• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Senoji Škotijos sostinė Edinburgas rugpjūčio mėnesį tampa didžiausio menų festivalio „The Fringe Festival“ epicentru. Kaip rašo Jungtinės karalystės interneto spauda, šiemet rugpjūčio 4 dieną startavęs The Fringe yra daugiausia auditorijos ir dalyvių sulaukiantis menų, teatro ir dailės festivalis nuo pat gyvvavimo pradžios. Šiame straipsnyje išsamiau papasakosiu apie festivalį ir apie miestą, kuriame vyksta šis gilias tradicijas turintis muzikos, teatro ir vaizduojamųjų menų renginys.

REKLAMA
REKLAMA

Edinburgo festivalis (nuotr. SCANPIX)Edinburgo festivalis (nuotr. SCANPIX)

Rugpjūčio mėnesį Edinburgas tampa pasakiškai puošniu, pramogomis ir gera nuotaika alsuojančiu viduramžišku miestu, kur kiekvienas gatvės akmuo gali pavirsti pakyla spontaniškam pasirodymui. Marga miesto lankytojų minia stovinioja pusračiais aplink pavienius gatvės muzikantus. Jų šiomis dienomis mieste niekada nepritrūksta. Pasak gatvės renginius koordinuojančių savanorių – dėl galimybės nusilenkti bisui gatvės muzikantai registruojasi beveik prieš metus laiko.Nors festivalio dalyviai nėra atrenkami iš anksto ir savo pasirodymą pristatyti turi šansą visi, būtent dalyvių skaičius pasirodymų metu nulemia, ar vienas ar kitas gatvės muzikantas ar linksmintojas bus pakviestas atvykti po metų.

REKLAMA

Visas keturias savaites ypač gausiai lankomas miesto senamiestis tampa panašus į viduramžių miestą-tvirtovę, kur išraiškingų mūrų apsuptyje nuolat verda veiksmas ir kasdien nuo pat ankstaus ryto muzikos, teatro ir pramogų ištroškusi minia šurmuliuoja iki pat vėlaus vakaro. Centrinėse miesto erdvėse šiuo metu lankytojų tiek daug, jog beveik neįmanoma pajudėti greičiau nei leidžia lėtai judanti žmonių masė. Pagrindinės miesto erdvės – Royal Mile, Grassmarket ir Edinburgo tvirtovė visada yra nugultos lankytojų. Senamiesčio gatvės tampa nauja erdve gatvės muzikantams ir linksmintojams – vien gatvėje kasdien vyksta apie daugiau nei 200 pasirodymų

REKLAMA
REKLAMA

Toks festivalio ritmas mieste išliks per visas ateinančias savaites. Kasdien senamiesčio gatvėse pasirodys maždaug 1500 gatvės muzikantų ir apie jos metu kasdien festivalio erdvėse vyksta apie 1400 pasirodymų: teatro improvizacijos, gatvės meno, šokio ir muzikos pasirodymai. Prognozuojama, jog šiemet Edinburgo festivalį aplankys apie apie 1,6 milijono žmonių. Kasmet festivalio lankytojų skaičius vis auga, tad ir šiemet tikimasi dar didesnio lankytojų srauto. Pasak organizatorių, šių metų Edinburgo festivalis bus aplankytas itin gausiai – jau dabar parduota apie 20 proc. Daugiau bilietų nei praėjusiais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2009 m. festivalio žiūrovams buvo parodyta daugiau nei 34 tūkstančiai pasirodymų. Festivalio auditoriją sudarė apie 1.8 milijono lankytojų iš įvairių pasaulio, viso buvo parduota daugiau nei 34 tūkstančiai bilietų.

Karnavalui daugiau nei pusšimtis metų

„The Fringe" festivalio užuomazgos datuojamos dar 1947 metais, kai prie tarptautinio Edinburgo festivalio prisijungė dar aštuonios atlikėjų trupės. Nei vienos jų pasirodymai nebuvo numatyti tuo metu vykstančio festivalio programoje - spontaniški ir neplanuoti šių trupių pasirodymai įvyko netradicinėse erdvėse ir kaip mat sulaukė didelio publikos susidomėjimo. Kasmet prie naujojo renginio jungėsi vis daugiau dalyvių kol 1959 metais susiformavo „The Fringe“ festivalio organizacinis komitetas. Pagrindiniai festivalio organizatorių darbai buvo skirti paties renginio struktūrai suformuoti, užtikrinti renginio biudžetą, kiekvieno dalyvio teises ir pareigas tačiau skirtingai nei kiti panašūs renginiai fesivalio organizatoriai nedalyvauja parenkant renginius ir pasirodymus į kasmetinę programą. Todėl „The Fringe“ dažnai pasirodo ekxperimentiniai, netradiciniai autoriai. Pirmasis „The Fringe“ vyko rugpjūčio pabaigoje ir truko tik dvi savaites, per paskutinius kelis dešimtmečius festivalio veikla išaugo dvigubai - dabar festivalis trunka daugiau nei keturias rugpjūčio savaites, žiūrovai pamato daugiau nei 34 000 pasirodymų.

REKLAMA

Edinburgo festivalis (nuotr. SCANPIX)Edinburgo festivalis (nuotr. SCANPIX)

Edinburgo tarptautinis menų festivalis sumanytas kaip iniciatyva atgaivinti po karo gerokai priblėsusią Škotijos kultūrinę sceną tuo pat metu vykstančiam Edinburgo menų festivaliui (Edinburgh International Festival).

Tuo metu aštuonios grupės teatro atlikėjų nusprendė parodyti savo programą nepriklausomai nuo Edinburgo tarptautinio menų festivalio komisijos valios. Šie „alternatyvūs“pasirodymai susilaukė didelio žiūrovų susidomėjimo, dalyvių skaičius vis augo, kol .

REKLAMA

Festivalis vyksta jau daugiau nei 60 metų, per ilgą gyvavimo istoriją festivalis pritraukia aktorių ir muzikantų iš daugiau nei 60 valstybių pasaulio.

Nors dar tik įpusėjo pirmoji festivalio savaitė, mieste šiuo metu šurmuliuoja apie vienas milijonas festivalio lankytojų, taigi jau pirmają festivalio savaitę Edinburgo populiacija yra beveik dvigubai didesnė nei įprastai. Šiandien, saulėtą ir menkai tikėtina, kad tikrai lietingą rugpjūčio dieną mieste šurmuliuoja spalvinga minia. (nuotrauka).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lankytojų poreikiams atvertos apie pustrečio tūkstančio festivalio erdvių, kur pasirodymai pradedami nuo 9 ryto ir tęsiasi iki išnaktų. Beveik visą parą skirtingose festivalio erdvėse vyksta teatro spektakliai, autoriniai humoro šou klubuose ir baruose, gatvėse nesibaigia gatvės muzikantų dainos, nuolat keičiasi gatvės magų triukai, tarp praeivių nuolat sukasi spalvotais kostiumais ir margais veidais mimai, egzotiški personažai. Minioje šoka, stovi, trypia, prašo dėmesio, dalina lankstukus ir praeivius kalbina visokio plauko reklaminiai gyviai. Išradingumo netrūksta – kiekvienas margaspalvis objektas kaip įmanydamas stengiasi patraukti praeivio dėmesį ir įbrukti į rankas dar vieną reklaminį lankstuką.

REKLAMA

Tiesioginės reklamos ir lankstukų dalintojai yra bene seniausias festivalyje veikiantis būdas kaip prisivilioti žiūrovą į vieną iš tūkstančių pasirodymų. Nuo Edinburgo pilies, kuri yra vienas svarbiausių ir labiausiai lankomų istorinių objektų mieste, iki Holyrood palace – rezidencijos, kurioje kelis kartus per metus apsistoja karališkoji šeima yra lygiai viena mylia. Ši „auksinė mylia“ nuo pat miesto įsikūrimo XV a. yra pagrindinė turistų apsilankymų vieta. Būtent ši gatvė per festivalį tampa Edinburgo senamiesčio epicentru – joje susirenka tokia minia pramogų ištroškusių žiūrovų, jog praeiviai tegali pajudėti kartu su visa minia. Karališkoji mylia arba The Royal Mile per pastarąsias dienas prisipildė nuo pat ankstaus ryto ir tik labai vėlai vakare gatvė vėl ištuštėja. Festivalio dieną, jei koks praeivis įveikia beveik pusantro kilometro atstumą nuo Edinburgo pilies žemyn į pietus link dabartinės karališkosios šeimos rezidencijos, jo rankose paprastai būna sauja lankstukų, o kartais minioje gali pasitaikyti proga sutikti tikrai ypatingų žvaigždžių: pvz.: užvakar lankstukus praeiviams į savo naująjį spektaklį su kartu su Jullian Sand dalino pats... John Malkowitch. (nuotrauka)

REKLAMA

Edinburgo festivalis (nuotr. SCANPIX)Edinburgo festivalis (nuotr. SCANPIX)

„Stand up commedy“autorinio humoro vakarai – populiariausias žanras

Kaip komentuoja festivalio rengėjai, paskutiniais metais ypač išpopuliarėjo stand-up commedy žanras, kuris šių metų repertuare sudaro jau daugiau nei trečdalį visos programos. Šiais metais vien „stan-up commedy“ pasirodymų bendroje festivalio programoje yra apie 1500. Pasak reginio organizatorių, „stand-up commedy“ užvaldė festivalio erdves per pastarąjį dešimtmetį. Nežinantiems būtina pranešti, jog vieno žmogaus autoriniai humoro vakarai yra itin savitas žanras, lengvas, neįpareigojantis ir todėl tinkantis labai įvairaus plauko auditorijai. Visai gali būti, jog toks žanro universalumas ir paprastumas gal būt ir paaiškintų kodėl ir šiemet festivalio scenoje vis daugiau stand-up commedy autorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak kasmetinių festivalio lankytojų, Edinburgo Fringe festivalyje autorinio humoro pasirodymai kasmet sulaukia vis daugiau publikos, apsilankius autorinio humoro vakare užtenka tik atidžiai klausytis nuo scenos žeriamų sąmojų. Žinia, toks pasirodymas labai priklauso nuo to konkretaus autoriaus ir jo santykio su žiūrovais bei nuo kiekvieno autoriaus sugebėjimo atrasti įdomias ir savitas temas ir pralinksminti išrankią auditoriją priklauso. Virtuoziškai juokaudami ir prikaustydami auditorijos dėmesį laimi tie, kurie lengvai pašiepdami aptaria visiems aktualias temas - politiką, kainas, santykius tarp lyčių, metų aktualijas - sėkmingo šou temos varijuoja nuo politikos iki šeimyninių santykių ir sekso. Žemiau pateikiu kelis šiemet vėl pasirodysiančius atlikėjus, kurie gali skaitytojui pasirodyti įdomus:

REKLAMA

Jeffrey Leach – BBC eterio žvaigždė, komikas užkariavęs TV ir klubų scenas. Štai skaitytojo dėmesiui vienas labai įdomus Jeff Leach autorinis pasirodymas. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog Jeff'as atvirai tyčiojasi iš lietuvių, tik pažiūrėjus šį trumpą scetch'ą paaiškėja tikrasis Jeff'o sumanymas. Filmuota 2011 vasarį Kanadoje. Scetch'as vadinasi „Lithuanian Beat ups“.

REKLAMA

Netikėtas derinys – akustinė gitara ir hip-hopo improvizacija. Kiekvienas šio dueto pasirodymas gimsta visiškai spontaniškai. Abu atlikėjai prisipažįsta niekada nerepetuojantys ir neturintys scenarijaus. Repuojantis Rob'as ir gitara pritariantis James ant scenos sukuria netikėtą, provokuojantį hip-hopo ir stand-up commedy derinį. Nuo pirmų minučių scenoje atsiradęs duetas nustebina ir meistriškai prikausto publikos dėmesį - Rob'as į tiesiogiai kuriamą tekstą įtraukia daiktus paimtus tiesiai iš žiūrovų kišenių..

REKLAMA
REKLAMA

Tiesiog scenoje gyvai improvizuojantis Rob Roderic ir gitara pritariantis James Hancox yra Airijos hip-hopo scenos atradimas.

Micheal Winslow – vienas garsiausių JAV komikų, jo veidas ir išraiškinga kūno kalba, matyt, skaitytojai pažįstamas iš televizijos serialo „The Police“. Winslow šiemet ir vėl dalyvauja festivalyje ir šį kartą pristato savo naują programą „A Man of 1000 voices".

Keturių aktorių iš Leičesterio trupė “The Idiots of Ants“ – tikro britų humoro pavyzdys. Savitas humoras tikrai angliškas humoras, o tuo pat metu ir genialus gebėjimas savo šou pasirinkti tokias temas, kurios yra kiekvienam suprantamos pelnė šiems vyrukams populiarumą netik JK, bet ir kitose anglakalbėse šalyse. Šį mėnesį ketveriukė linksmina Edinburgo publiką.

Teatro gerbėjai turi iš ko rinktis

Antroji populiari festivalio sfera – teatras. Naujas, kardinaliai naujas teatras kaip įvykis. Kur kiekvienas kartas, kiekvienas apsilankymas yra tarsi nuolat kuriamas santykis, dvipusis ryšys puoselėjamas tiek žiūrovo, tiek aktoriaus. Paminėsiu kelis teatro pasirodymus, atsitiktine tvarka, tiesiog norėdama pabrėžti, kokia įvairovė šiemet gresia festivalio lankytojui.

REKLAMA

Pirmasis - Spektaklis šokio maratonas – pristato trupė iš Kanados Bluemoon Inc. Neseniai trečiadienį įvykęs pirmasis šio festivalio programoje Transverse trupės spektaklis - maratonas. Jo metu žiūrovai kartu su aktoriais tris ar keturias valandas...šoka. Apie tai kaip stebuklingais judesiais atlaikyti tris valandas judesio ir nepertraukiamo šokio prieš pat spektaklį – maratoną kalba spektaklio dalyviai.

Kitas nemažiau intriguojantis Spektaklis – pasakojimas – apie vieną įdomiausių JK radijo DJ John Peel, kuris ilgus metus buvo naujos ir nepriklausomos muzikos balsas. Po John Peel mirties jo vardu buvo pavadinta viena iš Glastonbury festivalio scenų, taip pat kasmet lapkričio 13 dieną visoje JK paminima „John Peel diena“. Tai nepriklausomos muzikos mini festivalis, kur groja naujos menkai plačiajai auditorijai žinomos grupės ir susirenka visi šio kultinio DJ gerbėjai. Dar viena John Peel palikimo dalis yra jo vardu pavadintas nepriklausomos muzikos viešinimui ir inovacijoms radijo žmonėms teikiamas apdovanojimas.

Užtenka tik mikrofono ir genialusis Shlomo nušluoja auditoriją akimirksniu. Jazo muzikantas iš Jungtinės Karalystės šiemet Edinburgo Fringe festivaliui Shlomo pristato savo naują darbą, kuriame kiekvienas kartas bus unikalus. Kiekvienas pasirodymas yra kuriamas kartu su kitu Beatbox ar improvizacijos partneriu. Taip kiekvienas spektalio Mouthtronika parodymas absoliučiai skirsis nuo prieš tai buvusio.Štai įrašas iš Shlomo pasirodymo vieno didžiausių JK Glastonbury festivalio. Taip pat įdomus darbas kartu su Teddy Thompson ir šlagerio „Walk the Egyptinian“.

REKLAMA

Trupė iš Kolumbijos – „Urban Circo Columbia“ – pristato savo trupės pasirodymą Edinburgo auditorijai, beje didžioji dalis cirko artistų – gatvės vaikai iš Colombo.

The Adventures of Sputnik – stebuklinga pasaulio pabaigos dvasia alsuojantis mono spektaklis į festivalį atvežtas iš Perth, Australija. Spektaklio autorius lėlininkas Tim Watts visą laiką yra ant scenos, jo pirštinėta plaštaka tampa paskutine gyva būtybe Žemėje. Mini spektaklio pagrindinis veikėjas kosmoso palydovas Sputnik yra vienintelis gyvas padaras išsiruošęs į kelionę naujų namų ieškoti. Paslapčių ir netikėtumų kupinas Sputnik'o pasaulis susilaukė didelio susidomėjimo toli nuo Tim Watts gimtojo Perth. Į Edinburgh Fringe festivalį puikusis Tim Watts atvyksta pirmą kartą.

Rūta Kuzminskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų