• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip natūraliais būdas nuraminti širdį, kuri daužosi ar „permuša“ dėl nervinės įtampos? Kodėl kartais jaučiame sunkumą krūtinėje, tačiau kardiograma nieko rimto nerodo ir medikai tik pataria išgerti širdies lašiukų?

Kaip natūraliais būdas nuraminti širdį, kuri daužosi ar „permuša“ dėl nervinės įtampos? Kodėl kartais jaučiame sunkumą krūtinėje, tačiau kardiograma nieko rimto nerodo ir medikai tik pataria išgerti širdies lašiukų?

REKLAMA

Pajutus bet kokius nemalonius pojūčius širdies srityje Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos gydytoja kardiologė Milda Kovaitė pataria pirmiausia kreiptis į šeimos gydytoją – nereikia į tuos pojūčius numoti ranka, manyti, kad tai praeis savaime. Šeimos gydytojas, įvertinęs elektrokardiogramą, turi nustatyti, ar negalavimai yra kliniškai reikšmingi.

Jei vargina vadinamieji permušimai, širdies daužymasis ar spurdėjimas, galvos svaigimas, dusulys ar alpimas, tai nėra smulkmena. Šie požymiai būdingi ne vienai ligai, bet jie gali būti pavojingi.

Širdies negalavimai kartais būna apgaulingi, nelabai ryškūs, bet vėliau paaiškėja, kad tai buvo „pražiūrėtas“ infarktas.Delsimas kreiptis į gydytoją gali tik pabloginti situaciją, todėl reikėtų sustoti ir įsiklausyti, ką sako organizmas, o skausmas – tai įspėjimas, kad kažkas negerai.

REKLAMA
REKLAMA

Kas yra ekstrasistolės

Daugeliui žmonių nerimą neretai sukelia vadinamieji širdies permušimai. Būna, sunerimęs žmogus iškviečia greitąją, tačiau medikai pasako, jog trumpalaikiai širdies permušimai sveikatai nepavojingi.

REKLAMA

Ką reikia žinoti apie šiuos permušimus?

„Paprastai širdis plaka ritmiškai, vienodai. Jei ji lyg stabčioja, apsiverčia, suplaka kakle, jos plakimas sukelia kosulį – tai gali būti priešlaikinis širdies susitraukimas, arba ekstrasistolė, dar vadinama permušimu. Ar tai prieširdinė, ar skilvelinė ekstrasistolė, galima atskirti tik užregistravus elektrokardiogramą“, – pasakoja privačiame kabinete konsultuojantis gydytojas kardiologas medicinos mokslų daktaras Virgilijus Grinius.

REKLAMA
REKLAMA

Ekstrasistoles, anot jo, gali sukelti nervinė įtampa, skydliaukės liga, kalio bei magnio trūkumas, pervargimas. Kartais ekstrasistolės atsiranda savaime, be aiškios priežasties.Bene tiksliausias būdas diagnozuoti ekstrasistoles, jų pobūdį, pavojingumą yra tyrimas – Holterio monitoravimas. Tyrimo metu nustatoma, kiek kartų per parą širdis suplakė, kiek ir kokios rūšies ekstrasistolių buvo, ar pasitaikė kitokių ritmo sutrikimų, ar ritmas nebuvo per dažnas ar per lėtas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne visada reikia stiprių vaistų

„Normaliai širdis suplaka neįsivaizduojamai daug – apie 100 000 kartų per parą. Jei nustatoma keliasdešimt ar keli šimtai ekstrasistolių, jų dažniausiai nereikia gydyti specialiais antiaritminiais vaistais. Dažnai padeda kalio, magnio preparatai, raminamieji lašai ir pan. Net ir 1 000 ar 2 000 ekstasistolių sudaro tik 1 ar 2 procentus visų širdies suplakimų ir įprastai neprireikia stiprių vaistų“, – informuoja dr. V.Grinius.

REKLAMA

Anot jo, jei ekstrasistolių atsiranda dar daugiau, gydytojas nusprendžia, ar reikia gydyti specialiais vaistais. Jei jų būna labai daug, pvz., 15 000–20 000, svarstoma, ar nereikia pritaikyti perkateterinio gydymo metodo, vadinamosios radiodažnuminės abliacijos.Jei vargina ekstrasistolės ir jos ypač dažnai pasikartoja, gydytojas pataria kreiptis į specialistą kardiologą.

Apraminti nervų sistemą

Jei poliklinikoje sunku pakliūti pas gydytoją, galima užsukti į vaistinę ir pasitarti, ką daryti. Vaistininkai jums gali patarti pavartoti augalinių preparatų. Jie ne tik populiarūs kaip savigydos priemonė, bet ir gerai ištirti, o mokslinių tyrimų išvados yra skelbiamos prestižiniuose medicinos leidiniuose.

REKLAMA

„Jei yra rimta kardiologinė problema, akivaizdu, kad vien augalinių preparatų nepakaks, tačiau jie gali nuraminti, kai širdis streikuoja dėl nervinės įtampos. Apraminus nervų sistemą, nurimsta ir širdis, todėl vaistiniai augalai yra veiksmingi, o tai reiškia, kad žmogus pasijus geriau“, – pasakojo gydytoja kardiologė M.Kovaitė.Nors augalai nėra stebuklinga tabletė, kurios pageidauja daugelis pacientų, jie yra naudingi, nes turi unikalių savybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stiprina širdies raumenį

Nuo seno yra gerai žinomi trys augalai ir jų deriniai, kurie padeda širdžiai. Tai – gudobelė, sukatžolė ir valerijonas.Gudobelės žieduose ir vaisiuose gausu tokių natūralių medžiagų kaip flavanoidai, glikozidai. Šios biologiškai aktyvios medžiagos poveikiu yra panašios į medikamentus, mažinančius padidėjusį arterinį kraujo spaudimą, taip pat į preparatus, skiriamus nuo širdies nepakankamumo.

REKLAMA

Gudobelėse aptinkama antioksidacinių medžiagų, kurios palankiai veikia širdies raumenį. Gudobelės nepakenks ir tuo atveju, jei žmogui nustatyta išeminė širdies liga, nes jose yra kraujagysles plečiančių ir fizinio krūvio toleravimą didinančių medžiagų.

Gelbsti nuo kraujospūdžio šuolių

Pastaruoju metu daug vilčių siejama su vaistiniu augalu sukatžole. Šį augalą patariama vartoti sergant širdies ir kraujagyslių neuroze, širdies raumens uždegimu, turint širdies ydą.Teigiama, kad šis augalas turi sveikatai naudingų alkaloidų ir eterinių aliejų, kurie mažina nerimą, gerina miegą, netgi mažina kraujo spaudimą.

REKLAMA

Yra daug žmonių, kurie nemokėdami suvaldyti nerimo kankinasi dėl staiga pakilusio kraujospūdžio. Vartojant augalinius preparatus, kurių sudėtyje yra sukatžolių, įmanoma išvengti pasikartojančių kraujospūdžio šuolių.

Valerijonas yra nuo seno žinomas kaip nervų sistemą raminantis augalas – jis naudojamas įvairiuose augaliniuose mišiniuose.„Jei norime padėti širdžiai ir pajusti poveikį, reikėtų valerijoną derinti kartu su gudobele ir sukatžole tinktūrų forma“, – pasakojo gydytoja M.Kovaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Veikliųjų medžiagų daugiau

Kai kurie žmonės svarsto, ar verta naudoti vaistinių augalų tinktūrą. Tai vaistinės medžiagos ištrauka, gaunama užpylus vandeniu, spiritu ar eteriu. Tinktūroje dažniausiai būna etanolio. Etanolis jau 2000 metų naudojamas gaminant vaistus, jo poveikis ištirtas ir saugus, jei vartojama pagal paskirtį ir vaistų informaciniuose lapeliuose nurodytais kiekiais.

Galima išskirti esminius etanolio privalumus. Pirmiausia, etanolis yra geras tirpiklis, todėl veikliųjų medžiagų tinktūroje yra kur kas daugiau nei užpilant vaistažoles vandeniu.Be to, etanolio pagrindu sukurtos vaistažolių tinktūros organizme pasisavinamos tris kartus geriau nei vandeninės. Tai reiškia, kad organizmas geriau aprūpinamas naudingomis medžiagomis.

REKLAMA

Dar viena svarbi savybė – etanolis lengvai pasiekia galvos smegenis, o tai yra svarbiausias nervų sistemos organas. Todėl etanolyje ištirpusios veikliosios medžiagos greičiau pasiekia savo taikinį.Pavyzdžiui, jei dėl širdies permušimų žmogus renkasi vaistinių augalų tinktūrą, kurioje yra etanolio, jo savijauta pagerės greičiau nei geriant vaistažolių arbatą.Etanolis taip pat yra geras konservantas, o tai reiškia, kad tinktūros vartojimo laikas yra kur kas ilgesnis nei plikomos arbatos.

REKLAMA

Kita vertus, toksikologai įspėja, kad tinktūros neturi būti skiriamos priklausomiems nuo alkoholio žmonėms, jos turi būti vartojamos taip, kaip rekomenduojama, – lašais, kuriuose etanolio dozė yra minimali ir saugi.

Kraujospūdį reguliuoja ir fizinis krūvis

Padidėjęs kraujospūdis taip pat blogai veikia širdį ir kraujagysles. Jei kraujospūdžio ribos yra daugiau nei 140/90 mmHg, galima įtarti hipertenziją – tai liga, kurią reikia gydyti. Padidėjęs arterinis kraujospūdis yra rizikos veiksnys, kurio negalima ignoruoti, nesvarbu, kad daugelis pacientų negalavimų nejaučia.Kurį laiką vietoj tablečių specialistai siūlo išbandyti nemedikamentinį gydymą, pavyzdžiui, nustačius, kad viršutinė kraujospūdžio riba siekia 140, o apatinė – 90 milimetrų gyvsidabrio stulpelio, reikėtų skirti laisvalaikį fiziniam aktyvumui: šiaurietiškam vaikščiojimui, bėgiojimui, važiavimui dviračiu ar darbui sode.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažnai puolame prie tablečių neišbandę kitų būdų, kurie taip pat gerai veikia. Juk fizinis aktyvumas ir sportas treniruoja kraujagysles, yra žinoma, kad po fizinio krūvio kraujospūdis linkęs sumažėti, ypač jauniems žmonėms“, – priminė gydytoja M.Kovaitė.

Mažinti antsvorį

Pajutus širdies negalavimų, būtina mažinti antsvorį. Apskaičiuota, kad praradus vieną kilogramą svorio kraujospūdis gali sumažėti vienu milimetru gyvsidabrio stulpelio.

Dėl mažesnės kūno masės netgi reikia mažiau vaistų, reguliuojančių kraujospūdį, nes jie geriau veikia, pavyzdžiui, vietoj trijų tablečių gali užtekti dviejų.

Riboti druską, vengti alkoholio, kasdien valgyti daržovių ir vaisių, kad virškinimo sistema nepritrūktų maistinių skaidulų – tai patarimai, kurie padeda išsaugoti sveiką širdį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų