Gruzijos sostinė Tbilisis – seniausias pasaulio istorijos epochas menantis miestas. Pažintį su šio miesto įžymybėmis reiktų pradėti nuo Samebos katedros, pastatytos XXI amžiuje ant Mtkvari upės kranto. Teigiama, kad šis statinys savo tūriu yra viena didžiausių šventyklų pasaulyje.
Tbilisis (Archyvo nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Šio pastato stogą puošiantis ausinis kupolas pastebimas iš toli, o lankytojus iš viso pasaulio žavi ne tik pati pastato didybė, subtilios interjero detalės ir religinės tematikos meno kūriniai, bet nemažiau nudžiugina ir puikiai sutvarkytas parkas, juosiantis šventovę. Čia galima pailsėti nuo miesto šurmulio, pasigrožėti fontanais ir rožynais, o sutemus visa katedros teritorija apšviečiama žibintais – naktinis vaizdas taip pat užburia.
Samebos katedra (nuotr. SCANPIX)
Viešint Tbilisyje negalima neužsukti į Narikalos tvirtovę, kurios kieme stovi nuostabaus grožio šventykla. Šioje vietoje jums pavyks įamžinti vaizdingą miesto panoramą. Mėgstantiems grožėtis kvapą gniaužiančiais vaidais reiktų pakilti į Mtacmindos kalną. Tai padaryti yra du būdai – važiuoti aplinkiniu keliu automobiliu ar viešuoju transportu, arba pasinaudoti miesto simboliu laikomu funikulieriumi.
Senamiesčio simbolis – balkonai puošti raižiniais
Išsiruošę į pasivaikščiojimą jaukiomis Tblisio senamiesčio gatvelėmis būtinai pasigrožėkite unikalia pastatų architektūra. Skiriamasis bruožas – maži jaukūs ir gausiai puošti bizantiškais raižiniais balkonėliai. Siauros senamiesčio gatvelės jums papasakos ne vieną užburinančią istoriją. Nepatingėkite užsukti į senamiesčių suvenyrų parduotuvėles, antikvariatus ir kilimų parduotuves ar surasti keletą minučių poilsiui arbatinėje ar vyninėje.
Renginių Rūmai (Tbilisis, Gruzija, 1985) (guardian.co.uk nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Trokštantys triukšmingesnių pramogų turėtų užsukti į Šardeno gatvę – tai vieta, kur esama daugybės barų ir restonarų, veikiančių kiaurą naktį.
Miesto dvasią atskleidžia tiltai
Vienas iš naujausių lankytinų objektų – Taikos tiltas, kuris pastatytas pagal sudėtingą metalo ir stiklo konstrukcijos projektą. Nuo šio pėsčiųjų tilto atsiveria graži miesto panorama, vakare tiltas sušvinta tūkstančiais mažų švieselių, o pasivaikščiojimo nesudrums net prastas oras, mat virš paties tilto įtaisyta stiklo konstrukcija atlieka puošnaus stogo funkciją. Kairiajame krante prie tilto išvysite stebuklingomis ikonomis garsėjančią Sioni šventyklą.
Gruzijos kelių tiesimo ministerija(Tbilisis, Gruzija, 1975) (guardian.co.uk nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Turistus vilioja ir dar vienas miesto tiltas, vadinamas Sausuoju. Šio tilto prieigose prekiaujama įvairiausiais suvenyrais ir meno dirbiniais. Iš vietinių menininkų ir amatininkų nebrangiai galima įsigyti paveikslų, rankų darbo veltinio ir vilnos dirbinių.
Viešint Gruzijos sostinėje jums pro akis tikrai nepraslys įspūdinga Motinos Gruzijos statyta, kuri puikiai matoma iš bet kurios Tblisio senamiesčio dalies. Anot pačių gruzinų, ši statula yra šalies dvasios ir kultūros simbolis: statula vaizduoja tautiniais gruzinų drabužiais vilkinčią moterį, kuri vienoje rankoje puodelį arbatos – taip Gruzijoje pasitinkami svečiai, o kitoje – kardą, simbolizuojantį, kaip ši šalis pasitinka savo priešus.
Turistų pamėgta atrakcija – sieros pirtys
Gruzija garsėja unikaliomis sveikatingumo paslaugomis – sieros pirtimis. Šių pirčių ypač daug Abanotubani vietovėje, centrinėje Tbilisio dalyje. Sieros pirtys – tai itin turistų mėgstama atrakcija, mat šių pirčių garas pasižymi labai specifišku sieros kvapu, o vanduo, kuris į pirčių kompleksus atiteka iš terminių požeminių šaltinių visais metų laikais.
Tbilisio Laisvės aikštė (Scanpix) (nuotr. Balsas.lt)
Pasimėgauti sieros pirčių teikiamais malonumais į Gruzija vyko ne vienas žymus pasaulio politikos ir meno veikėjas, patys pirčių kompleksai yra svarbūs istorinio paveldo objektai ir kartais palyginami su garsiosiomis graikų termomis.
Tbilisis – miestas, kuriame gyvena daugiau nei 2 mln. gyventojų, tad nusiteikę artimai pažinčiai su Gruzijos sostine, neturėkite iliuzijų, kad visas vertas aplankyti vietas pasieksite pėsčiomis.
Tbilisyje galima naudotis taksi (patartina prieš sėdant į automobilį su vairuotoju susitarti dėl kainos), miesto autobusų ir metro paslaugomis. Metro linijos veikia nuo šeštos valandos ryto iki vidurnakčio. Turistų patogumui, stotelių pavadinimai žymimi ne tik gruzinų bet ir anglų kalba. Vienas pravažiavimas metro kainuoja 0,50 lario, bet norėdami naudotis viešojo transporto paslaugomis, jūs privalote įsigyti elektroninio bilieto kortelę, kuri kainuoja du larius. Įdomu tai, kad naudojatis šia elektronine kortele, pirmasis pasinaudojimas viešuoju transportu kainuoja 0,50 lario, antrasis važiavimas tą pačia dieną – 0,30 lario, o visi kiti po 0,20 lario.