• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grybautojai socialinio tinklo grupėse dalinasi nuotraukomis, su kokiais laimikiais jie grįžta iš miško. Grybų jie iš miško namo parsineša vienas už kitą daugiau, o pagrindiniai grybai, kuriuos šiuo metu randa yra voveraitės.

8

Grybautojai socialinio tinklo grupėse dalinasi nuotraukomis, su kokiais laimikiais jie grįžta iš miško. Grybų jie iš miško namo parsineša vienas už kitą daugiau, o pagrindiniai grybai, kuriuos šiuo metu randa yra voveraitės.

REKLAMA

Pajūryje gyvenantis grybautojas Stasys Gaudinskas iš miško, esančio Klaipėdos rajone grįžo su pilna pintine voveraičių, o grybų ilgai ieškoti nereikėjo – visus surinko vos per valandą.

Taip pat pajūryje gyvenanti Eglė tikina atskleidžia, kad su vyru grybauja labai dažnai. Vieną dieną nuvykusi į mišką vos per 20 minučių rado 4 litrus voveraičių.

Nijolė Visockytė pripažįsta, jog yra tikra grybavimo entuziastė, absoliučiai priklausoma nuo miško ir grybų:

„Jei nepasibastau miškuose – man būna labai liūdna. Grybauju visada, kai būnu Vilniuje prie Miškonių. Kai būnu sodyboje Švenčionių rajone, grybauju šalia Zalavo.“

REKLAMA
REKLAMA

Grybautojas Mindaugas Keturakis tikina, jog Kauno rajone šiuo metu grybų nėra, tačiau Molėtų rajone, ilgiau paieškojus galima rasti voveraičių.

REKLAMA

„Nesuradus geros vietos galima valandomis klaidžioti ir nieko nerasti, o radus vietą – grybus tiesiog krauni“, – pastebėjimu pasidalino vyras.

Deimilė Jurkonienė su vyru kartu grybavo netoli Merkinės, apie 10 kilometrų. Miškuose jie vaikščiojo maždaug 5 valandas, o namo grįžo su pintine voveraičių.

Moteris tikina, kad jai svarbu buvimas gamtoje, o patys grybauja dažnai. Gyvena Prienų rajone, todėl dažniau tenka lankytis šalia esančiuose miškuose, tačiau daugiau grybų randa Dzūkijos krašte.

REKLAMA
REKLAMA

Voveraitės – puikus vitaminų šaltinis

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.

Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, šiemet voveraičių pirkėjai išsiilgę dvigubai – jų parduoda beveik du kartus daugiau nei pernai per pirmąsias prekybos savaites.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su kaupu mėgautis šiuo grybu kviečia ir sveikos mitybos šalininkai – dietistės Vaidos Kurpienės teigimu, voveraitės yra puikus vitaminų, mineralų bei ląstelienos šaltinis, anksčiau buvo rašoma pranešime spaudai.

Minėto prekybos tinklo Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė dalinasi, kad šiemet dėl palankių oro sąlygų, šilumos ir drėgmės, pirmojo lietuviškų voveraičių derliaus pirkėjai sulaukė anksčiau nei įprasta – birželio viduryje.

REKLAMA

„Voveraitės – išties pirkėjų itin laukiamas, mėgstamas ir vienas populiariausių lietuviškų grybų. Šio grybo sezoną sunku įsivaizduoti be vieno populiariausių patiekalų – voveraičių ir šviežių bulvių dueto, todėl tai neturėtų stebinti, kodėl tautiečiai šiemet voveraičių sezoną pasitiko su dideliu džiaugsmu“, – dalinosi I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Grybai – ląstelienos šaltinis

Nesvarbu apie kokius grybus bekalbėsime, ar tai būtų didingieji baravykai, ar kuklesni kazlėkai, grybų entuziastai neretai pirmiausiai išskirs jų unikalų skonį. Vis tik mitybos specialistai ragina nepamiršti ir grybų maistinės vertės.

REKLAMA

Minėto prekybos tinklo subalansuotos mitybos partnerė, dietistė Vaida Kurpienė dalinasi, kad bendrąją prasme grybai naudingi vario, magnio, seleno, D ir B grupės vitaminų gausa. Juose taip pat yra žmogaus organizmą stiprinančių ir uždegimus mažinti padedančių medžiagų bei gausu folio rūgšties, kuri taip reikalinga besivystančiam organizmui.

„Grybai – puikus ląstelienos šaltinis. Pastaroji virškinimo procesuose užima labai svarbią vietą, tad būtent ląstelienos dėka ilgiau jaučiame sotumo jausmą ir mažiau skundžiamės žvėrišku apetitu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, tyrimai rodo, kad tam tikros ląstelienos rūšys, pavyzdžiui, beta gliukanai ir cholinas, kurių randama ir grybuose, gali padėti mažinti cholesterolio lygį ląstelėse, stiprinti imunitetą ir kovoti su uždegiminiais procesais“,  – pasakojo V. Kurpienė.

Auksinė ne tik spalva, bet ir nauda Pasakodama apie bendrą grybų naudą dietistė priduria, kad grybautojai ir ragautojai ne veltui taip vertina voveraites – iš kitų grybų jos išsiskiria kone ankstyviausiai prasidedančiu sezonu, unikalia spalva ir nepakartojamu skoniu.

REKLAMA

„Yra žmonių, kurie nors ir grybų nemėgsta, tačiau voveraites skanauja su malonumu. Iš dalies tą nulemia unikalios jų savybės – tai ypač aromatingi grybai, kurių skleidžiamas kvapas skatina virškinimo sulčių išsiskyrimą.

Tad galima sakyti, kad valgant voveraites, organizmas tarsi užsikuria pradėti virškinimo sistemos procesus“, – pasakojo minėto prekybos tinklo subalansuotos mitybos partnerė. Beje, dietistė pabrėžia, kad kaip ir daugelis kitų grybų, voveraitės – sveikatai palankus produktas, tačiau norint gauti daugiausiai naudos, ypač svarbus taisyklingas jų paruošimo būdas.

REKLAMA

„Voveraitėse gausu vitaminų A, B, D ir E, jose nemažai geležies, kalcio, magnio ir kitų mineralų. Tai puikus baltymų šaltinis, kuriuo drąsiai gali mėgautis ir visavalgiai, ir propaguojantys kitas mitybos rūšis.

Beje, suvartojami kiekiai turi būti adekvatūs, nes voveraitėse, kaip ir kituose grybuose, yra nemažai skaidulų, todėl suvalgius jų per daug, kai kurie gali susidurti su nemaloniais jausmais pilvo srityje“, – atkreipė dėmesį V. Kurpienė.

Su kokiu garnyru geriausiai skanauti voveraites?

Voveraičių mėgėjai sutiks, kad šie grybai puikiausiai dera įvairiausiuose receptuose – nuo tradicinių padažų ir pagardų bulvėms, iki šiuolaikiškų priedų picoms ar salotoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik V. Kurpienė įspėjo, kad kaloringi padažai su spirgučiais, grietinėle, sviestu, taukais ar dideliu kiekiu aliejaus užgožia voveraičių naudas organizmui ir gerokai jį apsunkina.

„Voveraičių paruošimas nereikalauja didelių įgūdžių, o pats optimaliausias ir palankiai subalansuotas gamybos būdas – nuvalytos, karštu vandeniu nuplikytos ir lengvai keptuvėje ant nedidelio kiekio sviesto pakeptos voveraitės.

Kartu pakepinti tinkamas ir česnakas, svogūnas, o gardinimui –  minimalūs kiekiai druskos, pipirų. Voveraitės puikiai atsiskleidžia su prieskoninėmis šviežiomis žolelėmis – jų skonį pabrėžia krapai, petražolės, čiobreliai“, – patarimais dalijosi V. Kurpienė.

garbinamos voveraites man jos neskanios,tai ne baravykai
Vis galvojau ar atskleis kur randa tų voveraičių ir pagaliau! neįtikėtina,tiesiog įvyko stebuklas! ATSKLEIDĖ
Kibiras
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų