• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Orchidėjos – kambariniai augalai, kuriuos auginti lengva, jei tik žinome, kaip tai daroma. Orchidėjų ekspertas Malcolmas Gregory davė geriausius savo patarimus tinklapiui express.co.uk.

Orchidėjos – kambariniai augalai, kuriuos auginti lengva, jei tik žinome, kaip tai daroma. Orchidėjų ekspertas Malcolmas Gregory davė geriausius savo patarimus tinklapiui express.co.uk.

REKLAMA

Nors orchidėjos turi įnoringo augalo reputaciją, daugelį jų auginti iš tiesų labai lengvai. Joms daug priežiūros nereikia, kai kurios jų rūšys žydi kasmet ar net keletą kartų per metus, tiesiog reikia žinoti, kaip tiksliai jomis rūpintis. Orchidėjų ekspertas ir vyriausiasis augintojas iš „Love Orchids“ Malcolmas Gregory papasakojo, kaip geriausia prižiūrėti orchidėjas ir kaip dažnai bei kokiu būdu jas geriausia laistyti. 

Kadaise brangūs buvę egzotiški augalai dabar matomi kone kiekvienuose namuose – taip nutiko audinių klonavimo dėka, įgalinus orchidėjų masinę gamybą. Nors daugumą orchidėjų galima įsigyti už mažiau nei 20 eurų, tai nereiškia, kad tiksliai žinosite, kaip namuose palaikyti augalo gyvybę. Orchidėjos išties gali būti įnoringos ar bent jau paslaptingos, bet Malcomas pasidalino profesionaliais patarimais, kad žinotumėte, kaip rūpintis orchidėja ir ją laistyti. 

REKLAMA
REKLAMA

Kada laistyti orchidėją 

„Geriausias indikatorius, kada orchidėją jau reikia palaistyti, yra jų šaknų spalva. Kol šaknys žalios, orchidėjos laistyti nereikia, o kai šaknys nusidažo sidabrine pilka spalva – tuomet joms jau reikia vandens“, – aiškina ekspertas. – „Priklauso nuo jūsų namų sąlygų ir meto laiko, bet vidutiniškai taip nutinka kartą per savaitę.“

REKLAMA

Kiti požymiai, kad orchidėjai nereikia vandens: – vazono viduje formuojasi kondensacija, medžio žievės gabalėliai yra tamsiai rudos ar juodos spalvos, juos palietus jaučiama drėgmė ar vazonas yra labai sunkus.

„Svorio pajautimas yra labai naudingas metodas, kai reikia įvertinti orchidėjos poreikius dekoratyviniame vazone, kuriame šaknų nesimato ir medžio žievės gabalėlių paliesti neįmanoma. Jei vazonas atrodo lengvas, tuomet turbūt reikia palaistyti – vėlgi, turėtų pakakti karto per savaitę ar dvi, o jei vazonas atrodo sunkus, tuomet laistyti nereikia“, – sako ekspertas. 

REKLAMA
REKLAMA

Kaip laistyti orchidėją 

„Orchidėjas laistyti galima įvairiais būdais – kiekvienas jų turi savo privalumų ir trūkumų“, – tęsia Malcolmas. – „Aš rekomenduoju metodą „įmerk ir duok nuvarvėti“, ypač pradedantiesiems, kad jie įgautų orchidėjų laistymo patirties, nes vandens joms reikia retai ir nedaug. Pasiimkite dubenį vandens ir į jį įmerkite orchidėją su visu vazonu, kad vanduo apsemtų medžio žievės mišinį iki pat viršaus. Stenkitės paties augalo nesušlapinti. Pamirkykite kelias minutes, tuomet augalą iš vandens išimkite ir leiskite nuvarvėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar galima vandens pripilti į didesnį vazoną iki medžio žievės mišinio viršaus, pamirkyti ir tada duoti nuvarvėti. Įsitikinkite, kad orchidėjos vazone po tokio laistymo nėra likę vandens. Tokiu būdu sunaudosite mažiau vandens, nei naudodami dubenį ir daug mažiau nei „mirkymo iš viršaus“ būdu. 

„Mirkymo iš viršaus“ būdas yra labai paprastas – tereikia orchidėją palaikyti po tekančiu vandeniu, kol į medžio žievę įsigers vandens – vėlgi, būkite atsargūs, kad nesušlapintumėte paties augalo. Galite naudoti ir laistytuvą ar ąsotėlį. Svarbiausia – leisti vandeniui nuvarvėti, kad orchidėja ilgą laiką nemirktų vandenyje.

REKLAMA

Jei šių metodų naudoti nepavyksta, pavyzdžiui, jei orchidėja auga stikliniame vazone ar stiklainyje ir jos išimti negalite, tuomet kaip nors reikia palaistyti šaknis“, – sako Malcomas. – „Naudokite šaukštus, kiaušinių indelius, laistytuvus ilgais kanalais, o taip pat tinka ir dažnai minimas leduko metodas. Svarbiausia kas savaitę orchidėją palaistyti nedideliu kiekiu vandens. Tikslų vandens kiekį ir dažnumą atpažinti įgusite su laiku. Nepamirškite, kad ledukas paties augalo liesti neturėtų.

REKLAMA

Kad ir kurį metodą pasirinktumėte, svarbiausia per vidurį vazono nepalikti per daug vandens, nes taip augalo karūnėlė gali supūti, o tai yra antra pagal dažnumą orchidėjų mirties priežastis. Jei ant stiebo ar lapų pateko vandens, jį tiesiog nuvalykite servetėle“, – pataria orchidėjų augintojas. 

Jis sako, kad dažniausia orchidėjų mirties priežastis yra perteklinis laistymas. To išvengti galima orchidėjos nepaliekant stovėti vandenyje ir leidžiant augalui gerai nudžiūti tarp laistymų.

Perteklinio laistymo požymiai:

– nupuvusios juodos šaknys

– juodi medžio žievės gabalėliai, kurie pradeda irti

– medžio žievė niekaip neišdžiūva arba džiūva labai ilgai

– pajuodavęs stiebas, juodulys plinta į lapus

– pageltę lapai, kurie galiausiai nukrenta

– staiga nukritę žiedai ar pumpurai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų