Medikai teigia, kad yra žinomos net 7 vėžio formos, kurias tiesiogiai sukelia alkoholio vartojimas. Tam, kad galėtumėte sumažinti vėžio atsiradimo riziką, turėtumėte atsisakyti perdėto alkoholio vartojimo.
Specialistai tikina, kad alkoholis gali sukelti štai šiuos vėžius: burnos, gerklės, gerklų, stemplės, krūtinės, kepenų ir žarnyno.
Pastaruoju metu medikai gavo ir daugiau įrodymų, kad alkoholis didina vėžio riziką. Tai jie pabrėžė atnaujintose gairėse.
Remiantis pasauliniu tyrimu, paskelbtu žurnale „The Lancet Oncology“, maždaug 1 iš 25 naujai diagnozuotų vėžio atvejų per pastaruosius metus buvo susijęs su alkoholio vartojimu.
Rekomendacijose, kurias paskelbė „Scottish Health Action on Alcohol Problems“ (SHAAP), taip pat buvo pasiūlyti ir tam tikri būdai, kaip sveikatos priežiūros specialistai gali padėti sumažinti naujų su alkoholiu susijusių vėžio atvejų.
Šiose rekomendacijose medikai yra raginami informuoti pacientus apie alkoholio vartojimo riziką susirgti vėžiu ir patarti bei padėti tiems, kurie nori atsikratyti priklausomybės ar sumažinti alkoholio vartojimą.
Remiantis ankstesniu Oksfordo universiteto tyrimu, visų rūšių alkoholis gali žymiai padidinti septynių skirtingų vėžio tipų riziką. Ekspertai mano, kad taip yra dėl kenksmingos cheminės medžiagos, vadinamos acetaldehidu, kurią gamina mūsų kūnas, kai apdorojame alkoholį, rašoma thesun.co.uk.
Oksfordo mokslininkai nustatė, kad acetaldehidas gali sulaužyti ir pažeisti DNR kamienines ląstelės, kurios yra visų organų, audinių, kraujo ir imuninės sistemos statybinės medžiagos.
Tyrimas, paskelbtas „Nature“, taip pat atskleidė, kad kai kurie alkoholį vartojantys žmonės turi didesnę riziką susirgti vėžiu nei kiti. Tie, kurie išgėrę alkoholio pasijaučia prastai arba jiems parausta veido oda, jų DNR pažeidimas yra keturis kartus didesnis nei tų, kurie neturi šių simptomų.
Taip yra todėl, kad kai kurie žmonės neturi fermento, žinomo kaip aldehido dehidrogenazės, kuris suskaido ir pašalina kenksmingą acetaldehidą, kurį mūsų organizmas gamina reaguodamas į alkoholio vartojimą.
Simptomai, išduodantys vėžį
Vėžio simptomai gali būti itin plataus spektro ir dažnai pasislepia kaip kasdienės ligos, pavyzdžiui, peršalimas arba gripas. Tačiau, jeigu pastebite įtarius požymius, visuomet yra geriau pasitarti su savo šeimos gydytoju ar specialistais.
NHS duomenimis, yra net 11 simptomų, kurie išduoda vėžį:
1. Kosulys, krūtinės skausmas ir dusulys.
2. Tuštinimosi įpročių pokyčiai.
3. Pilvo pūtimas.
4. Kraujavimas.
5. Gumbai.
6. Apgamai.
7. Staigus svorio kritimas.
8. Pilvo ar nugaros skausmai.
9. Rėmuo ir sunkus maisto virškinimas.
10. Odos niežėjimas arba pageltimas.
11. Nuovargis ir bloga savijauta.
Tuo tarpu kitas tyrimas parodė, kad 61 proc. vėžio atvejų per metus būtų galima išvengti, jei žmonės nustotų rūkyti.
Yra žinoma, kad rūkymas sukelia mažiausiai 15 vėžio formų: plaučių, gerklų, stemplės, burnos ertmės, nosiaryklės, ryklės, šlapimo pūslės, kasos, inkstų, kepenų, skrandžio, žarnyno, gimdos kaklelio, leukemiją ir kiaušidžių vėžį.