Gydytoja sako, kad iš tikrųjų vadinamieji veipai arba garinimo įrenginiai, elektroninės cigaretės nėra jau toks naujas reiškinys. Pirmosios jos atsirado dar 2003-aisiais metais Kinijoje, o 2006-aisiais pasiekė Europą.
Šie prietaisai nuolat keitėsi ir tobulėjo, o dabar rinkoje pristatomi jau ketvirtos kartos įrenginiai. Dabartiniai veipai priklauso 3–4 įrenginių kartai. Elektroninės cigaretės yra elektroniniai prietaisai, iš kurių paprastai tiekiamas nikotinas. Jie susideda iš užtaiso, kuriame yra skystis, purkštuvo (garinimo kameros su kaitinimo elementu) ir akumuliatoriaus.
Vartotojas įjungia purkštuvą, kuris šildo skystį ir gamina garus (techniškai aerozolius). Visų prekės ženklų pagrindiniai elektroninių cigarečių skysčių komponentai yra nikotinas, propilenglikolis (arba glicerolis) ir kvapiosios medžiagos. Taip pat gali būti daugybė kitų junginių. Jos sukurtos siekiant mažinti su rūkymu susijusių širdies ir kraujagyslių ligų bei vėžio riziką.
Fiksuojamos mirtys
Nėra stebėjimo duomenų apie ilgalaikę elektroninių cigarečių sukeliamą vėžio riziką, tačiau tikėtina, kad rizika bus daug mažesnė suaugusiems, naudojantiems elektronines cigaretes, nei tiems, kurie rūko įprastas cigaretes.
Praėjusių metų vasarą JAV buvo užfiksuotos pirmosios mirtys, kurių priežastimis būtent ir tapo veipai bei kitos elektroninės cigaretės. Tai, kad mirtį sukėlė būtent šie prietaisai, patvirtino ir skrodimai.
„Mirtini pakenkimai prasidėjo JAV 2019 metų vidury, tačiau jų negalima skaičiuoti dešimtimis tūkstančių. Iš tikrųjų pakenkimai gali būti labai individualūs ir yra išskiriamos kelios jų rūšys.
Pavyzdžiui, vieniems būna įvairiausių aliejų sukeltas plaučių uždegimas, kitiems padidinto jautrumo bronchiolitas, kartais gali būti net kraujavimas į alveoles. Diagnozių yra įvairių, jos reikalauja intensyvaus gydymo“, – pasakoja M. Leonavičiūtė-Klimantavičienė.
Plaučiai primena spragėsius
Tokie plaučių pažeidimai, kurie kyla dėl elektroninių cigarečių ar garinimo įrenginių dūmų šią vasarą įgijo ir specialų pavadinimą EVALI (angl. pavadinimas E-cigarette or Vaping Product Use-Associated Lung Injury). Kartais tokie plaučių pažeidimai vadinami ir „kukurūzų spragėsių (angl. popcorn)“ plaučiais, nes pažvelgus į rentgeno nuotrauką atrodo, lyg plaučiai būtų pripildyti spragintų kukurūzų.
Nuo 2020 metų sausio iki pavasario buvo pranešta apie 2700 EVALI atvejų, o iš jų – 60 baigėsi mirtimi. Susirgusiųjų amžius buvo nuo 13 iki 85 metų, tačiau didžioji dalis buvo jaunesni nei 35-erių. Maždaug 70% pacientų buvo vyrai.
„Iš tikrųjų elektroninės cigaretės buvo sukurtos tam, kad rūkymas būtų mažiau pavojingas. Dėl jų naujumo negalima daryti ilgalaikių išvadų, kaip pavyzdžiui su cigaretėmis, nes plaučių vėžys neišsivysto 18 ar 20 metų žmonėms, juo suserga kur kas vyresni, kurie rūkė didelę gyvenimo dalį, todėl prognozuoti į ateitį yra sunku“, – sako ji.
Pirmieji plaučių pažeidimo požymiai
„Vieni iš labiausiai prisidėjusių prie mirčių ingredientų Amerikoje buvo tetrahidrokanabinolis ir ypač vitamino E acetatas. Dar kai kuriuose skysčiuose buvo pridėta įvairiausių aliejuje tirpių kvapiųjų medžiagų, kurios gali sukelti riebalinius plaučių pažeidimus. Dauguma atvejų ligai nustatyti imamasi vaizdinių tyrimų, aiškinamasi, kiek laiko pacientas vartojo garinimo prietaisą, kur jį pirko, ar pildė konteinerį papildomomis medžiagomis, tokiomis, kaip, pavyzdžiui, kanapių ekstraktas“, – aiškina gydytoja M. Leonavičiūtė-Klimantavičienė.
Taigi, pasak gydytojos, ligos nustatyme svarbiausia, kad gydytojas paklaustų dėl šių cigarečių, o pacientas prisipažintų, kad rūko/garina elektronines cigaretes su kenksmingomis medžiagomis.
Vaikų gydytoja pulmonologė pasakoja, kad Lietuvoje nebuvo paauglių, kuriems būtų nustatyta EVALI diagnozė, nors per šiuos metus jai teko susidurti su panašiu plaučių pažeidimu.
„Viena mergina turėjo tikrai sunkų plaučių pažeidimą. Mes galvojame, kad ji serga Covid-19, tokią išvadą rašė ir radiologas, tačiau Covid-19 testai buvo neigiami. Rentgeno nuotraukose matėsi, kad jos plaučiai panašūs į vadinamuosius „kukurūzų spragėsių“ plaučius, tačiau dėl galimo rūkymo ji neprisipažino“, – sako ji.
Gydytoja sako, kad jos pastebėjimais paaugliai dažnai mėgsta rinktis kvapnius skysčius veipinimui, kuriame šalia nikotino yra daugiau aliejų.
„Manau, jauni žmonės dėl to, kad nėra specifinio įprastų cigarečių kvapo ir jiems atrodo, kad nėra pavojaus, šias elektronines cigaretes rūko dar dažniau nei įprastas. JAV duomenimis, suaugusieji vis dar pirmenybę teikia įprastoms, jaunimas – elektroninėms cigaretėms.
Ir nors „garinimas“ laikomas saugesniu nei tabako cigarečių rūkymu, labai svarbu, kad jauni žmonės atsakingai rinktųsi, kokios sudėties skysčius garinti, o geriausia, kad visai nerūkytų. Nes nerūkyti yra kieta. Ir „krūta“. Ir, be abejo, sveika“ – sako gydytoja.