„Kokius negalavimus gali atspindėti dantų būklė? Ne laiku pašalinti pieniniai dantys sukelia nuolatinio sąkandžio sutrikimus ir psichologinį diskomfortą vaikui jautriausiame amžiuje – paauglystėje. Ilgainiui sąkandžio problemos gali sukelti sąnario patologijas, dantų nudilimą ir vėliau besivystantį padidėjusį jautrumą, veido formos pakitimus, o tai ypatingai svarbu tam tikrų specialybių žmonėms, kaip TV diktoriai , aktoriai, vieši žmonės“, – tvirtina Kauno klinikos ,,Bendrosios medicinos praktika" odontologijos skyriaus gydytoja odontologė-ortopedė Ingrida Znamenskienė.
Kodėl taip sunku išlaikyti šypseną spindinčią?
Taigi, dažniausia problema, sukelianti gausybę kompleksų ir trukdanti laisvai bendrauti bei šypsotis yra baltumą praradę dantys. Tai, kad bėgant metams mūsų dantys tampa tamsesni ar pagelsta gali nulemti senėjimo procesai, genai, kai kurių vaistų vartojimas, dantų traumos, netinkamas dantų kanalų gydymas, maiste esantys dažikliai, rūkymas, stiprios arbatos ar kavos vartojimas, dažnas mėgavimasis vynu, per didelis fluoro, geležies kiekis geriamajame vandenyje. Taip pat dantų spalvos pokyčius gali įtakoti ir įvairūs sveikatos sutrikimai.
„Siekiant išvengti įvardintų kompleksų žmonės puola dantis balintis, tačiau dauguma nežino, kad tai tinka ne visiems. Žmonėms, turintiems labai jautrius dantis, nėščioms ir maitinančioms moterims, vaikams iki 18 metų bei asmenims, sergantiems dantenų ar burnos ertmės ligomis šios procedūros netinka.
Taip pat alergiški žmonės visų pirma turėtų išsitirti, ar jie nėra jautrūs vandenilio peroksidui, latoksui ar labai ryškiai šviesai. Jei nesate tikri, ar jums galima atlikti dantų balinimą, pasitarkite su savo odontologu“, – pataria pataria odontologė-ortopedė Ingrida Znamenskienė.
Balinimas namuose ar dantisto kabinete?
Pasak odontologės, populiariausi balinimo namuose būdai – juostelėmis arba kapomis. „Jeigu esate apsisprendę dantis balintis patys, atminkite, kad dantų balinimo procedūros turi būti atliekamos griežtai pagal gydytojo odontologo rekomendacijas. Viršiję nustatytų kartų skaičių galite negrįžtamai pažeisti dantų emalį, o tai sukels nuolatinį dantų jautrumą ir diskomfortą.
Kodėl specialistai pataria dantis balinti gydytojo kabinete? Atliekant šias procedūras gydytojo kabinete yra parenkami saugiausi, pacientui geriausiai tinkantys naujos kartos dantų balinimo metodai, atsižvelgiant į amžių, sveikatos būklę, norimą pasiekti rezultatą ir kitus svarbius faktorius. Visais atvejais prieš procedūrą atliekama profesionali burnos ertmės higienos procedūra ir, esant būtinybei, gydomas kariesas.
Šiuo metu dauguma pacientų renkasi vakaruose ypač populiarų balinimą lazeriu, nes tai šiuolaikiškiausia, greita, saugi ir veiksminga procedūra. Balinant lazeriu pasiekiamas giluminis efektas – lazeriu aktyvuota balinimo medžiaga pasiekia ne tik emalį, bet ir dentiną. Tai vienas pažangiausių metodų, nekenksmingas nei dantims, nei dantenoms. Po dantų balinimo lazeriu dantų jautrumas minimalus, todėl jis tinka ir jautriems pacientams“, – pasakoja odontologė.
Po balinimo – atsakinga priežiūra
Pasak specialistės, po balinimo procedūros taip pat būtina itin atsakingai rūpintis savo šypsena: laikytis gydytojo rekomendacijų, nerūkyti, vengti dažančių maisto produktų, kaip kava, arbata, garstyčios, ciberžolės, violetinių vynuogių sultys, raudonas vynas, mėlynės, gervuogės.
„Pas dantų gydytoją rekomenduojama apsilankyti du kartus per metus. Vizito metu atliekama profilaktinė burnos apžiūra, mokoma asmeninės burnos ertmės higienos, parenkamos profilaktinės priemonės. Taip pat atliekama burnos higienos procedūra, užtikrinanti burnos susirgimų prevenciją“, – pataria odontologė-ortopedė Ingrida Znamenskienė.