Šalimais Vilnelės upės, buvusio didžiausio pasaulyje dalgių fabriko patalpose įkurdintose kultūrinėse erdvėse „Dūmų fabrikas“ pirmą kartą 2022m. rugsėjo 9-10 d. rengiama unikali craft alaus paroda „PUTOJA”. Žodis „craft” alaus pasaulyje nusako, kad alaus gamyboje meistras dalyvauja nuo salyklo paruošimo virimui iki alaus išpilstymo į tarą. Įdomus faktas, neturime visuotinai priimtino craft žodžio atitikmens lietuviškai,-turite minčių, atvykite į parodą ir pasidalinkite su jos dalyviais.
XXI a. Europos aludarystėje prasidėjo reikšmingi pokyčiai. Per paskutinį dešimtmetį mažųjų alaus daryklų skaičius išaugo daugiau kaip keturis kartus. Alaus pasiūla nuolat pildosi naujų receptų alumi, kuriuos kuria moderniosios aludarystės keliu pasukusios daryklos. Besidomintiems statistika, – pagal The Brewers of Europe organizacijos surinktus duomenis iš 31 šalies, Europoje 2021m. pradžioje veikė 12.473 bravorų, iš jų ES šalyse 7137 mikrobravorai, tai yra daryklos gaminančios iki 1 mln. litrų alaus per metus. 2020m. šiose šalyses parduota 354,5 mln. hektolitrų alaus.
Europos daryklų craft alaus paroda „PUTOJA“ suburs beveik 30 bravorų iš 16 Europos valstybių ir per dvi dienas pristatys apie 120 skirtingų alaus stilių. Kaip teigia parodą organizuojančio „Dūmų fabriko“ vadovas Linas Zakarevičius,„rengiama paroda tai alaus gerbėjų ir aludarių bendruomenės susibūrimas, atveriantis galimybę sutikti bendraminčius, susipažinti su Europos mažųjų aludarių kultūra, betarpiškai iš aludario lūpų išgirsti dominančius atsakymus ir, kas ypatingai svarbu, susipažinti su žmogumi, sukūrusiu produktą”. Lietuvoje tai vienas pirmųjų aludarystės renginių, kurio daugumą dalyvių sudarys užsienio bravorai, atvykstantys į Lietuvą pristatyti ir specialiai parodai sukurtus alaus stilius. Parodoje dalyvaus ir jau gerai žinomi, kaip kad Estijos „Põhjala Brewery“, ir mažai kam žinomi, kaip egzotinės Islandijos bravoras “Smidjan Brugghus”. Lankytojus stebins alaus receptai paženklinti neįtikėtinu meistrų kūrybingumu ir panaudotais natūraliais augalais, vaisiais, uogomis, kaip pavyzdžiui kvapnusis beržas, vynuogės, burokėliai, juodasis česnakas, granatai…
Išalkusių lankytojų lauks parodos „PUTOJA” draugai,– trys skirtingos virtuvės, – Vytaras Radzevičius ir jo „Pasaulio puodai”, autentiška rytų virtuvė „Kinza” ir žuvies maisto furgonėlis „RykLys”.
Parodos ekspoziciją globojanti Sakiškių alaus darykla kviečia parodos lankytojus tausoti gamtą ir atvykti į renginį traukiniu, – iš Vilniaus centrinės geležinkelio stoties iki Naujosios Vilnios stotelės tik 12 min. kelio, o bevažiuojant dar galima pasigrožėti Pavilnio regioninio parko vaizdais, nuo stotelės tereiks 7 min. atkulniuoti iki Dūmų fabriko. Sugrįžti iš parodos iki Vilniaus geležinkelio centrinės stoties dalyviai galės parodos organizatorių užsakytais autobusais.
Susidomėję visą išsamią informaciją gali rasti parodos svetainėje PUTOJA. Renginys N20.