• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Energiniai gėrimai pasaulyje atsirado ne taip seniai – nuo 2000 metų – ir jau turi savo vartotojų. Šių gėrimų populiarumas auga. Kasmet pasaulyje parduodama apie 30 proc. daugiau, Lietuvoje energetinių gėrimų pardavimas irgi didėja. Prekybos centruose galima rasti 15 rūšių energetinių gėrimų, net penkios jų rūšys gaminamos Lietuvoje.

Energiniai gėrimai pasaulyje atsirado ne taip seniai – nuo 2000 metų – ir jau turi savo vartotojų. Šių gėrimų populiarumas auga. Kasmet pasaulyje parduodama apie 30 proc. daugiau, Lietuvoje energetinių gėrimų pardavimas irgi didėja. Prekybos centruose galima rasti 15 rūšių energetinių gėrimų, net penkios jų rūšys gaminamos Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kasdien per televiziją, radiją matome ir girdime reklamas: „Energiniai gėrimai suteikia sparnus“, „Energiniai gėrimai viduje pažadina žvėrį“ ir t.t. Kol energetiniai gėrimai parduodami maisto prekių parduotuvėse, dažnai net prie gaiviųjų gėrimų, pirkėjai juos ir laiko gaiviaisiais gėrimais, nors iš tiesų taip nėra. Lietuvoje bet kuris vaikas laisvai gali nusipirkti energetinių gėrimų. Nerimą kelia tai, kad nemažą šių gėrimų vartotojų grupės dalį sudaro jaunimas: mokiniai, studentai, sportuojantys jaunuoliai. Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalios Seimo priimtos naujos Reklamos įstatymo nuostatos, draudžiančios energinių gėrimų reklamą jaunesniems kaip 18 metų asmenims.

REKLAMA

Reklamuoti uždrausta

Įstatyme įtvirtinta, kad nurodyti energinius gėrimus kaip rėmėjų gaminius ar kitaip juos reklamuoti bus draudžiama ne tik ugdymo įstaigose, kurias lanko jaunesni kaip 18 metų asmenys, bet ir koncertų, sporto, labdaros ir (ar) paramos bei kitų renginių, skirtų asmenims, jaunesniems kaip 18 metų, vietose ir jų reklamoje, teatro spektaklių, kino filmų ir videofilmų, skirtų asmenims, jaunesniems kaip 18 metų, demonstravimo vietose ir jų reklamoje.

REKLAMA
REKLAMA

Energinių gėrimų reklama bus draudžiama ir visuomenės informavimo priemonėse, skirtose asmenims, jaunesniems kaip 18 metų, ir jų reklamoje; akcijose, konkursuose, skirtuose asmenims, jaunesniems kaip 18 metų, ir jų reklamoje. Šios pataisos įsigalios 2014 m. sausio 1-ąją.

Priimtomis pataisomis įtvirtinta nuo kitų metų liepos 1 d. įsigaliosianti nuostata, kad energinių gėrimų reklamoje privalo būti įrašyti žodžiai „nevartoti su alkoholiniais gėrimais“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Energinių gėrimų reklamos ribojimus taiko daugelis valstybių. Didžiąją Britaniją juos taikyti paskatino įvykis, kai 2008 metais prieš žaisdamas krepšinį jaunuolis išgėrė 4 skardines gėrimo ir mirė. Šalyje šį gėrimą uždrausta vartoti nėščiosioms ir vaikams.

REKLAMA

Amerikoje atlikti tyrimai patvirtino, kad beveik visi studentai reguliariai geria energinius gėrimus, o po jų vartojimo daliai sutrinka širdies ritmas ir pakyla kraujospūdis. Kai kurie skundėsi galvos skausmais. Tyrimai taip pat parodė, kad reguliariai energinius gėrimus vartojantys asmenys jaučia didesnį nuovargį, tampa irzlūs, kartais net agresyvūs.

REKLAMA

Populiarėjantis energinių gėrimų vartojimas – nauja jaunimo mada. Specialistai įspėja, kad patraukliai pateikiami gėrimai dėl jų sudėtyje esančių medžiagų gali sukelti neigiamų pasekmių vaikų ir paauglių sveikatai. Patrauklūs jauniems

Energinius gėrimus dažniausiai vartoja paaugliai arba jauni žmonės.

Maždaug 65 proc. energinių gėrimų vartotojų yra 13–35 metų, iš jų – 65 proc. vyrai. Dažniausia tai moksleiviai ir studentai, energinius gėrimus vartojantys egzaminų metu, bei daug dirbantys jauni miestiečiai, kurie savaitgaliais mėgaujasi energinių gėrimų ir alkoholio kokteiliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) apklausos duomenys parodė, kad 12 proc. paauglių šiuos gėrimus geria nuolat, vidutiniškai po 7 litrus per mėnesį. Beveik 18 proc. apklaustų vaikų (3–10 m.) buvo vartoję energinius gėrimus, tarp jų – 16 proc. juos geria nuolat, vidutiniškai suvartodami apie litrą per savaitę – beveik 4 litrus per mėnesį.

REKLAMA

Šie skaičiai ir pastebimos tendencijos kelia grėsmę, todėl būtina šviesti visuomenę, jog energinių gėrimų vartojimas bent tarp jaunimo nebūtų toks populiarus.

Reaguoja jautriau

Dėl poveikio centrinei nervų sistemai kofeinas yra bene reikšmingiausia energinių gėrimų sudedamoji dalis. Kofeinas nėra ta maistinė medžiaga, kuri rekomenduojama vaikų ir paauglių kasdieninei mitybai.

REKLAMA

Jauno žmogaus fiziologinės savybės skiriasi nuo suaugusiųjų, todėl į kofeino dozes jis reaguoja jautriau. Kofeinas neigiamai veikia kalcio išteklius organizme, o augančiam vaikui tai gali pakenkti kaulų vystymuisi. Jis sutrikdo ir miego ciklą. Su kofeinu siejamas ir didesnis saldžių gėrimų bei maisto produktų vartojimas, ateityje galintis padidinti antsvorio grėsmę ar gadinti dantis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kofeinas vaikams gali sukelti nuotaikų kaitą, dirglumą, nerimą, o vartojant dideliais kiekiais didina kraujospūdį. Pasaulyje registruoti keli atvejai, kai dėl kavos gėrimų vartojimo buvo nustatytos rimtos pasekmės vaikų sveikatai.

Mokslinėje literatūroje pabrėžiama, kad būtina kontroliuoti kofeino vartojimą tarp vaikų. Kanadoje parengtose rekomendacijose nurodoma, kad vaikų iki 12 metų per dieną suvartojamas kofeino kiekis neturi viršyti 2,5 mg/kg kūno masės.

REKLAMA

Būtina riboti

Lietuvoje energiniai gėrimai parduotuvių lentynose dažnai sudedami šalia kitų gaiviųjų gėrimų ir tai turi įtakos, kad vartotojai juos rinktųsi kaip įprastus gaiviuosius gėrimus. Specialistų nuomone, energinių gėrimų atskyrimas nuo kitų gėrimų prekybos centruose galėtų tapti viena iš prevencinių priemonių.

REKLAMA

Energinių gėrimų sudėtis skiriasi nuo įprastų gaiviųjų gėrimų, nes turi tonizuojamųjų medžiagų. Energinių gėrimų išvaizda ir reklama yra patraukli ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams, jaunimui, o tai skatina vis didėjantį energinių gėrimų vartojimą.

Praktika kitose Europos šalyje rodo, kad kovoti su energinių gėrimų vartojimu galima įvairiai. Svarbi ir informacijos sklaida. O ypatingą dėmesį reikėtų skirti pačiai pažeidžiamiausiai grupei – vaikams ir paaugliams. Energinių gėrimų pardavimas gali būti draudžiamas asmenims iki 18 metų, ribojama reklama žiniasklaidoje. Pavyzdžiui, Kanadoje ant energinių gėrimų pakuočių pateikiama informacija apie rekomenduojamus suvartoti kiekius per parą bei patarimai gėrimo nemaišyti su alkoholiu. Norvegijoje šie gėrimai parduodami tik vaistinėse.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulyje sparčiai populiarėja iniciatyvos riboti energinių gėrimų pardavimą. Lietuvoje taip pat pastebimas susirūpinimas dėl energinių gėrimų populiarumo tarp vaikų ir paauglių. Rekomendacijos

Vaikai ir paaugliai energinius gėrimus turėtų vartoti labai atsakingai, nes juose esančios tonizuojančios medžiagos gali kelti pavojų jų sveikatai.

Vertėtų gerti vandenį, o ne energinius ar kitus saldžius gėrimus.

Kad vaikas nesijaustų pavargęs ar apsnūdęs, reikia pasirūpinti jo mityba ir poilsiu.

Jeigu vaikas mokykloje jaučiasi pavargęs, vietoj energinio gėrimo turėtų rinktis sveikatai palankesnius, daug energijos turinčius užkandžius, pavyzdžiui, riešutus ar džiovintus vaisius. Fizinis aktyvumas padės atsipalaiduoti ir sumažinti stresą.

Perkant energinius gėrimus reikėtų rinktis mažesnę pakuotę, taip bus suvartota mažiau kofeino ir kitų tonizuojančių medžiagų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų