Kad saulė gali būti ir vaistas, ir nuodas, vilnietis Algimantas patyrė savo kailiu. 65-erių vyras nuo pat mažens sirgo žvyneline ir dar jaunystėje pastebėjo, kad liga aprimsta pabuvus saulėje. Tad ja Algimantas ir mėgavosi. O prieš mėnesį smogė žinia. Vyrui išsivystė melanoma – odos vėžys.
„Neklausiau daktarų, neklausiau šeimos, žmonos, vaikų, kad reikia saikingiau. Nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro kiekvieną dieną mažiausiai 8-10 valandų būdavau saulėje“, - pasakoja Algimantas Kartočius.
Gydytojai griauna mitą, kad melanoma užklumpa tik soliariumų ir paplūdimių mėgėjus. Saulė kanda lygiai taip pat smarkiai. Liga gali būti ir paveldima. Lietuvoje per metus melanoma diagnozuojama 300-ams žmonių. Baisiausia, kad net ir pastebėję odos pakitimus žmonės delsia ir nesirodo medikams. Štai taip atrodo jau smarkiai melanomos pažeista oda. Apsižiūrėti, ar apgamai nepadidėjo, nepakeitė spalvos, rekomenduojama kartą per mėnesį.
„Jeigu to nedarai, pastebėti kažką naujo labai sunku, ypač nugaroje. Kviečiame pacientus, kad šeima irgi pagalba, kada žmona gali apžiūrėti ir vaikus, ir vyrus, ir pačios save, tai jos didžiulės pagalbininkės“, - primena Santariškių Dermatovenerologijos centro vadovė Matilda Bylaitė-Bučinskienė.
Svarbu atsiminti, kad lemtingas gali tapti kiekvienas nudegimas saulėje, ypač vaikystėje. Melanoma gali smogti net po keleto dešimtmečių. Tad ypač budrūs turėtų būti tėvai. Vaikams iki trejų metų ilgėliau būti saulėje išvis draudžiama.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.