečiadienį, 2022 m. gegužės 18 d., tinklalapio „Respublika“ vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Kolezevas pasidalijo šia informacija ir paskelbė kelias pokalbio ekrano kopijas, kuriose, kaip manoma, užfiksuotos M. Voroncovos žinutės.
Žinutės, jei jos iš tiesų yra autentiškos, leidžia iš arčiau pažvelgti į vieno artimiausių Rusijos prezidento žmonių politinį mąstymą.
Įtaria, kad pokalbyje – Putino dukra
„Meduza“ praneša, kad, kaip manoma, M. Voroncova pokalbių grupėje pasivadinusi Marija V. vardu. Tiek D. Kolezevo šaltinis pokalbių grupėje, tiek M. Voroncovos „Telegram“ paskyrą žinantis žurnalistas patvirtino, kad Marija V. yra Putino dukra.
Praėjusį rudenį prie grupės prisijungusi Marija V. prisistatė kaip Marija Voroncova, baigusi mokslus 2011 m., o tai sutampa su tuo, ką apie jos išsilavinimą yra pavykę išsiaiškinti žurnalistams.
Pokalbių grupėje yra maždaug 170 žmonių, o D. Kolezevo šaltinis sako, kad vyresni nariai „periodiškai įspėja naujokus, jei kas nors įsivelia į ginčą su [Voroncova]“.
Tačiau pokalbio ekrano nuotraukos rodo, kad kiti grupės nariai nevengia konfrontacijos ir užduoda jai įvairius klausimus.
Remiantis D. Kolezevo gautomis nuotraukomis, daugelis, kaip tariama, M. Voroncovos komentarų politiniais ir socialiniais klausimais atitinka jos tėvo V. Putino retoriką. Daugelyje žinučių griežtai kritikuojamas Vakarų požiūris į Rusiją, kartais kaltinami JAV ir Europos Sąjungos kėslai:
„Koks naivumas. Tai vaikiški pokalbiai. Dėl visko kaltinti ir visą atsakomybę suversti vienam žmogui yra tas pats, kas patikėti vienu žmogumi, kaip caru. Tas pats šūdas. Jei norite išsiskirti iš carizmo gerbėjų... na, tai nėra būdas tai padaryti.“
„Niekas Vakaruose nenori, kad mūsų šalis klestėtų. Jie visada darė viską, kas įmanoma, kad taip nenutiktų. Ir jie toliau tai darys.
Jei staiga, kaip beveik nutiko devintajame dešimtmetyje, Rusija taps lygiaverte JAV ir ES, man bus įdomu sužinoti, ką kaltinsite dėl to, kad gyvename ne klestinčioje ekonomikoje. Tikrai, nustokite žaisti“, – rašoma žinutėje.
Pasitelkia V. Putino retoriką
Kitoje žinutėje Marjia V. rašo: „Ar nemanote, kad visose šeimose šie klausimai sulaukia bent šiek tiek dėmesio? Dažnai tenka klausyti šeimų istorijų, kad tėvai neturi pakankamai laiko ar išteklių investuoti į savo vaikus (psichologinius, emocinius, intelektinius, dvasinius dalykus ir pan.)... O iš kur tokie vaikai perima mąstymą, kad yra neatsiejami nuo savo šaknų?
Pavyzdžiui, ši žmonių grupė yra lengvas taikinys masinės sąmonės valdymo metodams. Mano paminėti metodai nėra nei naujiena, nei fantazija iš distopinės literatūros. Pavyzdžiui, profesionalūs mokytojai, žvalgybos tarnybos, psichologai – jie tai puikiai žino.“
„2008 metais prasidėjo pirmosios sankcijos, grasinta, kad mocarela dings iš parduotuvių lentynų. Visi išsigando, oi, kaip tai gali būti! Kaip mes dabar išgyvensime? Be itališkos mocarelos!
O dabar? Ar mes vis dar kvėpuojame? Atrodo, kad taip. Dabar mes netgi turime savo mocarelą. Ir ar tai buvo įmanoma 90-aisiais? Ne“, – rašoma kitose žinutėse.
„Mes nesame vokiečiai ketvirtajame dešimtmetyje. Jeigu kas, mes labiau panašūs į tuos, į kuriuos jie nusitaikė“, – kitoje diskusijoje teigė, kaip manoma, M. Voroncova.
Kitoje žinutėje Marija V. rašo, kad Rusija „prarado ištisas kartas mokslo ir medicinos specialistų“ dėl „nenuilstančių“ verslininko ir filantropo Džordžo Sorošo pastangų. Tada ji aiškino, kad Rusija stengėsi užtikrinti šių „protų“ sugrįžimą ir dešimtmečius skyrė ekonomikos atsigavimui.
„90-aisiais mes, Rusija, importavome (!) grūdus. Tai gėda. Ir dabar esame vieni iš didžiausių eksportuotojų. Ar tai taip pat buvo netikėta? Kažkokia magija ar kažkas, žinoma. [...]
Ar čia yra problemų? Taip, niekas to neneigia. Pas mus yra daugiau nei keli išdavikai, yra korupcija, o biurokratija siaubinga. Bet čia kyla klausimas: kas neturi šių problemų?“, – Marija V. klausė pokalbių grupėje.
Užkliuvo ir JAV, ir NATO
Kitoje diskusijoje, kaip įtariama, Putino dukra kritikavo kitą narį dėl žodžio „aneksija“ panaudojimo apibūdinimui tam, kad Rusija 2014 metais pasisavino Krymą ir tvirtino, kad tokie pasisakymai nepaiso „žmonių valios“.
Ji taip pat tvirtino, kad NATO būtų įkūrusi nuolatinį karinį padalinį pusiasalyje, jei Aljansas kada nors jį pasiektų, ir kartojo Rusijos kariuomenės teiginius apie tariamas JAV biologinio ginklo laboratorijas Ukrainos teritorijoje.
„Aš tai jau supratau. X keičiasi, bet bendra partijos linija (?) išlieka ta pati. Bet kuriuo atveju... Pagrindinis JAV valdymo organas yra Pentagonas. Dėl detalesnės informacijos galiu pasiteirauti specialistų.
[Bet kodėl tai ne CŽV?] CŽV kontroliuoja Rusijos žiniasklaidą ir opoziciją. Jie neturi laiko viskam“, – aiškinama žinutėse.
Tariamai pokalbių grupėje esanti M. Voroncova taip pat skundėsi, kad Jungtinėms Valstijoms niekada negresia tarptautinės sankcijos dėl Vašingtono inicijuotų karių ir ji pritaria teorijai, kad CŽV kontroliuoja Rusijos laisvą spaudą ir antikremlišką opoziciją.
„Kokios žiniasklaidos priemonės gyvena iš skaitytojų pinigų po to, kai buvo užblokuotos?“, – klausė ji vienoje žinutėje.
Tačiau, remiantis paskelbtomis ekrano nuotraukomis, yra vienas politinis klausimas, kurį Marija V. komentuoti atsisako: LGBTQ bendruomenės persekiojimas Čečėnijoje.
D. Kolezevas pridėjo: „Leiskite dar kartą pabrėžti, kad negalime vienareikšmiškai teigti, kad Marija V. yra tikroji Marija Voroncova, Vladimiro Putino dukra. Tačiau netiesioginiai įrodymai ir du šaltiniai rodo, kad tai ji.
Šiuo atveju galime įsivaizduoti, ką apie šiandieninius įvykius mano artimiausi prezidento šeimos nariai. Jei tai tikrai Marija Voroncova, panašu, kad jaunesni Putino giminaičiai galvoja taip pat, kaip jis.
Ir tai reiškia, kad yra vis mažiau priežasčių tikėtis pasipriešinimo Putino vidiniame rate, tai reiškia, kad apskritai beprasmiška bandyti kreiptis į Mariją su prašymais pakeisti tėvo mąstymą ir sustabdyti karą, kaip tai bandė daryti aktyvistai, susirinkę prie jos buvusio vyro namų Europoje.“