„Džiaugiuosi, kad Lietuvoje turime lyderių, kuriems ramu patikėti tokios gyvybiškai svarbios struktūros kaip GMP tarnyba valdymą nacionaliniu mastu“, – penktadienį SAM paskelbtame pranešime cituojamas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Anot ministro, sprendimas centrinę būstinę kurti Kaune ne tik paspartins GMP reformą, tačiau ir leis į regionus perkelti gerąją patirtį, nes Kauno GMP – viena moderniausių šalyje.
Seimas yra patvirtinęs GMP sistemos reformą, pagal kurią nuo kitų metų liepos vietoje keliolikos GMP paslaugas teikiančių įstaigų pradeda veikti viena penkis regioninius padalinius turinti GMP tarnyba.
Ministro teigimu, Kaunas tapti GMP valdymo centru pasirinktas dėl keleto argumentų: geografiškai palanki vieta – Lietuvos centras, be to, čia naudojama pažangiausia įranga ir technologijos, įvertinta patirtis valdant ekstremaliąją situaciją pandemijos metu ir teikiant nacionalinio lygmens paslaugas.
Pažymima, kad Kauno miesto GMP stotis šiuo metu yra didžiausia darbuotojų skaičiumi bei viena iš didžiausių aptarnaujama teritorija GMP paslaugas teikiančia įstaiga Lietuvoje, tad pertvarką vykdyti prie jos prijungiant kitas įstaigas bus paprasčiau, aiškiau, bus labiau apsaugomi darbuotojų interesai.
Pagal GMP reformą, iki kitų metų liepos vietoje atskirų savarankiškai dirbančių juridinių vienetų pradės veikti viena GMP tarnyba su penkiais padaliniais Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio regionuose.
Šiuo metu Lietuvoje veikia 16 GMP paslaugas teikiančių viešųjų įstaigų, kurių savininkų teises ir pareigas įgyvendina savivaldybių tarybos ir 30 gydymo įstaigų.
Pirmuoju reorganizavimo etapu savarankiškai veikiančios GMP stotys būtų prijungtos prie Kauno GMP. SAM pranešime pažymima, kad sprendimo dėl stočių perdavimo valstybei dar nėra priėmusios Klaipėdos, Vilniaus miestų ir Jonavos bei Alytaus rajonų savivaldybių tarybos, ir jos raginamos paskubėti.
SAM teigia, kad pagrindinis reformos tikslas yra laiku suteikti GMP paslaugas: greitoji pagalba pacientą turi pasiekti iki 15 minučių mieste ir iki 25 minučių atokiausiai gyvenamose vietovėse.
Skelbiama, kad GMP centralizacija padės racionaliai paskirstyti medikų brigadoms tenkančius krūvius, optimizuoti greitosios pagalbos geografinį prieinamumą ir atvykimo laiką, suvienodinti paslaugų kokybę ir standartus. GMP brigadų skaičių planuojama padidinti nuo 231 iki 241, o budėjimo vietų skaičių – nuo 94 iki 123 visoje Lietuvoje.
Reformuoti GMP tarnybai bus skirtos Europos Sąjungos investicijos: 41,15 mln. eurų infrastruktūrai atnaujinti (įskaitant naujus GMP automobilius su modernia įranga), apie 7 mln. eurų – skaitmenizavimui ir darbuotojų kvalifikacijai.