„Mes, moterys, visada žinome, kada mums ateina menopauzė. Tai – ciklo pabaiga. Kalbant apie fiziologinius dalykus, iš medicininės pusės, menopauzė fiksuojama kai moteris jau nebeturi ciklo metus laiko“, – pasakoja Redita Dominaitytė.
Prieš metus aktorė suprato, kad tai yra per mažai išgvildenta tema.
„Visuomenėje moterys vengia kalbėti šia tema, bijodamos pademonstruoti savo silpnumą, bet natūrali organizmo būsena negali būti traktuojama, kaip silpnumas, todėl reikia kalbėti apie menopauzę, tam, kad šis laikotarpis būtų kuo lengvesnis, kad jos nesijaustų vienos“, – apie tai, kodėl pradėjo kalbėti šia tema atskleidė moteris.
Naujas gyvenimo puslapis – naujos problemos
Prieš metus, prasidėjus menopauzei, aktorė įžengė į naują gyvenimo laikotarpį. Moteris prisimena, kad jos suvokimas apie menopauzę buvo pakankamai primityvus.
„Aš visą laiką maniau, kad tai momentinis dalykas, kuris atėjo ir išėjo, absoliučiai neskausmingas. Bet iš tiesų, kai tai atsitinka, atsiranda begalės klaustukų, kuriuos reikia spręsti, ne tik tau vienai. Tai keičia ir tavo šeimos ir tavo gyvenimo būdą, atsiranda ir psichologinės ir fiziologinės problemos. Tenka atverti naują gyvenimo puslapį“, – pastebi pašnekovė.
Atvertus naują gyvenimo puslapį, atsiveria ir naujos psichologinės problemos, su kuriomis iki šiol dar neteko susidurti. Viena rimčiausių psichologinių problemų, su kuria susiduria moterys, prasidėjus menopauzei yra nevaldomas senėjimo procesas, moters reprodukcinio ciklo pabaiga, kuri mums duoda signalą apie gyvenimo pabaigą, arba bent jau atsiranda toks psichologinis atspalvis.
„Tu gali kontroliuoti mitybą, būti aktyvi fiziškai, bet to neužtenka, tenka priimti šią žinią. Baigiasi moters reprodukcinis laikas, atsiranda lytinių santykių probleminiai klausimai. Fiziologija stipriai susijusi su psichologija, atsiranda depresija, nepasitenkinimo savimi klausimas, visuomenės netoleravimas“, – apie tai, su kokiomis problemomis susiduria moterys, kalba R. Dominaitytė.
Draugystė su nauja savo versija
Visuomenė iš moterų reikalauja stiprios pozicijos, nes mes nepratę matyti šalia savęs silpnų žmonių, kurie turi problemų. Redita pastebi, kad mes reikalaujame iš savęs, kad brandaus amžiaus moteris būtų veikli, sportiška, kad ji būtų veiksni.
„Atsiranda tokie žodžiai, kurie iš tiesų nėra malonūs ir apie tai nekalbama, o moteris užsidaro savyje ir su ta problema gyvena. Taigi, norėjosi atvirai ir nuoširdžiai pasikalbėti apie tai, kas įvyko man, suprasti, kodėl moterys bijo apie tai šnekėti. Tai ir yra įdomiausias dalykas – kodėl“, – mintimis dalinasi aktorė.
Redita Dominaitytė yra sutelkusi moterų bendruomenę, kurioje ir pradėjo kalbėti garsiai apie menopauzę. Ji pastebėjo, kad moterys vengė šios temos. „Aš klausdavau moterų, bendruose pokalbiuose, socialiniuose tinkluose, kaip jūs jaučiatės, ar viskas yra gerai?
Moterys atsakydavo, kad joms viskas gerai, kad jos stiprios, galingos. Po to man kiekviena rašydavo į asmenines žinutes, sakydama, kad iš tikrųjų jaučiasi blogai, bet nenori parodyti, kad yra pažeidžiamos ir silpnos. Tai mane paskatino dar labiau pamąstyti šia tema ir pagalvoti, ko iš mūsų reikalauja visuomenė ir kaip mums apie tai kalbėti, kodėl mes turime slėptis, kodėl mes bijome“, – svarsto Redita.
Moteris svarsto, kad turbūt didžiausia problema, kodėl ši tema vis dar yra tabu, yra būtent kartų klausimas, nes mūsų mamos nekalbėjo šia tema, neišmokome ir mes kalbėti. Dabar moterys stengiasi būti stiprios ir šiuolaikiškos, kovotojos, bet prieš gamtą nepapūsi, todėl tenka išmokti susidraugauti su nauja savo „AŠ“ versija.
Svarbus pasiruošimo momentas
Moterys šią būseną pradeda patirti daug anksčiau. Redita pastebi, kad anksčiau menopauzė prasidėdavo apie 50-uosis metus, dabar tai jau yra nuo 40 metų ir kas svarbiausia, kad mes dažnai būname tam nepasiruošę.
„Taip, mes galime sakyti, kad gimdymas arba mergaitės atėjimas į moters pasaulį irgi yra organizmą sukrečiantys reiškiniai, bet mes tai patiriame gan jauname amžiuje ir mūsų organizmas tai išgyvena daug lengviau, o menopauzė atsitinka pakankamai brandžiam amžiuje, kai organizmo regeneracija yra sulėtėjusi..“
Pasiruošimo momentas, šiam naujam gyvenimo etapui yra labai svarbus. Reikia suprasti, kad tai yra natūralus. „Prieš 10 metų galvojau, kad tai mėnesio problema, su kuria lengva susitvarkyti , o kalbant iš statistinių duomenų, tas procesas gali trukti ir 10 ir daugiau metų.
Žmogui gyventi tokioje būsenoje yra pakankamai sudėtingas dalykas. Todėl svarbu žinoti, kad gyvenimas nesustoja ties šita riba, kad tu esi ne vienas. Daug dalykų galima išspręsti su humoru ir per meno formą“, –šypsosi Redita.
Spektaklio „Meno pauzė“ gimimas
Būtent todėl aktorė nusprendė sukurti spektaklį „Meno pauzė“, kurio premjera įvyko visai neseniai. „Spektaklio idėja nėra atsitiktinė, ji atėjo labai organiškai, iš labai natūralių gyvenimo procesų, kadangi pats pavadinimas užkoduoja kelias prasmes.
Viena iš jų yra – meno pauzė, tai yra pandeminis laikotarpis, kai kūrėjai ir kūrybininkai negalėjo dirbti ir turėjo meno pauzę. Tuo metu, kada žmogus negali dirbti savo tiesioginės profesijos, kurti duotuoju atveju, ta pauzė atveda į pakankamai problemines būsenas. Savęs realizavimo stokos, nuotaikų kaitos, neužtikrintumo ir saugumo klausimų problematikos.
Šis klausimas visada buvo pakibęs, visus pandemijos metus. Kai atsirado idėja kurti spektaklį susijusį su moters natūralia būsena, tada iškilo vaizdas apie meno pauzes. Labai džiaugiuosi, kad mūsų kalboje yra toks žodis, kuris turi dvi prasmes. Spektaklio metu pavyko išgeneruoti šitą idėją, nes ji labai daug ką nusako“, – apie spektaklio gimimą pasakoja Redita Dominaitytė.
Spektaklio premjerai aktorė kėlė daug lūkesčių, nes tema dar neišekslotuota bei nauja. „Buvo panaudota tikrai daug jėgų šiam projektui. Rezultatas akivaizdus, jau išpirkti bilietai į artimiausius spektaklius, gaunu begales susidomėjusių skambučių iš visos Lietuvos miestų, panašu, kad palietėm jautrią temą“, – pastebi pašnekovė.
Spektaklis yra modernus bei šiuolaikiškas, o jo pateikimo forma pakankamai netikėta, surišta su socialiniais kanalais.
„Moterys turi užsiregistruoti „Facebook“ grupėje, uždaroje moterų grupėje „Visos mes Ievos“ ir sekdamos istoriją atlikti tam tikras užduotis. Tai nauja taikomojo teatro forma Lietuvoje“, – naują teatro formą pristato Redita.
Spektaklis buvo sukurtas tam, kad padėtų moterims susitaikyti su prasidėjusia menopauze, pokyčiais gyvenime. Aktorė paklausta, ar spektaklis ir kalbėjimas garsiai šia tema padeda moterims, atsako, kad tai – ilgas procesas.
Svarbus palaikymas
„Vienas spektaklis negali išspręsti visų moterų problemų, tačiau yra labai svarbu, kad moterys suprastų, kad jos yra ne vienos. Po premjeros daugelis moterų ateidavo, sveikindavo su pačia idėja, nes daug kas supranta, kad tai yra pirmas žingsnis visuomenėje, tam tikra meno išraiška. Daugelis dalinasi, pradeda laisviau kalbėti, moterys atsipalaiduoja.
Spektaklio metu pastebėjau, kad daugelis moterų ateina su dukromis. Faktas, kad tai atrodo lyg tam tikro amžiaus problema, aktuali tik tam tikro amžiaus moterims, bet patikėkit manimi, šita būsena jaunėja“, – įžvalgomis pasidalino pašnekovė.
Aktorė mano, kad šį spektaklį turi pamatyti ne tik įvairaus amžiaus moterys, tačiau ir vyrai. „Labai svarbu, kad vyrai suprastų moteris, palaikytų jas šiame gyvenimo laikotarpyje, nes iš tikrųjų moterims labai reikia tos pagalbos.
Man gyvenime labai pasisekė, kad mano šeima, mano aplinkos žmonės yra apsiskaitę žmonės, intelektualūs ir supranta, kad tai labai natūralus procesas. Esu labai dėkinga, nes mano aplinkos žmonės mane palaiko visuose žingsniuose, aš turiu labai stiprų užnugarį. Tai viena iš priežasčių, lengviau susitaikyti su šita būsena“, – džiaugiasi Redita.
Kasdienę būseną išgyventi padeda kūryba
Moteris yra laimingas, kad šiuo metu gali kurti ir kad meno pauzės dabar nėra.
„Man tai tikrai padeda išspręsti fiziologines problemas. Kai prasidėjo menopauzė, aš bandydavau šnekėti savo moterų bendruomenėje, stengiausi grūdintis, išbandžiau įvairiausias sportines veiklas, vėliau šios paieškos atsirado ir spektaklio siužete.
Išbandžiau sportines programas, tokias nepamatuotas, neprotingas, nes tu negali susitaikyti, kad tavęs pradeda neklausyti tavo kūnas. Aišku atsiranda įvairios probleminės situacijos, tada jas įvelki į tam tikrą humoro formą ir tos temos nusėda spektaklyje.
Aktyvus gyvenimo būdas ir kūrybinis procesas. Būtent tai mane labiausiai gelbėjo. Dabar visą savo energiją aš atiduodu naujam sezonui, tai ne tik teatro sezono spektakliai, projektai, renginiai, laukia dar viena premjera vaikams „Žuvėdas“.
Kai pradedi dirbti, neturi laiko savigraužai. Turiu naujų pasiūlymų,idėjų, projektų, veikla ir bendruomenės palaikymas yra mano variklis. Kaip ir spektaklis „Meno pauzė“ – tai mano dialogas su moterimis, kurios man padeda psichologiškai ir fiziologiškai išgyventi natūralius procesus“, – apie tai, kaip išgyvena naująjį gyvenimo etapą atskleidė Redita Dominaitytė.
Atėjo menopauzė ir ką?
Aš jos laukiau, kad tik kuo greičiau, kad dar pagyvenčiau be tų mėnesinių.
Sulaukiau, laimingesnė negu bent kada.