„Graikinių riešutų derliaus nuėmimas prasideda vėlyvą rugpjūtį, kai sudžiūvęs žalias riešuto kevalas pradeda atsiskirti nuo branduolio ir jį jau galima lengvai išimti. Derliaus nuėmimas tęsiasi visą rugsėjį, o spalį riešutai džiovinami. Parduotuvių lentynas jie pasiekia lapkritį, – pasakoja didžiausios Lietuvoje riešutų importuotojos – bendrovės „Arimex“ vadovas Arnas Jurskis. – Todėl spalio mėnesį šių riešutų prekybos centruose net sunkiau rasti nei žiemą, mat jų dar nebūna pasiekęs naujas, išskirtinio skonio derlius“.
Į Lietuvą dažniausiai importuojami riešutai iš Ukrainos, kur jų auginimas prekybai niekuo nesiskiria nuo paprastų riešutmedžių prie mūsų namų. Čia nėra specialių graikinių riešutmedžių giraičių ar didžiulių plantacijų: žmonės augina po kelis medelius ir patys jais rūpinasi, tad jie nėra purškiami įvairiais chemikalais. Atėjus derliaus nuėmimo metui patys žmonės nuskina riešutus ir priduoda į supirkimo punktus, prieš tai šių riešutmedžių derlius patikrinamas gamintojų kokybės specialistų. Riešutai supirkimo punktuose yra lukštenami, o branduolys išdžiovinamas oru, taip užtikrinant riešuto kokybę viso saugojimo metu.
Toliau branduoliai yra rūšiuojami pagal dydį ir atidžiai tikrinami, ar jie kruopščiai išvalyti, išdžiovinti ir yra tinkamos spalvos. Visa ši riešuto kelionė – nuo surinkimo, pridavimo ir iki patikros – užtikrina, kad bus eksportuojami ir prekybos centrus, ir vartotojus pasieks tik kokybiški riešutai.
„Arimex“ duomenis, graikiniai riešutai lietuvių yra vieni mėgstamiausių, o per metus jų parduodama net iki 250 tonų. Panašiai mėgstami yra tik migdolai ir lazdynų riešutai.
Patarimai, kaip teisingai laikyti graikinius riešutus:
• Geriausia vieta laikyti graikinius riešutus – šaldytuvas arba šaldiklis.
• Jei riešutai bus naudojami iš karto – dėkite į šaldytuvą, jei po mėnesio ar ilgiau – laikykite juos šaldiklyje.
• Patartina riešutus laikyti toliau nuo kito maisto, kad neprisigertų nepageidaujamo kvapo. Taip užtikrinsite riešutų gerą skonį visus metus.
• Kokybiški graikiniai riešutai turi būti bekvapiai ir šiek tiek saldaus skonio. Jei nuo riešutų sklinda kvapas panašus į dažų skiediklio, tai pirmas požymis, kad jie yra pažeisti šilumos ir netinkami vartoti.
• Jei perkate riešutus sandarioje (vakuumo) pakuotėje, galite juos ten ir palikti, kol nepradarote – taip supakuoti graikiniai riešutai išlaiko gerą skonį bei kokybę net ir visus metus.
• Jei jau atidarėte maišelį, reikėtų riešutus suberti į sandarų indą, kad išsilaikytų geras skonis.