Absoliuti dauguma klinikinių tyrimų atliekama, dalyvaujant mažiau kaip tūkstančiui savanorių. Tokią išvadą padarė Roberto Califfo vadovaujama tyrėjų grupė iš Jungtinių Valstijų Djuko (Duke) universiteto medicinos centro, praneša „Science Daily“. Jų darbo ataskaita paskelbta žurnale „The Journal of the American Medical Association“.
R. Califfo vadovaujama grupė išanalizavo daugiau kaip 96 tūkstančių klinikinių tyrimų duomenis. Informacija apie tyrimus buvo paimta iš specializuotos internetinės svetainės, kurią sukūrė vienas iš JAV Nacionalinės sveikatos tarnybos (NIH) padalinių.
Kaip išaiškėjo, bandant naujus vaistus ir gydymo metodus, dalyvavo mažiau kaip tūkstantis žmonių (96 proc. išanalizuotų klinikinių tyrimų) ar net mažiau kaip šimtas žmonių (62 proc. išanalizuotų klinikinių tyrimų).
Mokslininkai išsiaiškino, kad atsitiktinės atrankos (angl. „randomization“) (savanorių atsitiktinis suskirstymas į grupes) ir „apakinimo“ (angl. „dazzling“) (dalyviai ir organizatoriai nieko nežino apie tų grupių sudėtį) procedūros rečiausiai naudojamos ankstyvosiose bandymų stadijose, o taip pat atliekant bandymus onkologijos srityje.
Be to, 44 procentus tyrimų, kurių finansavimo šaltiniai yra nurodyti, rėmė kompanijos, gaminančios vaistus arba medicininę techniką.