• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Drastiškai išaugo užsikrėtimų Laimo liga skaičius: vien per porą metų užsikrėtusiųjų kone trigubai daugiau. Gydytojai pasakoja, kad nenustačius ligos laiku ją tampa sunkiau diagnozuoti, o tuomet žmogaus gali laukti ilgos kančios, skausmai, kūno paralyžius ir ilgi antibiotikų kursai.

Drastiškai išaugo užsikrėtimų Laimo liga skaičius: vien per porą metų užsikrėtusiųjų kone trigubai daugiau. Gydytojai pasakoja, kad nenustačius ligos laiku ją tampa sunkiau diagnozuoti, o tuomet žmogaus gali laukti ilgos kančios, skausmai, kūno paralyžius ir ilgi antibiotikų kursai.

REKLAMA

Specialistai pastebi, kad dėl šylančio klimato erkės Lietuvoje tyko visus metus, mat išgyventi gali ir minusinėje temperatūroje. O skiepų nuo klastingos Laimo ligos nėra.

Panevėžietė Justina papasakojo apie lemtingą akistatą su erke.

„Namų terasoje. Miške nebuvau. Ir tai buvo pirmoji ir paskutinė erkė mano gyvenime. Prieš penkerius metus kaip tik laukiausi savo pirmagimės, gyvenom Norvegijoje ir man įkando erkė“, – teigė Justina Kreivė.

Gydytojai rimtai nežiūrėjo 

Toks įvykis Justinai buvo lemtingas, mat erkė užkrėtė klastinga liga, kurios iš pradžių nediagnozavo net gydytojai, kurie į moteriai pasireiškusius simptomus – raudoną dėmę ant kojos – nežiūrėjo rimtai.   

REKLAMA
REKLAMA

„Viskas nurašyta, kad čia gal nėštumas, čia gal kažkiek pasikasei, paraudonavo ir panašiai“, – dėstė ji. 

Visgi, kaip pasakojo Justina, vėliau situacija ėmė prastėti.   

„Po pusmečio man pradėjo paralyžiuoti visą dešiniąją pusę, buvo labai didžiulis išgąstis, galvojau, kad net gal insultas ar kažkas panašaus“, – pasakojimą tęsė moteris. 

REKLAMA

Po ilgų kančių, kai liga Justinai paralyžiavo koją ir moteris nebegalėjo vaikščioti, medikai jai diagnozavo paskutinę neurologinę Laimo ligos stadiją. Moteriai prireikė penkerių metų ir daugybės antibiotikų kursų, kad pavyktų pažaboti ligą.   

„Tai tiesiog aš nusivariau iki tokios nevilties, kad šį sausį gulėjau psichikos krizių centre. Nes tiesiog jau reikėjo net ir psichologų, psichiatrų pagalbos, nes tai tiesiog pakelti yra beprotiškai sunku“, – atviravo panevėžietė.

REKLAMA
REKLAMA

Draudikai skaičiuoja, kad susirgimų Laimo liga skaičiai šiemet Lietuvoje išaugo drastiškai: per dvejus metus šoktelėjo kone trigubai.

„Jeigu 2022 metais fiksavome šiek tiek daugiau negu 100 atvejų per 8 mėnesius, tai šiais metais rugpjūčio gale mes jau turėjome virš 300 susirgimų. Tai reiškia, susirgimų skaičius šoktelėjo 3 kartus“, – skaičiavo „Lietuvos draudimo“ atstovas Saulius Abraškevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai žmogui įkanda Laimo ligą nešiojanti erkė ant kūno dažniausiai atsiranda rausva, 5 centimetrų skersmens, o kartais ir dar didesnė dėmė. Kauno klinikinės ligoninės infekcinių ligų skyriaus vedėja sakė, kad dažnu atveju, jei pavyksta Laimo ligą diagnozuoti iš karto, ji gali būti lengvai išgydoma antibiotikais. Tiesa, jei liga diagnozuojama vėliau, pasekmės gali būti sudėtingesnės.   

REKLAMA

„Žmogus atsikelia, sakykim, ir pamato, kad veidas perkreiptas, akis neužsimerkia, negali pakelti antakio, valgo, jam bėga per skruostą arbata, kava. Tai va tokiais atvejais jau jis be abejonės išsigandęs kreipsis į medikus“, – simptomus vardijo infekcinių ligų skyriaus vedėja Estela Tamašauskienė.

Serga visais metų laikais

Tiesa, uždelsus ir nesikreipus į medikus laiku, ligą darosi vis sunkiau diagnozuoti. Gydytoja teigė, kad tokiu atveju pacientai į stacionarą pakliūti gali labai negreitai.

REKLAMA

„Kitų specialybių gydytojai neatpažįsta šios ligos ir jie eina nuo specialisto iki specialisto. Ir iki infekcinių ligų gydytojo kartais būna kad ir pusmetį nepatenka“, – pabrėžė E. Tamašauskienė.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistės, dažniausiai tokiomis ligomis užsikrečia gamtos mylėtojai, poilsiautojai, o rudenį – grybų rinkimo entuziastai.   

„Kai jau yra žinios apie tai, kad pasipila grybai, ypatingai baravykai, tuomet jau retas kuris atlaiko neišvykęs į mišką“, – tikino užkrečiamųjų ligų valdymo specialistė Milda Žygutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Draudikų atstovas pastebėjo, kad dažniausiai ši liga pakerta vyresnio amžiaus žmones.   

„Labai aiškus yra augimas susirgimų vyresnių žmonių grupėje. Tai, tarkim, amžiaus kategorijoje nuo 50 iki 60 metų, mes matome apie ketvirtadalį susirgusių. O dar vyresni žmonės – 20 procentų susirgusiųjų“, – vardijo S. Abraškevičius.

Specialistai stebi klimato atšilimo padarinius: jei anksčiau erkės aktyvios būdavo tik šiltojo sezono metu, tai dabar užsikrėtusiųjų erkių platinamomis ligomis jau pasitaiko visus metus.   

REKLAMA

„Ištirpo ribos tarp rudens-žiemos, tarp vasaros-rudens. Ir tas irgi daro įtaką erkių aktyvumui. Ir kuo jos ilgiau aktyvesnės, tuo didesnė rizika užsikrėsti erkių platinamomis ligomis“, – pabrėžė M. Žygutienė.

Nuo klastingos Laimo ligos skiepų nėra, apsisaugoti galima nebent prevencinėmis priemonėmis. Specialistai primena, kad keliaujant į gamtą yra būtina tinkamai apsirengti, naudoti erkes atbaidančius purškiklius, o grįžus namo ypač atidžiai apsižiūrėti visą kūną nuo erkių. 

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

,kad nedeginama zole ,o visokie zalieji pliurpia visokias pasakas apie sup. ekologija
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų