Jų susiformavimas ir sulėtėjęs išnykimas gali būti organizmo siunčiamas ženklas, kad kūnas pavargo, išseko – jam reikia turtingesnės mitybos, daugiau poilsio, o patiriamo streso dozės turėtų būti gerokai sumažintos. Ne be reikalo burnos opelių dažnai pasirodo pavasarį, kai organizmas tiesiog prašosi šviežių vitaminų. Kokios galimos burnos opelių priežastys, kokie jų simptomai ir kokie nesunkiai prieinami pagalbos būdai?
Kodėl atsiranda burnos žaizdelių?
Pirmiausiai apie tai, kodėl vieniems aftos formuojasi, kitiems – ne. Deja, bet burnos žaizdelių susiformavimo priežastys nėra visiškai aiškios – jos gali būti įvairiausios. Pavyzdžiui, pastebima, kad į burnos žaizdeles labiau linkę vaikai, paaugliai, dažniau jomis skundžiasi moterys (dėl hormoninių pokyčių organizme), tačiau tai nereiškia, kad vyrai ar senyvi asmenys jų visiškai išvengia. Daugumai yra bent kartą gyvenime tekę patirti, ką reiškia burnoje turėti jos gleivinės vientisumo pažeidimų – tai tikrai nėra malonus jausmas.
Pastebima, kad burnos opelės dažniau susiformuoja tiems, kurių artimieji taip pat linkę dažnai patirti šį nemalonų sveikatos sutrikimą. Daug įtakos turi mechaniniai, cheminiai, terminiai pažeidimai; taip pat ligos, kuriomis sergama bei paciento vartojami vaistiniai preparatai. Opelių atsiranda nusilpus imunitetui, pritrūkus tam tikrų biologiškai aktyvių medžiagų – kai kurių vitaminų, mineralų (pavyzdžiui, geležies, cinko, B grupės vitaminų ir kitų). Kai kuriems žmonėms tenka vengti rūgščių vaisių, uogų, kavos ir aštraus maisto, nes netrukus atsiranda skausmingų aftų. Jos greičiau susiformuoja valgant kietą maistą, naudojant agresyvios cheminės sudėties burnos priežiūros priemones. Ne paslaptis, kad itin skausmingu burnos išopėjimu skundžiasi chemoterapiją patiriantys pacientai. Burnos opų atsiradimą gali paskatinti rūkymas, alkoholio vartojimas, kiti žalingi įpročiai.
Kokie burnos žaizdelių sukeliami simptomai?
Burnos opų sukeliami simptomai yra pakankamai nemalonūs ir dažniausiai apima:
Niežulį;
Perštėjimą;
Skausmą, paburkimą, patinimą pažeistose vietose.
Pažeidimų vietose matomos baltos, pilkos, raudonos arba geltonos dėmelės, kurių skersmuo gali būti gana nedidelis ir siekti kelis milimetrus (didesnių opų dydis viršija ir 10 mm). Mažos opelės gyja lengviau ir greičiau, o didesnių opų gijimas gali trukti ir kelis mėnesius, palikti randų burnos gleivinėje.
Minėtieji simptomai gali suintensyvėti papildomai dirginant atidengtas nervines galūnes, pavyzdžiui, valgant aštrų ir rūgštų maistą, geriant karštus gėrimus, kalbant, valantis dantis, tad reikėtų vengti tokių dirgiklių ir stengtis valgyti minkštesnį bei švelnesnį maistą, gerti daugiau gryno vandens. Burnos higienos vengti nepatariama, nes ji svarbi kasdien - tiesiog reikėtų rinktis minkštesnį dantų šepetėlį ir švelnesnės sudėties burnos priežiūros priemones. Jei burnos opa ar opos gyja sėkmingai, jų skausmingumas paprastai po truputėlį slopsta, pacientas jaučiasi vis geriau. Jei opų gijimas sutrinka, jos plečiasi, vis atsiranda naujų opų ir papildomų simptomų, pavyzdžiui, karščiavimas, tuomet reikėtų kreiptis į gydytoją.
Ar yra priemonių, padedančių greičiau užgyti opoms?
Taip, yra. Nemalonius opų sukeliamus simptomus slopina ir greitesnį jų gijimą paskatina Anaftin medicinos priemonės. Galima pasirinkti patogiausią ir tinkamiausią formą – gelį, purškalą arba skalavimo skystį.
Anaftin gaminiai gali padėti kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius aftiniam stomatitui, aftinėms opoms, taip pat gali padėti esant mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams. Unikali sudėtis papildyta tikrųjų alavijų ekstraktu ir natrio hialuronatu. Šios medžiagos turi puikių savybių ir padeda malšinti nemalonius pojūčius, paskatinti audinių regeneraciją bei greičiau džiaugtis normaliu gyvenimu be skausmo ir diskomforto.