Nors daugelis moterų sako, kad su aukštais kulniukais jaučiasi patogiai ir moteriškai, ši avalynė gali lemti nugaros, kulno skausmus, nuospaudų, pūslių atsiradimą ar net nagų įaugimą į odą. Be to, avint aukštakulnius, sutrumpėja ir nusilpsta blauzdų raumenys ir raiščiai.
Pasak ortopedo Gintauto Pociaus, dažnai aukštakulniai lemia po didžiuoju pirštu esančio kauliuko iškrypimą, kurį lydi ir skersinė plokščiapadystė: „Pirmasis padikaulis krypsta į vidinę pėdos pusę, o pirmasis pirštas - priešingai - į išorę, dėl to tarp padikaulio ir piršto padidėja kampas, avalynė tampa nebepatogi. Ji trina vidinę padikaulio galvutės ataugą, ši dėl trinties padidėja, atsiranda uždegimas, neretai jis apima vidinėje pusėje esantį tepalinį maišelį, aplinkinius pėdos audinius. Dėl padikaulio galvutės medialinės hipertrofijos ir uždegiminių pakitimų susidaro kraštinė kaulinė išauga“, – sakė gydytojas.
Specialistų nuomone, apie 90 proc. šią deformaciją lemia nepatogi avalynė ir tik 10 proc. priklauso nuo kitų veiksnių.
Kaip sakė ortopedas, pirmasis tokios deformacijos simptomas – skausmas: „Jei jaučiate diskomfortą, pirmojo pirštakaulio ar sąnario srityje, bet deformacijos dar nėra, tai jau gali būti pradinė šios problemos stadija. Todėl reikia keisti avalynę, taikyti kitas kompleksine priemones, padedančias išvengti deformacijos. Kai kaulinė išauga jau susiformavusi, jokios konservatyvios priemonės nepadės, reikės operacijos“, – teigė G. Pocius.
Gydytojas pateikė ir 8 būdus kaip išvengti kauliuko deformacijos:
1. Rinkitės patogią avalynę - avėdami ją turite nejausti diskomforto. Nemanykite, kad ankštoki batai vėliau prasitampys ir taps patogesni, greičiau jūsų pėda prisitaikys prie avalynės.
2. Naujai avalynei pirkti tinkamiausias laikas po pietų, nes ir sveiko žmogaus kojos vakarop šiek tiek patinsta, padidėja jų apimtis.
3. Batų kulnai turi būti ne aukštesni nei 5 cm. Avint aukštakulnius, pėdoje visai kitaip pasiskirsto krūvis.
4. Bato galas turi būti nesmailėjantis. Kaubojiško stiliaus ar kitokie smailėjantys batai pirštus nukreipia tarsi į trikampį ir panešiojus juos juntamas diskomfortas.
5. Tinkamiausia yra avalynė, kurioje suformuoti skersiniai skliautai (ties padikaulių galvutėmis) ir išilginiai skliautai vidinėje pado dalyje. Individualiai pagamintą ar pritaikytą ortopedinį vidpadį galima įdėti ir į paprastus batus.
6. Pirmajam kojos pirštui krypti į išorę neleidžia specialūs minkšti silikono intarpai, dedami tarp pirmojo ir antrojo piršto. Tokius skirtingų dydžių intarpus galima įsigyti kiekvienoje ortopedijos prekių parduotuvėje ir kai kuriose vaistinėse.
7. Naudinga pavargusias pėdas pamasažuoti naudojant specialius guminius kamuoliukus su spygliukais. Tai galite daryti ir sėdėdami prie televizoriaus.
8. Galima daryti atpalaiduojančias ir nuovargį pašalinančias pėdų voneles, tačiau jos ne tokios efektyvios kaip anksčiau išvardytos priemonės.
Su problemomis dėl aukštakulnių garbinimo susiduria net ir pramogų verslo garsenybės, tokios kaip filmo „Seksas ir miestas“ žvaigždė Sarah Jessica Parker, mados ikona Victoria Beckham, viešbučių tinklo paveldėtoja Paris Hilton, tikėtina, kad prie jų greitai prisijungs ir aukštų kulniukų mėgėja Kim Kardashian. Žvaigždžių, turinčių problemų dėl netinkamų batų nuolatinio nešiojimo nuotraukos yra žemiau, o daugiau garsenybių sužalotų pėdų galite pamatyti, paspaudę ČIA.
Sarah Jessica Parker (nuotr. Alloverpress.ee)
Sarah Jessica Parker pėdos (nuotr. Alloverpress.ee)
paris Hilton (nuotr. Alloverpress.ee)
Paris Hilton pėdos (nuotr. Alloverpress.ee)
Victoria Beckham (nuotr. Alloverpress.ee)
Victoria Beckham pėdos (nuotr. Alloverpress.ee)
Victorios Beckham pėdos (nuotr. Alloverpress.ee)