Naujienų portalo tv3.lt skaitytojams apie nuodingus augalus sutiko papasakoti medeinos.lt tinklaraščio įkūrėja Edita Medeina.
Ji atskleidė, kad augalai pakenkti žmogui gali trejopai, o taip pat papasakojo, kokie lietuvių pamėgti augalai gali būti nuodingi.
Trys veikimo būdai
Pradėjus su pašnekove kalbėtis apie tai, kokios priežastys gali lemti augalų sukeliamą galvos skausmą, pykinimo jausmą ir kitus nemalonius simptomus, Edita Medeina tikino, kad yra viena pagrindinė priežastis.
Pasak jos, panašius simptomus gali sukelti tie augalai, kurie savyje turi tam tikrų nuodingųjų savybių. Visos jos veikia trejopai.
„Tokie augalai gali būti nuodingi tuomet, kai yra valgomi, jie į kūną patenka per burną, taip pat gali skleisti nuodingas savybes per savo kvapą, kurį mes įkvepiame, arba būti nuodingi odai, kai prie jų prisiliečiame, ir sukelti alergines reakcijas“, – pasakojo specialistė.
Edita Medeina pokalbio metu taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad dažnai namų gyventojus ima erzinti augalų kvapas, ir pateikė vieną iš tokių pavyzdžių.
Anot jos, šios gėlės yra lietuvių pamiltos ir mėgstamos būtent dėl savo malonaus kvapo, tačiau jo per daug prisirinkus patalpoje, galima pajusti nemalonius simptomus:
„Kai kurių kvapas yra malonus, tarkime, pakalnučių, bet vėliau nuo jų ima svaigti galva, gali pradėti pykinti, žmogus ima jaustis nekaip.“
Kiekvienas atvejis – individualus
Pokalbio metu specialistė išryškino dar vieną svarbų aspektą, kuris yra kertinis renkantis, kokį augalą namų puošybai įsigyti.
Anot jos, kiekvienas iš mūsų į augalus, jų kvapą, skonį, nuodingumą reaguoja skirtingai, tad vertėtų į tai atsižvelgti.
„Kiekvienas žmogus reaguoja į augalus skirtingai, tad jų poveikis priklauso nuo kiekvieno asmeninių savybių.
Štai, pavyzdžiui, šiemet buvo uždraustos musmirės, tačiau, kiek esu girdėjusi iš pažįstamų, vieni suvalgo visai nedidelį musmirės gabalėlį ir vos nenumiršta, o kiti sako, kad štai išsivirė sriubą iš musmirių ir nieko baisaus nenutiko“, – pavyzdžiu dalijosi specialistė.
Dėl to ji ragino kiekvieną individualiai įsivertinti savo jautrumo lygį, sveikatą, gyvenimo būdą ir atsižvelgti, kaip augalas gali derėti prie visų šių aplinkybių.
„Čia yra kiekvieno individualus atsparumas toksiškumui. Viskas priklauso netgi nuo vartojamo maisto, nuo alkoholio vartojimo, nuo žmogaus jautrumo“, – teigė Edita Medeina.
Nuodingi augalai
Tinklaraščio įkūrėja taip pat papasakojo apie augalus, kurie gali sukelti apsinuodijimo riziką stovėdami namuose.
Anot jos, šie augalai yra puikiai lietuviams žinomi ir mylimi, dėl to neretai yra suklystama parsinešant jų į namus gerai nežinant augalų savybių.
„Augalai, kurie turi stiprų kvapą, tikrai gali paveikti žmones. Pavyzdžiui, pakalnutės, alyvos, narcizai. Daugiausia žmones paveikti gali dekoratyviniai augalai.
Taip pat yra šeivamedžiai, kuriuos pasimerkus vandenyje ir ėmus auginti namuose, tame pačiame kambaryje, gali imti skaudėti galvą, tačiau augdami lauke jie nėra pavojingi“, – atskleidė pašnekovė.
Ji taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad kartais augalų nuodingosioms savybėms atsiskleisti yra sudaromos puikios sąlygos ir tuomet jie žmones veikia labiau nei kitais atvejais.
Pašnekovė pasakojo, kad blogiausiu iš tokių atvejų, žmogus netgi gali nuo augalo skleidžiamo kvapo netekti sąmonės:
„Iš esmės, esant tinkamoms sąlygoms, tarkime, uždaroms patalpoms, didelei tokių augalų puokštei, galima netgi netekti sąmonės.“
Kaip pasirinkti tinkamą augalą?
Edita Medeina pokalbio pabaigoje pasidalijo patarimu, kaip tinkamai pasirinkti augalą, mat, pasak jos, tai žinoti turėtų kiekvienas.
„Pirmiausia, auginant bet kokį augalą, reiktų jį pažinti, reiktų žinoti, ar jis nuodingas, ar prisilietus prie jo galima sulaukti pasekmių. Prisiminkime, kad yra keli augalai, kurie yra netgi mirtinai pavojingi, pavyzdžiui, hiacintai.
Man pačiai buvo atvejis, kuomet pažįstamui padovanojau vazone pasodintų hiacintų gimtadienio proga ir jis pamatęs pabėgo – pasakė, kad gali numirti vien nuo jų kvapo, tad reiktų susimąstyti ir prieš dovanojant gėles“, – aiškino pašnekovė.
Taip pat Edita Medeina pridėjo, kad jeigu žmogus yra jautrus augalo kvapui, neretai jis būna alergiškas ir pačiam augalui, tad vertėtų tokių augalų namuose nelaikyti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!