Statistika sako, kad 25 proc. atvejų gydytojų paskirti vaistai yra arba neefektyvūs, arba juos blogai priima organizmas, todėl visų pirma laikykitės rokomendacijų to gydytojo, kuriuo jūs pasitikite. Jei negalite pasikonsultuoti su gydančiu mediku, kreipkitės į specialias apie vaistus konsultuojančias tarnybas, o jei reikia konkretaus specialisto konsultacijos – nepatingėkite jo paieškoti.
Klausk vaistininko!
Mes dabar neanalizuosime, ar vaistų pardavėjo konsultacija visada objektyvi, bet priminsime, kad vaistininkas turi ne tik parduoti vaistą, bet ir suteikti farmacinę paslaugą, kuri, kaip teigiama Lietuvos respublikos Farmacijos įstatyme – vaistininko praktika vaistinėje, t.y. gydytojo išrašytų receptų kontrolė bei vertinimas, nereceptinių vaistinių preparatų parinkimas, farmacinės informacijos apie vaistinius preparatus teikimas gyventojams, sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams, taip pat jų konsultavimas. Kokia ta informacija – teisės aktai nereglamentuoja, todėl daug kas priklauso ir nuo vaistininko, ir nuo mūsų pačių noro, kuo daugiau sužinoti.
Brangesni – geresni, pigesni – neprastesni?
Ne paslaptis, kad tarp kai kurių gydytojų pastebima gana paplitusi praktika skirti brangiai kainuojančius etinius vaistus. Kas tai? Etiniai arba patentiniai vaistai, pagaminti pagal naujai sukurtą ir užpatentuotą formulę. Tokiems vaistams sukurti yra skiriamos didelės investicijos, atliekami moksliniai tyrimai, kurie paprastai trunka iki 15 metų, todėl be abejonės jie yra brangūs. Kol galioja patentas, Etinės kompanijos turi išskirtines teises pardavinėti savo vaistus rinkoje.
Tačiau tvirtinimas, kad brangus (o ne retai ir agresyviai reklamuojams) vaistas yra geresnės kokybės ir jo gamybos technologija – tobulesnė, ne visada pasitvirtina. (Beje, primename, kad receptinius vaistus Lietuvoje galima reklamuoti tik sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams skirtuose leidiniuose bei specializuotose interneto svetainėse.)
Taigi, vaisto poveikis žmogui labai individualus. Ir jei vaistas neduoda laukto efekto – galima išbandyti jo pigesnį pakaitalą, generinį vaistą. Generiniai vaistai gaminami iš tos pačios aktyviosios medžiagos, kaip ir jų etinis pirmtakas, kitaip sakant, tai jau esančių vaistų kopijos, kurias galima parduoti su savo prekės ženklu. Generikų gamintojai teigia, kad šie vaistai daro tokį patį poveikį, kaip ir vardinis vaistas, nes susideda iš identiškų aktyviųjų komponentų, skirtumas, neva, tik pavadinimas.
Etinių vaistų gamintojai savo pozicijas gina teigdami, kad to paties tarptautinio pavadinimo (aktyviosios medžiagos) vaistai, tačiau siūlomi skirtingų gamintojų, nėra identiški ir jų poveikis pacientui gali būti skirtingas, nes teisės aktais leidžiama nukrypimo nuo originalo norma – gana didelė – 20-25 proc.
Bet kokiu atveju, galutinį sprendimą priima vaisto pirkėjas, juolab, kad vaisto recepte rašomas ne vaisto pavadinimas, o jo veiklioji medžiaga, tad verta vaistininko paklausti, gal su ta medžiaga yra koks kitas, ne toks brangus, o gal tiesiog konkrečiam žmogui veiksmingesnis vaistas.
Ir dar dėl kainų, kaip man išdavė viena gydytoja: kuo toliau vaistinė yra nuo poliklinikos, tuo priimtinesnės ten kainos.
Skaitome informacinį lapelį
Kokį vaistą bepasirinktumėte, laikykitės paskirtos veikliosios medžiagos dozės. Pas mus priimtos juridinės sankcijos už nekokybišką informaciniame vaisto arba pakuotės lapelyje pateiktą informaciją, kuri skirta pacientui, tad ją skaityti reiktų prieš pradedant vartoti vaistą.
Pakuotės lapelyje galima perskaityti, kokios vaisto vartojimo indikacijos, kaip jį reikia vartoti, kas gali vartoti, kokios šalutinės reakcijos gali pasireikšti, ar vaistas tinka nėščioms moterims ir žindyvėms, kokios vaisto laikymo sąlygos ir t.t. Ši informacija svarbi ne tik tam, kad greičiau pasveiktumėme, ji – rodiklis, kad vaistas kruopščiai ištirtas.
Kas su kuo ir ar ne per daug
Pasidomėkite, ar jūsų pasirinktas vaistas dera su tuo, kurį jau vartojate. Čia reiktų atkreipti dėmesį į tris svarbius momentus.
Pirmas ir svarbiausias – reikia žinoti pagrindinę veikliają medžiagą, kad išvengtumėte susidubliavimo, kitaip sakant, negautumėte per didelės pavojingos dozės. Pavyzdžiui, karštį mažinantis, priešuždegiminis, nuskausminantis preparatas – paracetamolis pirmauja tarp apsinuodijimų perdozavus, nes jo, kaip pagrindinio komponento, yra daugelyje tokį pat efektą žadančių, tik turinčių kitokius pavadinimus vaistų sudėtyje.
Kitas momentas – sužinokite, ar tarpusavyje dera jūsų vaistų grupės. Pavyzdžiui, priešgripinių ir nuskauminančių vaistų sudėtyje dažnai yra kofeino, o jis nedera su gerinančiais atmintį, smegenų kraujotaką, vaistais. Arba, jei pavyzdžiui, užkietėjęs rūkalius pastebėjo, kad jam atsirado širdies, kraujagyslių problemų ir nusprendė atsikratyti žalingo įpročio ir jis, paveiktas reklamos, puola pirkti gydomąją kramtomąją gumą, kuri pakeičia nikotiną. To daryti nereiktų: toks preparatas draudžiamas esant širdies ir kraujagyslių sutrikimams
Trečia – nevartokite vienodą poveikį turinčių vaistų. Pavyzdžiui, jei jūs jau vartojate raminančius (sedatyvinius ) vaistus arba preparatus, pažinančius kraujospūdį, nepridėkite į šią kompaniją dar ir migdomųjų – gali tekti kviesti greitąją pagalbą.
Vaistai be recepto – imk, kiek nori?
Didžiausias skirtumas tarp receptinių ir bereceptinių vaistų yra tas, kad vaistai, parduodami be recepto, yra saugesni. Tai reiškia, kad jie turi mažesnius ir švelnesnius šalutinius poveikius ir nesukelia priklausomybės. Žoliniai „natūralūs“ preparatai, tai – maisto papildai, augalų medicina, vitaminai, mineralai ir kt. Tai nereiškia, kad bereceptiniai vaistai yra visiškai nežalingi. Vartojami netinkamai arba kartu su kitais vaistais jie gali labai paveikti sveikatą. Taigi, jeigu jau vartojate kokius nors bereceptinius vaistus, natūralius papildus arba kokius nors receptinius vaistus, apie tai turėtų žinoti jūsų gydytojas prieš rašydamas receptą.
Dabar, kai dažna mūsų vaistinė primena supermarketą, kur galima prekių prisirinkti pačiam, visada yra pavojus, kad prisirinksime akcijinių ir dažnai tikrai nereikalingų vaistinių preparatų. Ta proga prisiminkime, kad perdozuoti maisto papildų kartais labiau rizikinga, negu jų gauti per mažai. Pvz., didelės dozės kalcio, skirto kaulams stiprinti, gali sukelti vidurių užkietėjimą, o kalio, rekomenduojamo, esant širdies nepakankamumui, net mirtiną širdies aritmiją.
Vitaminai – ne saldainiai
Labai paplitęs reiškinys, kai perkant vaistus siūloma kartu gerti ir polivitaminus. Vitaminai – toks pats vaistas, kaip ir visi kiti. Tai sintetinis cheminis produktas, kurį reikia griežtai dozuoti, vartoti ribotą laiką, jis taip pat gali sukelti šalutinius poveikius (prie vitaminų taip pat yra informacinis lapelis) ir organizmui jį teks dalinai šalinti, kaip svetimą. Ir jei, pavyzdžiui, reikia gydytis virškinimo traktą, tai organizmui trūksta būtent B grupės vitaminų, o ne bet kokios sudėties polivitaminų. Dar reikia nepamiršti, kad vienų vitaminų tam tikros dozės trukdo pasisavinti organizmui vaistus ir kitus vitaminus. Vitaminų perdozavimas taip pat pavojingas. Pvz., per didelis vitamino A kiekis gali pakenkti kepenims, sumažinti kaulų tankumą. O vitamino D perteklius gali skatinti aterosklerozės vystymąsi.
Atsargiai – alergija vaistams
Rudenį mūsų imunitetas silpsta, todėl reikia būti pasiruošusiems, kad vartodami vaistus galime sulaukti alerginės reakcijos vaistams – medikamentinės alergijos. Be to, ją gali išaukti ir anksčiau buvę saugūs vaistai. Stipriausiai organizmą įjautrina vietiškai vartojami preparatai, mažiausiai – geriamieji. Be to, yra žinoma, kad alergija formuojasi dažniau, kai ligonis daug kartų gydomas tuo pačiu vaistu. Alergiją vaistams reikia skirti nuo vaistų šalutinio poveikio. Būdingi medikamentinės alergijos požymiai yra karščiavimas, kilęs pavartojus kokį nors vaistą, o nustojus vartoti vaistus, karščiavimas praeina. Jei esate kokiam nors vaistui alergiški, tai turi žinoti vaistus skiriantis gydytojas.
Na ir žinoma, pirkdami vaistus atkreipkite dėmesį į jų galiojimo laiką, pakuotės hermetiškumą, ir ar vaistas laikomas pagal reikalaujamas salygas.
Apie vaistų pirkimą turguje (nors tai vyksta) nekalbėsime. Tik priminsime, kad prekiauti Lietuvoje neregistruotais vaistais, maisto papildais ar medicininės paskirties produktais yra draužiama ir už prekybą nelegaliais vaistais yra numatytos atitinkamo dydžio baudos. Įsitikinti ar vaistinis preparatas yra registruotas Lietuvoje galima Lietuvos Respublikos vaistinių preparatų registre.
Vaistai, padedantys vyrams, moterims gali kenkti
Konsultavo vaistininkė Lidija Snitkuvienė