Vilnietė Ramunė ant rankų laiko vos kelių mėnesių kačiuką. Mažyliui prijungta lašinė, leidžiami vaistai. Kačiukas vos prieš kelias dienas pasiimtas iš globos namų, bet moteris iš karto pamatė, kad naujas augintinis jaučiasi nekaip.
„Jis toks pasilpęs buvo, negėrė nieko. Vangus. Visą laiką miegojo. Va ir atvežėm gydytojams, kad tyrimus padarytų“, - sako vilnietė. Tuoj atliktas kraujo tyrimas. Tiriama bendra kačiuko būklė. Neatmetama versija, kad švelniakailis pasiligojo ir dėl erkių platinamos ligos.
„Būtent anaplazmozę mes nustatom. Tai irgi kraujo susirgimas. Irgi pakankamai pavojinga, jeigu negydant, tai gali gyvūnas nugaišti“, - teigia veterinaras Mindaugas Rimkevičius.
O šunims erkės dar baisesnės. Veterinarai teigia, kad prieš kelias dienas jiems jau teko traukti erkes. Tie, kas tai daro savarankiškai, kaip sako specialistai, turėtų stebėti savo keturkojus, mat jiems labai pavojinga babeziozė pasireiškia ne iš karto. Ir nereikia moti ranka manant, kad erkės gyvūnų nelies žiemą.
„Visą laiką aš tai vadinu sergančio gyvūno požymiu. Nėra vieno požymio, kuris yra pats blogiausias. Gyvūnas gali būti pasyvus, gali vemti, gali viduriuoti, vemti, gali būti visi šie požymiai, gali būti vienas iš jų“, - nurodo veterinaras.
Erkės labiau mėgsta šunis nei katinus
„Katinas delikatesnis gyvūnas, ir jis nevaikšto tose vietose, kur lengviau susigauti erkių, šuniukas lenda į krūmus, ir ten didesnė tikimybė sutikti erkių“, - atskleidžia veterinaras.
Veikiausiai stebitės, iš kur erkės žiemą? Štai specialistų paaiškinimas. Mėgintuvėliuose įvairios – ir pievinės, ir miško erkės. Dalis jų jau miega žiemos miegu, tačiau dalis nebaigė darbų ir dar nė negulė. Mat gamtoje ir šilta, ir drėgmės gana. Erkėms daugiau nieko ir nereikia.
„Klimatas mus vis tik stebina kuo toliau, tuo labiau. Kai pranešdavom anksčiau, kad gruodžio mėnesį turim erkių aktyvių, tai visi labai nustebdavo. O dabar sausis nesiskiria, nuo lapkričio, nebuvo pašalę, tai vadinasi aktyvių erkių dar gali būti“, - sako epidemiologė Milda Žygutienė.
Ir ne tik gyvūnams žiema klaidžiojančios pavienės erkės pavojingos. Mėgstantys poilsį miške taip pat turėtų neatsipalaiduoti, neva erkių mažiau ir jos nebaisios. Bet užsikrėsti Laimo liga ar erkiniu encefalitu galima ir žiemą. Lygiai taip pat, pamačius žalesnę žolę, nereikia vesti ožkų ja mėgautis. Nes raguotosioms taip pat gali įsisegti erkė. Ožkai pavojaus, kaip sako specialistai, nėra, o štai geriantys pieną taip pat gali susirgti mirtina liga, jeigu gyvulio kraują siurbė užsikrėtusi erkė.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.