Išgirdę nenumaldomą kūdikio verksmą neretai palūžta net ir patys stipriausi vyrai. Ne tik palūžta – daugelį jų gail ištikti tikrų tikriausias panikos priepuolis. Kaip gi nuraminti verkiantį vaiką?
Mamoms intuiciją, kaip elgtis su raudančiu mažyliu, dovanojo pati motušė gamta. Tėčiams šio gebėjimo tenka išmokti. O kad jiems būtų lengviau – įgimtos intuicijos stoką galima kompensuoti išmokta instrukcija. Mama.lt siūlo 10 pakopų strategiją, subalansuotą specialiai tėčiams.
1. Nebijokite eksperimentuoti. Kol išmoksite atskirti, ko jūsų kūdikis iš tikrųjų šiuo metu nori, teks atmesti daugybę išankstinių nuostatų. Faktas, kad dabar jis turėtų ramiai miegoti ar palaimingai džiaugtis nauju barškučiu, reikšmingas jums, bet ne jūsų mažyliui. Todėl būkite pasirengęs daugybę kartų keisti raminimo taktiką ir apsišarvuoti kantrybė, jei tik pirmieji bandymai nesuveiks.
2. Priežastis – būsenoje. Jūsų mažyliui gli patikti daugybė dalykų (pvz. tyli lopšinių muzika ar lengvas pasūpavimas ant rankų). Tačiau jei jis jaučia diskomfortą dėl odą erzinančių sauskelnių ar maudžia besikalančius dantukus – tikrai nepagelbės net ir iki šiol dievintos pramogos. Taigi visų pirma pamėginkite atspėti, kokia šiuo metu mažylio būsena? Gal jis pervargęs nuo įspūdžių? Gal nori miego, bet negali užmigti? O gal klykia dėl pilvuko dieglių? Jei pavyks sėkmingai išsiaiškinti būseną – bus lengviau orientuotis, kaip elgtis ir ką daryti. Pervargusį ar miego norintį mažylį teks pačiūčiuoti, užpuolus pilvuko diegliams – švelniai pamasažuoti, panešioti.
3. Pirštas – patikimas indikatorius. Klasikinis būdas, praverčiantis daugeliui tėvų sužinoti, kodėl jų kūdikis verkia. Švelniai įkiškite tarp jo dantenų švariai nuplautą savo mažąjį pirštą. Ką daro mažylis? Pradeda jį čiulpti ir nurimsta? Gali būti, kad jam tereikėjo nusiraminti prieš miegą. Čiulpia godžiai traukdamas į save, o po keleto sekundžių išstumia ir vėl verkia? Veikiausiai jis alkanas ir metas šildyti mamos paliktą pienuką ar kūdikių maistelį. Kandžioja pirštą dantenomis? Užpuolė dantukų skausmai – patepkite dantenas skausmą ir niežulį malšinančiu tepaliuku.
4. Pasiūlykite atsigerti. Verkiantis kūdikis gali būti alkanas, net jei ir nepuola godžai čiulpti piršto. Jei nepadeda paprastas panešiojimas ir raminimas – pamaitinkite jo maistu: duokite atsigerti mišinėlio ar mamos pieno iš buteliuko arba iš šaukštelio, jei laikotės taktikos nepratinti vaiko prie čiulptuko.
5. Sūpuokite. Vaikams patinka judesys, o tėčiai tai padaryti moka tiesiog puikiai. Svarbiausia – parinkti šiuo metu tinkamiausią ritmą. Jei įtariate, kad mažyliui nuobodu ir jis verkia reikalaudamas pramogų – pasūpuokite jį stipriau, energingiau (tik jokiu būdu nekratykite ir nemėtykite – tokie ekstremalūs žaidimai kiek ūgtelėjusiems vaikams labai patinka, tačiau yra tikrai pavojingi ir gali sužeisti); jei manote, kad jis pavargęs – pasūpuokite ramiau, vienodu ritmu, monotoniškai. Galite pasupti ir paguldęs į vežimėlį ar pasodinęs į supamą kūdikių kėdutę – kartais suveikia ne tik pats sūpavimas, bet ir kūno padėties pakeitimas.
6. Suvystykite. Ne, tai nereiškia, kad dabar turėtumėte prisiminti močiučių metodą ir painiotis tarp daugybės vystyklų. Užteks apgobti ir apklostyti mažylį šiltu pledu, paimti jį ant rankų ir pasūpuoti. Daugeliui kūdikių šis būdas padeda palaimingai nurimti ir užsnūsti.
7. Niūniuokite. Manote, tai sugeba tik mamos? Gėdijatės, kad neturite klausos ir nepataikysite į taktą? Patikėkite, jūsų mažyliui tai rūpi mažiausiai. Jei kiek nejaukiai jaučiatės girdėdamas savo solo partiją a capella, kad ir visai tylutėlę – įjunkite ramios muzikos kompaktą ir niūniavimu pritarkite savo mėgstamai melodijai, tuo pačiu nešiodamas ir supdamas kūdikį.
8. Grimasos ir juokingi garsai. Šį meną tėčiai paprastai moka daug geriau, nei mamos. Ir tai – puikus būdas pralinksminti užsigavusiam, nusivylusiam ar šiek tiek išsigandusiam kūdikiui. Jei jis verkia tik dėl to, kad pabudęs nerado mamos šalia ar bumbtelėjo galvyte į lovytės kraštą – būtinai išmėginkite šią atrakciją, turėtų suveikti!
9. Slingas, vaikjuostė, nešynė. Visi šie daiktai – ne tik jaunos mamos aksesuarai bei būdas patogiai nunešti vaiką iš taško A į tašką B. Jie dažnai tampa ir nepakeičiamais pagalbininkais raminant įsiverkusį kūdikį. Taigi pamėginkite patogiai įsodinti ar įguldyti savo mažylį į slingą, vaikjuostę ar nešynę ir pavaikščiokite po namus, jei reikia – pasūpuokite, paniūniuokite. Girdėdamas jūsų širdies plakimą ir jausdamas kūno šilumą kūdikis nurims greičiau.
10. Išlaukite. Tai – svarbiausias patarimas, kurį turite taikyti kartu su kiekvienu iš šių punktų. Nemeskite vieno būdo pernelyg greitai: kartais kūdikis įsiverkia tiek, kad ne iš karto suvokia, jog jo norai jau tenkinami, jog jam jau patogu, malonu ir ramu. Taigi jei jau pradėjote raminti supdamas ir niūnioudamas, duokite laiko mažyliui dar šiek tiek paverkti, „pasiguosti“. Jei pamatysite, kad verkimas palengva rimsta – sveikiname, jūs puikiai susitvarkėte!