Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, vis daugiau lietuvių šventėms perka jau paruoštą žuvį, o nusprendusiems ją gaminti namuose rekomenduoja, kaip išsirinkti kokybišką. Tuo tarpu gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, jog silkė – riebi, tačiau mūsų organizmui naudinga žuvis, tad svarbu rinktis mažiau kaloringus jos priedus.
Pati populiariausia – silkė pataluose
Anot prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, dėl greito gyvenimo tempo pirkėjai prieš šventes vis mažiau laiko gali skirti Kūčių ar Kalėdų stalo patiekalų ruošybai, tad renkasi jau pagamintas ar bent išdarinėtas žuvis.
„Šiuo metu pastoviame „Rimi“ kulinarijos asortimente turime keturias skirtingas salotas su silke. Tai silkė su svogūnais ir grybais, taip pat silkė pataluose ir sluoksniuotų silkių salotos. Žiemos sezonui ir artėjančioms Kūčioms asortimentą papildysime naujomis silkėmis su kelmučiais bei keptomis daržovėmis, pagardintomis padažu su razinomis. Šventiniam stalui siūlome užsisakyti proginius gaminius: šventiskai papuoštą didesnį kiekį silkės pataluose ir naujovišką receptą: silkę su teriyaki padažu“, – sako O. Suchočeva.
Pasak ekspertės, visų laikų populiariausia – silkė pataluose, kurios receptas nekinta metai iš metų, nes pirkėjai ją labai mėgsta. Taip pat populiari silkė su grybais bei svogūnais. „Ruošiantys silkę namuose dažniausiai turi mėgstamą, iš kartos į kartą keliaujantį receptą. Jam rekomenduojame rinktis neišdarinėtą Atlantinę silkę iš sūrimo, kuri bus natūralesnė, be papildomų priedų ir aliejų. Išdarinėjus kaulus, galima rinktis kuo įvairesnius pagardus. Kadangi silkė yra riebi žuvis, svarbu rinktis mažiau kaloringus jos priedus, o jei silkę gaminate su majonezu, jį vertėtų sumaišyti su jogurtu. Taip pat tinka aliejiniai padažai su garstyčiomis, medumi, – pataria O. Suchočeva. – Silkių įdarų yra labai daug, tai gali būti įvairios keptos daržovės, grybai, virtos daržovės, džiovinti vaisiai, riešutai, sėklos, kiaušiniai, duonos skrebučiai ir kita.“
Paruoštą silkę „Rimi“ atstovė rekomenduoja laikyti šaldytuve, uždengtą dangteliu arba maistine plėvele ir suvartoti per dvi paras: „Jei silkės pagardas yra pagamintas iš termiškai apdorotų daržovių, tokią silkę galima vartoti tris paras, bet neilgiau.“
Jodo, kalio ir seleno šaltinis
Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, žuvį reikėtų rinktis bent 2–3 kartus per savaitę, suvartojant iki 300 gramų, o riebia žuvimi, kaip silkė, mėgautis kiek rečiau: „Silkė puikiai paįvairina asortimentą, bet neturėtų užimti visos žuviai skirtos vietos kasdieniame mitybos racione.“
Silkę gydytoja dietologė rekomenduoja valgyti ne tik per šventes, nes joje gausu jodo, kalio, seleno, taip pat D ir B grupės vitaminų. Tiesa, silkė netinka asmenims, kurie yra alergiški žuviai: „Ją reikėtų atsargiai valgyti tiems, kurie vartoja vaistus depresijai gydyti ar sergantiems podagra. Visiems kitiems silkė yra puikus maisto produktas, tik paprastai ji būna sūdyta, tad prieš ruošiant patiekalą reikėtų pamirkyti žuvį arbatoje, vandenyje arba piene.“
Dr. E. Gavelienė sako, jog per Kūčias ruošiami tradiciniai šeimos patiekalai, tad paragauti jų nėra nuodėmė – viskas priklauso nuo suvartojamo maisto kiekio: „Negalėčiau kiekvienam žmogui rekomenduoti, kiek Kūčių vakaro metu jis gali suvalgyti silkės ar kito patiekalo, tačiau svarbu atminti, jog skrandžio talpa nėra begalinė. Taigi, jeigu yra dvylika patiekalų, juos turime skanauti, o ne valgyti pilnomis porcijomis.“
Būdai, kaip atpažinti kokybišką silkę
Pasak O. Suchočevos, šviežia silkė neturėtų skleisti jokio nemalonaus pašalinio kvapo. Jeigu atidarius pakuotę jaučiamas amoniakas – ji pradėjusi gesti. Šviežios silkės oda turėtų būti blizganti ir stangri, o žuvies mėsa standi ir elastinga, neatsiskyrusi nuo ašakų. Tuo tarpu sūdyta silkė turi būti malonaus kvapo, o jos spalva nepatamsėjusi ir nepageltusi.
Renkantis silkę taip pat rekomenduojama atkreipti dėmesį į jos įpakavimą. „Nesvarbu, kaip silkė supakuota, tai turi būti atlikta kokybiškai ir hermetiškai, kad į produkto vidų nepatektų oras. Todėl jeigu matote ištekėjusį sūrymą, verčiau tokio pirkinio atsisakykite. Kokybiškos silkės sūrymas turi būti skaidrus ir permatomas, o štai surūgusio tampa tamsus, drumstas bei įgauna aitrų kvapą.“
Komercijos operacijų vadovė išduoda ir dar vieną gudrybę, leidžiantį lengvai patikrinti, ar silkė kokybiška: „Paspauskite žuvies šoną pirštu arba šakute – jeigu duobutė išsilygins ir netrukus grįš į pradinę padėtį, žuvis puikios kokybės, o jeigu įdubimas liks – silkė jau pradėjusi gesti.“