Vilnietė su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais pasidalino savo ligos istorija, kas jai sukelia migrenos priepuolius bei kaip ji tai išgyvena.
Įvardino migrenos simptomus
Dominyką galvos skausmai užklupdavo jau seniai, tačiau jie nebūdavo tokie dažni ir skausmui numalšinti padėdavo įprasti vaistai, tačiau viskas prasidėjo prieš aštuonerius metus, kai skausmai darėsi vis sunkiau pakeliami. Nebuvo aišku, kodėl skauda galvą ir dėl to ji pradėjo savo keliones pas gydytojus ir neurologus.
Migrena pasireiškia skirtingai. Vieni serga migrena su aura – vaizdo ir juslių sutrikimais prieš priepuolius, kiti be auros. Taip pat ir simptomai skiriasi, vienus stipriai pykina, skauda akis nuo šviesos, kitiems stipresni kiti simptomai.
Dominyka jaučia itin stiprų silpnumo jausmą. Ji neturi migreninės auros, bet prieš priepuolius jaučia didelį fizinį silpnumą, energijos stygių, nenumaldomą norą saldumynams ir galvos svaigimą.
„Patį migrenos priepuolį lydi tas pats silpnumas, bet kartu ir itin stiprus galvos skausmas, dažnai juntamas vienoje galvos pusėje. Skausmas kitoks nei įprastas galvos skausmas, visada jį jaučiu ne tik galvoje, bet ir dantyse, tartum būtų uždėta suveržta dantų plokštelė, sinusuose, už akių.
Jaučiu pykinimą, bet ir didžiulį alkį, nes nuolat trūksta energijos ir norisi kaloringo maisto, sotumo ir alkio jutimai sutrinka.
Taip pat stipriai šąla galūnės, tirpsta kojos, jaučiamas šaltkrėtis, kurį keičia karščio bangos. Tiek pats priepuolis, bet dar labiau vaistai, kurių neišvengsi, sukelia virškinimo sutrikimus, skrandžio skausmą, stiprų troškulį.
Dar galima būtų išskirti sutrikusią koncentraciją, nemigą, emocinius sunkumus ir tai, kad po priepuolio irgi reikia laiko organizmui atsigauti, kol jautiesi darbingas“, – apie sunkumus kalba pašnekovė.
„Migrenai nesvarbu, kad rytoj tavo geriausios draugės vestuvės“
Mergina tikina, jog migrenos priepuolio metu, skausmas būna toks stiprus, kad norisi tik gulėti ir negali net miegoti. Be vaistų stipraus priepuolio metu iš lovos sunkiai pavyktų pakilti.
Suveikus vaistams nuo skausmo, ji jaučiasi prastai, bet gali kažkiek padirbėti prie kompiuterio, padaryti lengvus tempimo pratimus, pasitvarkyti namuose ar pavedžioti šunį. Bet darbingumas, gebėjimas koncentruotis ir energingumas būna itin žemas.
„Turint sunkią migreną, dirbti įprastą dieninį darbą labai sudėtinga, nebent turi itin supratingą darbdavį. Aš stengiuosi rinktis projektus, kurie leistų man kuo laisviau dėliotis darbo valandas, kur galėčiau atšaukti planuotus susitikimus, turėčiau galimybę dirbti iš namų, kai noriu.
Išlaikyti įprastą darbą turint sunkią migreną tikrai labai sudėtinga. O priepuolio metu kankinti save ir vis tiek stengtis normaliai dirbti ir funkcionuoti tik dar labiau sunkina migreną ir blogina savijautą.
Tad tenka ne tik darbo pasiūlymų atsisakyti, apriboti savo karjeros galimybes, bet ir stipriai sutrikdoma kita veikla: kūryba, sportas, net ir buities darbai, kaip maisto gaminimas.
Ypač kenčia ir socialiniai ryšiai, tenka praleisti renginius, draugų šventes ir susibūrimus, kyla sunkumų ir pačiuose artimiausiuose santykiuose, sunku kažką planuoti.
Migrenai nesvarbu, kad turi pabaigti svarbų darbą iki vakaro, kad rytoj geriausios draugės vestuvės ar kad reikia išskristi į kelionę, kuriai taupei ilgą laiką ir turi visus bilietus, kurių neatšauksi“, – nusivylimo neslepia Dominyka.
Dominyka su liūdesiu teigia, kad migreninio skausmo neišmiegosi, kaip kartais būna su paprastu galvos skausmu. Todėl priepuolio metu ji geria įvairius vaistus nuo skausmo – dažnai tenka maišyti keletą jų rūšių.
Kasdien mergina geria magnį, B vitaminus ir papildus, kurie galėtų padėti migrenai. Iš nemedikamentinių priemonių, migrenos priepuolio metu smilkinius tepa šaldantį efektą suteikiančiu eukalipto tepaliuku, ant galvos deda šaltus kompresus, stengiasi kuo daugiau ilsėtis, gerti daug skysčių, praustis po vėsiu dušu.
„Man padeda maistas, ypač šalta kokakola, kuri nėra sveikatai palankus pasirinkimas, bet šaltas gėrimas su cukrumi ir kofeinu padeda priepuolio metu. Taip pat juoda kava man padeda, nors kitiems gali sukelti priepuolius, tai labai individualu, bet esu linkusi į žemesnį kraujo spaudimą, tad saikingai vartojamas kofeinas man padeda.
Deja, stebuklingų priemonių nėra, bet kiekvienas sau randa receptą, kuris bent kažkiek padeda ištverti priepuolių metu“, – tikina Dominyka.
Kas iššaukia migrenos priepuolius?
Paklausta apie tai, kas sukelia migrenos priepuolius, aiškaus atsakymo mergina neturi. Metų metus ji akylai stebėjo įvairius dėsningumus ir atsirinko, kas galėtų būti jos dirgiklis, o kas ne. Tačiau Dominyka atskleidžia, kad net ir vengiant dirgiklių, migrena vis vien gali paguldyti ant lovos.
„Turint sunkią migreną, vien gyvensenos pakitimai, deja, negelbsti. O kas padeda vienam, nepadeda kitam“, – pastebi ji.
Juodas šokoladas ar kitoks maisto produktas, dažnai vadinamas migrenos dirgikliu, įtakos jos priepuoliams neturi.
„Kas mano atveju tikrai veikia migreną, tai valgymų praleidimas. Negaliu praleisti pusryčių ar daryti ilgas pertraukas tarp valgymų. Reguliarus valgymas, pakankamas vandens kiekis kasdien yra būtina.
Netinka protarpinio badavimo technika ir įvairios iškrovos, jei noriu sumažinti migrenos riziką. Saikingas alkoholio vartojimas (o vartojant labai daug vandens ir būtinai su maistu) arba visiškas atsisakymas, metimas rūkyti taip pat svarbu.
Migreną veikia ir stresas, nekokybiškas miegas ar jo trūkumas, per didelis fizinis aktyvumas ar krūvis: kardio treniruotės nesiderina su migrena, todėl verčiau renkuosi jogą, vaikščiojimą, plaukimą, svarbu nepervargti, valgyti pakankamai baltymų ir skaidulų. Oro pokyčiai irgi daro įtaką, sunkiai išgyvenu stiprų karštį, mėgstu vėsesnes patalpas, retai einu į pirtį“, – pasakoja pašnekovė.
Bet net ir miegant, valgant ir ilsintis kokybiškai, migrena gali lydėti beveik kasdien. Įsisukus į chroniškos migrenos ratą, merginai nepadėjo niekas, išskyrus neurologo paskirtą biologinę terapiją ir medikamentinį gydymą.
Dominyka pabrėžia, kad nuo vaistų skausmui malšinti gali išsivystyti medikamentinis galvos skausmas, todėl svarbu žymėtis, kiek ir kokios rūšies vaistų per mėnesį išgeriama ir ieškoti profilaktinio gydymo, kuris padėtų sumažinti nuskausminamųjų kiekį.
„Dabar esu įsitikinusi, kad migreną labiausiai iššaukia hormoniniai svyravimai, beveik neįmanoma migrenos išvengti prieš mėnesines ar jų metu. Turiu policistines kiaušides ir įtariamą endometriozę, patiriu itin stiprius pilvo skausmus, labai stiprų kraujavimą mėnesinių metu, tad migrena taip pat yra atsakas į tai.
Dabar endometriozės simptomus šiek tiek apmalšino hormoninė spiralė, su ginekologe ieškome tinkamų būdų, nes išbandyta daug kas, migreną itin pablogino kontraceptinės tabletės, kurių man reikėjo endometriozės reguliavimui.
Jas nutraukus priepuoliai vis tiek liko dažnesni. Tad migrenai man didžiausią įtaką daro natūralus moters organizmo ciklas ir hormonų svyravimai, kurių negaliu išvengti ar lengvai, greitai pakeisti“, – atvirauja mergina.
Yra tekę važiuoti ir į priėmimo skyrių
Per visus metus, sergant migrena, priepuolių dažnis ir trukmė Dominykai stipriai keitėsi. Neurologė paskyrė biologinę terapiją, injekcijas, kurias mergina leidžiasi kas mėnesį, migrenos prevencijai.
Efektas buvo puikus ir keletą metų ji jautėsi geriau, būdavo maždaug trys–penkios migreninio skausmo dienos per mėnesį. Vėliau situacija vėl pradėjo blogėti, nes pasikeitė tam tikros aplinkybės, atsirado kiti vaistai, kurie išderino organizmą.
„Dabar naudoju kitos rūšies biologinę terapiją ir leidžiuosi injekcijas. Tikrai jaučiuosi geriau nei be jų. Bet priepuoliai būna itin sunkūs ir ilgi. Vieną mėnesį jų nebūna visai, o kitą užklumpa ir trunka apie 10 dienų iš eilės.
Yra tekę ir į priėmimo skyrių važiuoti dėl užsitęsusio priepuolio, kuris jau medikų įvardijamas kaip migreninė būklė, kai trunka ilgiau nei 72 valandas. Tad su laiku priepuolių specifika kinta ir žmonėms būna labai skirtingai“, – tikina Dominyka.
Konkretaus testo, nustatančio migrenos ligą, nėra. Vilnietei teko aplankyti ne vieną neurologą, kol atrado specialistą, kuris kompetentingas būtent migrenos gydyme ir kol ji gavo diagnozę.
Migrena nustatoma atmetimo būdu. Dominykai teko kelis kartus atlikti galvos magnetinio rezonanso tyrimą, kad gydytojai įsitikintų, kad juntami simptomai nėra susiję su dariniais ar pakitimais smegenyse ar kakle.
Taip pat teko išbandyti įvairaus tipo vaistus, buvo stebima, kas padeda, o kas ne. Reikia vesti migrenos dienoraštį, kad pavyktų atsekti dėsningumus, susijusius su migrena.
„Tarkim, ar tam tikri fiziniai pratimai lengvina migreną? Ar išgerta raminamųjų tabletė palengvina skausmą? Nes gydytojai galiausiai turi nuspręsti, ar tai migrena, ar įtampos skausmai, kad skirtų tinkamą gydymą.
Migreną man nustatė pagal patiriamą simptomatiką, stipriai jaučiamą skausmą vienoje galvos pusėje ir kitus juntamus simptomus. Taip pat, kad vaistai skirti būtent migrenos ligai, buvo efektyvūs, ne taip kaip kiti.
Bet tai nėra greita ir lengva kelionė, tenka daug bandyti priemonių, kurios nepasiteisina, sekti dėsningumus, ieškoti išeičių kartu su gydytoju ir nuolat domėtis naujovėmis migrenos profilaktikai ir gydymui“, – atskleidė vilnietė.
Dominyka paneigė visuomenėję vyraujantį mitą
Dauguma žmonių iki šiol nesupranta, kas tai per liga, kol to patys nepatyrė ir laiko tai tiesiog galvos skausmu, tačiau, Dominykos manymu, šis mitas gali būti labai greitai paneigiamas, kai artimoje aplinkoje atsiranda sunkią migreną turintis žmogus.
„Mano artimieji ligos apraiškas ir jos sunkumą mato iš arti, tad klausimų, kad tai nėra tik galvos skausmas, nebekyla.
Taip pat tikiu, kad itin svarbu apie migrenos ligą dalintis, garsiai ir drąsiai kalbėti apie savo patirtį, ligos simptomus. Gydytojų neurologų komentarai ir duodami interviu taip pat labai padeda.
Nes net ir gydytojų tarpe atsiranda tokių, kurie nemano, kad tai sunki liga, atimanti žmogaus darbingumą, galimybę pilnavertiškai gyventi. Specialistai neurologai, dirbantys su migrena sergančiais asmenimis, turi visai kitą požiūrį ir supranta, kaip stipriai ši liga paveikia gyvenimą, tad jų balsas itin reikalingas ir svarbus.
Džiaugiuosi, kad atsiranda vis daugiau straipsnių žiniasklaidoje, kalbinamų gydytojų specialistų viešoje erdvėje, vis daugiau migrena sergančių žmonių dalijasi savo ligos realybe.
Tam padeda ir socialiniai tinklai, kur suteikiama galimybė su auditorija dalytis informacija apie migreną. Žinoma, reikia stipriai atsirinkti, nes dezinformacijos ten taip pat netrūksta.
Svarbus mitas apie migreną, kurį reiktų sugriauti, tai, kad užtenka nueiti pas gydytoją ir tai nesunki liga, kurią lengva gydyti. Nes tikrai taip nėra. Migrena gali būti nenuspėjama ir kelionė su ja pašonėje yra ilga ir sudėtinga, tad aplinkos supratingumas ir atjauta labai reikalingi“, – tarė Dominyka.