„Pliažiniu“ jis vadinamas, nes dažnai susergama būtent po atostogų pliaže, kai daugiau prakaituojame, žmogus neįdega ir būna toks margas dėl grybelinės infekcijos“, – pasakojo N. Savickaja.
Uždegiminė odos liga
„„Pliažinis“ grybelis arba dar taisyklingiau vadinama įvairiaspalvė dedervinė yra lėtinė uždegiminė odos liga, sukeliama mūsų mikrofloros dalies, tai yra Malassezia spp ir jos giminingų grybelių infekcijos“, – apie ligą kalbėjo dermatovenerologė.
Pasak jos, ši liga paūmėja šiltuoju periodu dėl gausaus prakaitavimo, taip pat turi įtakos šiltas klimatas bei greta prisidedančios vidinės žmogaus organizmo būklės:
„Iš esmės, Malassezia yra mūsų normalios floros dalis, bet kai esame šiltame klimate, daug prakaituojame, dėl to susidaro palankios sąlygos grybeliui vystytis, arba, kai yra kažkokių vidinių problemų, pavyzdžiui, imunosupresinės būklės arba pakitęs hormoninis statusas.“
Pasireiškia įvairiaspalvėmis dėmėmis
Taip pat N. Savickaja atskleidė, jog liga pasireiškia įvairių spalvų dėmėmis. Anot jos, tuomet oda patampa it taškuota ir primena leopardo kailio raštą.
„Ant žmogaus odos atsiranda plintančios apvalios, kartais šerpetojančios pigmentinės rusvos, rudos arba balkšvos spalvos dėmės.
Tie bėrimai dažniausiai pirmiausiai pasireiškia seborėjinėse zonose: krūtinė, stuburo srityje, vėliau išplinta į pilvą, šonus, žastus“, – tikino ji.
Paklausta apie ligos simptomus, gydytoja paaiškino, kad dažniausiai apie šią ligą galima sužinoti tik iš bėrimų. Nors kartais galima jausti nevarginantį niežėjimą.
Liga yra pasikartojanti
Dar viena šios ligos ypatybė – pasikartojamumas. Anot pašnekovės, neretai vieną kartą susirgus „pliažiniu“ grybeliu, jį galima pastebėti ir kitąmet atėjus šiltajam sezonui.
„Jis yra pasikartojantis. Kai kuriems žmonėms šis grybelis kartojasi kas vasarą.
Kas įdomu, kad žiemą galime turėti švarią odą, o pradėjus prakaituoti daugiau, nešiojant sintetinius rūbus, bėrimai atsinaujina.
Taip pat nuolatos naudojami esant ligos paūmėjimui neapdoroti aukštos temperatūros rūbai, patalynė, rankšluosčiai gali padidinti autoužsikrėtimo riziką“, – paaiškino ji.
Nors liga nėra užkrečiama, tačiau kartais galima pastebėti, jog ja serga žmonės, gyvenantys toje pačioje šeimoje:
„Įvairiaspalvė dedervinė nepriskiriama prie užkrečiamų ligų, bet kartais būna, kad toje pačioje šeimoje serga keli žmonės. Dažniausiai tai suaugę žmonės, bet taip pat būna ir vaikų, ir senyvo amžiaus žmonių.“
Gydymo galimybės
N. Savickaja kalbėjo, jog šios ligos gydymas yra lokalus. Dažniausiai į pagalbą pasitelkiami šampūnai, kaip patogi gydymo priemonė. Tačiau yra ir kitų alternatyvų.
„Gydymas yra lokalus. Dažniausiai naudojami yra šampūnai, nes tai patogi gydymo priemonė. Šie šampūnai su priešgrybeliniais komponentais tepami plačiai, daug plačiau negu yra bėrimai, naudojami kaip dušo geliai nuo kelių kartų per savaitę iki kelių mėnesių.
Galima naudoti ir kremus arba priešgrybelinį sisteminį gydymą. Bet tai taikoma jau priklausant nuo situacijos“, – paaiškino gydytoja.
Paklausta apie tai, kada reikėtų nuvykti pasitikrinti pas gydytoją, N. Savickaja atsakė, jog pirmąjį kartą atsiradus bėrimams arba esant nepasiduodančiai įprastam gydymui infekcijai. Anot jos, blogiausia, kad šios dėmės gali signalizuoti ir kitą, kur kas rimtesnę ligą:
„Jeigu pirmą kartą atsirado bėrimai, rekomenduočiau kreiptis į gydytoją, nes visada galima diferencijuoti su kitomis ligomis, pavyzdžiui, sifiliu. Tad neišsigąskite, kai jus gydytojas paklausia ir apie kitas galimas infekcijas ar siūlo ištyrimą.
Bet jeigu problema kartojasi ne pirmą kartą, lengvai pasiduoda gydymui, tai tuomet grybelį galima išsigydyti ir namuose.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!