• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Eifelio bokštas, vienas labiausiai, turistų lankomų monumentų, buvo pastatytas, kad atlaikytų tik du dešimtmečius, tačiau kaip stovėjo, taip ir stovi jau 120 pavasarių ir netgi akiplėšiškai geros „sveikatos“ būklės. Kad atrastų šią amžinos jaunystės paslaptį ir galėtų numatyti, kaip garsusis bokštas išsilaikys ateityje, prancūzai dirbdami keletą mėnesių, sukūrė kompiuterinį, identišką tikrajam, Eifelio bokšto modelį.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, dabar Eifelio bokštas turi savo atitikmenį 3D pavidalu, virtualioje erdvėje. Ši, „geležinio pono“ modelio sukūrimo virtualioje erdvėje, operacija, atrodo virsta pavyzdine visoje vitrinoje tarp kelių kitų apie kurias yra žinoma nedaug. Prancūzijoje buvo patvirtintas 500 milijonų eurų vertės vyriausybės projektas, kuriuo ketinama ištirti tūkstančius kritiškos būklės infrastruktūras, kurios dėl savo amžiaus kelia pavojų, galėdamos bet kuriuo metu sugriūti.

REKLAMA

Mechaninių industrijų centras (Cetim), su kuriuo buvo sudaryta darbų sutartis, buvo įgaliotas sukurti 3D Eifelio bokšto modelį. Į Eifelio bokštą kiekvienais metais pakyla 6,8 milijonai turistų, todėl tai labai naudingas projektas, kuriam įgyvendinti, pirmiausia reikėjo išstudijuoti patį Eifelio bokštą ir medžiagas iš kurių jis pastatytas, tam, kad vėliau pavertus matematinėmis formulėmis būtų sukurtas virtualus modelis su visais savo 165 000 tūkstančiais elementų, 148 000 jungimo konstrukcijų, - pasakoja tobulų imitacijų inžinieriai.

REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad Eifelio bokšto kompiuterinė imitacija nėra tik paveikslėlis, tačiau visas matematinėmis formulėmis pagrįstas šio pastato modelis. Šio atvaizdo pagalba inžinieriai galės numatyti, kiek dar laiko galės išstovėti „geležinis ponaitis“ jeigu pridėsime 50 metų globalinį atšilimą Paryžiuje arba kas atsitiktų jeigu sostinę užkluptų ilgai besitęsiančios audros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ši sistema leidžia visiškai tiksliai numatyti, kas atsitiks Eifelio bokštui ar kiekvienam jo varžteliui, kaip jis reaguos į vis didėjantį turistų skaičių, arba kas atsitiktų jeigu bus keičiamas ar perkonstruojamas restoranas ar liftas, - pasakoja techninis projekto direktorius Alain Carcanas.

REKLAMA

Ši, kompiuterinių modelių kūrimo technika, leidžianti numatyti klimato ar kitų veiksnių pasekmes pastatams, dabar jau yra įprasta, statant ir tiriant infrastruktūras. Tokiems projektams atlikti yra sukurtos specialios formulės, o Eifelio bokšto identiškam atitikmeniui sukurti, reikėjo surasti ir išanalizuoti originalius, genialaus, jį sukūrusio, inžinieriaus ir architekto planus, išstudijuoti 19 amžiaus statybos medžiagas.

REKLAMA

Inžinierių nuostabai, dirbusių 14 mėnesių su projekto įgyvendinimu,  7300 tonų metalinė struktūra su 2.5 milijonų kniedžių ir 18038 elementais iš plieno, yra puikiausios būklės, taigi atrodo, kad  11700 tonų metalinio statinio, metai visiškai nepalietė. Kaip pasakoja inžinieriai, šio tipo plienas, išrastas 18 amžiaus pabaigoje tiesiog tobulai reaguoja į aplinkos pokyčius ir yra daug atsparesnis rūdims, nei kai kurios 20 amžiuje sukurtos plieno rūšys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norėdami numatyti bokšto likimą ateityje, kompiuterinį modelį mokslininkai išbandė veikiant didžiuliam vėjui, sniegui, dideliam lankytojų skaičiui ar statybos darbams. “Išbandėme netgi dvigubą, bokšto svoriui krūvį, tačiau šis tik pajudėjo, bet nesugriuvo„, - pasakoja Stéphane Roussin, atsakinga už Eifelio bokšto konstrukciją. Tačiau atlikę eksperimentus inžinieriai neatskleidžia, kokiomis aplinkybėmis bokštas galėtų sugriūti.

REKLAMA

Kaip jau minėta, Prancūzijos vyriausybė ketina skirti 500 milijonų eurų, tirti pasenusioms infrastruktūroms, kad iš anksto galėtų numatyti pavojus ir prailginti tokių pastatų stovėjimo trukmę. Tokie projektai tik parodo, greitos modernizacijos ir industrializacijos pasekmes: dabar tai, kas buvo modernu yra sena, ir  21 amžiuje nėra privačių ar valstybinių išteklių  restauruoti tam, ką mūsų seneliai ir proseneliai turėjo lėšų finansuoti.

Pagal Cetim turimus duomenis, geriamojo vandens kanalizacijos Prancūzijoje, vidutinis numatomas amžius yra 33 metai, o dujotiekių 44 metai. 2006 ir 2008 buvo užregistruota 64, pavojingų medžiagų nutekėjimai į kanalizaciją iš kurių 46 proc. dėl vamzdžių surūdijimo ir senumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų