Per ilgus nagus ar pleiskanojančią odą pastebėti lengva, tačiau dantų problemos reikalauja atidumo. Dažniausiai pirmieji dantų akmenys atsiranda sunkiau pastebimose vietose – ant krūminių dantų. Ilgainiui tai sukelia ir skausmingą dantenų uždegimą, dėl kurio gyvūnai pradeda vengti ėsti sunkiau sukramtomą ėdalą.
Plačiau apie augintinių burnos higienos priežiūra pasakoja veterinarijos klinikos Dr.Leo gydytoja Urtė Barbora Liutkevičiūtė.
Kas gali nutikti, nesirūpinant augintinio burnos higiena?
Pagrindinės gyvūnų rizikos grupės – vyresnio amžiaus katės ir šunys, įvairaus amžiaus mažų veislių šuniukai bei visi gyvūnai, nuolatos ar dažnai šeriami minkštu maistu (konservais ar namuose pagamintu maistu).
Nesirūpinant augintinio burnos higiena pirmiausia ant dantų paviršiaus formuojasi minkštos apnašos, sudarytos iš ėdesio likučių, bakterijų, seilių. Jų nenuvalius, šios ilgainiui mineralizuojasi ir taip sudaro dantų akmenis. Dantų akmenys gali formuotis ant matomo danties paviršiaus ir po dantenomis, pastaruoju atveju tai stipriai dirgina audinius ir sukelia dantenų uždegimą.
Dantenų uždegimas itin skausmingas, jo metu pastebimas kraujavimas, atsivėrusios opelės, kai kuriais atvejais į jas patekus infekcijai gali susidaryti ir pūlingas uždegimas. Esant pūlingam dantenų uždegimui pastebimi ir sisteminiai organizmo pažeidimo simptomai: karščiavimas, skausmas, vangumas, seilėtekis, apetito stoka.
Kaip išvengti dantų akmenų susidarymo?
Norint išvengti dantenų susidarymo reikėtų augintinius pratinti prie dantų valymo procedūros nuo pat jauno amžiaus. Dantų valymo procedūra yra neskausminga, greita, o pripratintas prie jos gyvūnas turės sveikesnius dantis.
Deja, ne visi augintiniai leidžiasi šiai procedūrai, todėl jei turite agresyvesnį ar itin baikštų gyvūną, išvalyti dantis jam bus sudėtinga. Atsižvelgę į sunkumus, kuriuos patiria šeimininkai, įvairių veterinarinių priemonių gamintojai sukūrė aibę analogiškų priemonių burnos ertmės ir dantų sveikatai palaikyti:
- Į pašarą beriami milteliai. Ši miltelių pavidalo priemonė maišoma į pašarą, pavyzdžiui, „Dolfos Prodental“ ar „PlaqueOff“. Kramtant pašarą, ši priemonė švelniai poliruoja danties emalį, taip pašalina minkštas apnašas, apsaugo nuo dantų akmenų formavimosi.
- Skystis, pilamas į geriamą vandenį. Jis antibakteriškai veikia burnos ertmę bei danties paviršių, tad suardo minkštas apnašas, padengia danties paviršių apsaugine plėvele, neleidžia prisitvirtinti naujoms apnašoms, taip pat neutralizuoja blogą burnos kvapą. Viena populiaresnių priemonių yra skystis „Stangest DentiCan“.
- Purškiami preparatai. Antibakteriniai preparatai, suardantys minkštas apnašas ir apsaugantys nuo dantų akmenų formavimosi. Juos tereikia užpurkšti ant dantų paviršiaus keletą kartų per savaitę.
Vertėtų atkreipti dėmesį, kad įvairūs kramtukai, skirti šunų dantims nenuvalo dantų akmenų, tačiau gali sulėtinti minkštų dantų apnašų kaupimąsi. Priemonių gausa didžiulė, tačiau efektyvūs preparatai – tik reguliariai naudojami.
Kada reikalinga ir kaip atliekama burnos higiena ultragarsiniu skaleriu?
Jei ant augintinio dantų pastebimi dantų akmenys (ne minkštos apnašos), dantenų paraudimas (dažniausiai matoma ryški raudona juostelė palei dantis), kraujavimas – būtina atlikti burnos higieną ultragarsiniu skaleriu.
Vis dėlto, nėra preparato, dantų pastos ar purškiklio, kuris galėtų pašalinti dantų akmenis. Ši procedūra analogiška žmonėms atliekamai burnos higienai. Procedūros metu gyvūnas lengvai primigdomas, kad nejaustų diskomforto ir streso. Procedūros trukmė priklauso nuo dantų akmenų kiekio bei burnos ertmės būklės – paprastai tai trunka 30-50 minučių.
Atliekant burnos higieną, ultragarsinio skalerio pagalba pašalinami dantų akmenys, nupoliruojamas dantų emalis, jei pastebimas dantenų uždegimas – aplikuojamas specialus, uždegimą malšinantis gelis, o esant pūlingam dantenų uždegimui, visada skiriamas gydymas. Taip pat po burnos higienos augintinio dantys turėtų būti kruopščiai prižiūrimi, naudojamos profilaktinės priemonės padės atitolinti sekančią procedūrą.
Šypsokitės ir suteikite galimybę plačiai nusišypsoti savo augintiniui! Visą vasario mėnesį Dr. Leo veterinarijos klinikoje bus taikoma 30 proc. nuolaidą burnos higienai, o jei nesate tikri, ar ši procedūra reikalinga – burnos ertmės apžiūra nemoka!