• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rankų muilas ir sanitarinės priemonės gali atrodyti nepakeičiamos, tačiau jos skirtos naudoti skirtingomis aplinkybėmis. Nors dezinfekcinis skystis yra itin geras įrankis, ypač kai jį turite kelionėse, tačiau niekas neprilygsta kruopščiam rankų plovimui su įprastu muilu ir vandeniu.

Rankų muilas ir sanitarinės priemonės gali atrodyti nepakeičiamos, tačiau jos skirtos naudoti skirtingomis aplinkybėmis. Nors dezinfekcinis skystis yra itin geras įrankis, ypač kai jį turite kelionėse, tačiau niekas neprilygsta kruopščiam rankų plovimui su įprastu muilu ir vandeniu.

REKLAMA

Norėdami sužinoti skirtumą tarp rankų muilo ir rankų dezinfekavimo priemonės, portalas „Insider“ kalbėjosi su mikrobiologu, Amerikos mokslo ir sveikatos tarybos mokslinės komunikacijos viceprezidentu Alexu Berezowu.

Muilo efektyvumas

Galbūt nustebsite sužinoję, kad muilas neužmuša mikrobų.

„Muilas yra ploviklis, todėl jis tampa švelnus ir purus. Plovikliai veikia tirpindami tiek vandenyje, tiek aliejuje, todėl tiesiog nuplauna mikrobus nuo jūsų rankų, tarsi nuplautų riebalus nuo lėkštės", – sako A. Berezow.

Teigiama, kad rankų plovimas, nors ir tiesiogiai nenaikina mikrobų, tačiau sumažina jų skaičių ant jūsų rankų. Muilas ir vanduo yra veiksmingesni nei rankų dezinfekavimo priemonės, ypač kai jūsų rankos yra akivaizdžiai nešvarios. Po valgio, sporto, jei jūsų rankos suteptos ar riebaluotos, rankų dezinfekcinės priemonės nėra tokios veiksmingos.

REKLAMA
REKLAMA

Rekomenduojama drėkinti rankas tekančiu vandeniu, atsukti čiaupą ir bent 20 sekundžių plauti rankas muilu.

Muilo naudojimas yra daug efektyvesnis nei plovimas tiesiog paprastu vandeniu, nes muilo sudėtyje yra paviršiaus aktyviųjų medžiagų – medžiagų, kurios iškelia nešvarumus ir mikrobus iš odos. Nepaisant to, neįrodyta, kad antibakterinis skystis ar muilas yra veiksmingesnis už paprastą muilą ir vandenį.

REKLAMA

Išsimuilavę rankas, nuskalaukite jas po švariu tekančiu vandeniu ir nedelsdami nuvalykite švariu rankšluosčiu. Svarbu, kad rankas nusausintumėte, kai tik baigsite jas plauti. Muilas ir vanduo veiksmingai užkirs kelią virusų ir bakterijų plitimui, tačiau tai nepadarys jokios įtakos jau į organizmą pateikusiai infekcijai. Nepaisant to, nusiplovę rankas padėsite užkirsti kelią savo ligos perdavimui kitiems žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA

Dezinfekcinių priemonių efektingumas

Rankų dezinfekavimo priemonė yra gera alternatyva, jei neturite galimybės rankų plauti muilu ir tekančiu vandeniu. Nors tam, kad priemonė būtų veiksmingi, reikalinga tinkama technika.

„Paprastai žmonės naudoja nepakankamai rankų higieninių priemonių arba jų naudoja tiek, kiek net nereikia“, – sako A. Berezow.

Naudojimas yra paprastas – užtepkite šiek tiek produkto ant delno ir kruopščiai įtrinkite ant savo rankų paviršiaus, kol jūsų rankos pasidarys sausos. Naudokite kiekį, nurodytą gaminio etiketėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rankų dezinfekcija yra veiksminga naikinant kai kuriuos mikrobus, bet ne visus. Čia yra keletas mikrobų, nuo kurių negalima apsaugoti jūsų nuo:

  • Kriptosporidiozė – parazitinė infekcija, kuri sukelia kvėpavimo ir virškinimo trakto sutrikimus.
  • Norovirusas – virusinė infekcija, galinti sukelti vėmimą ir viduriavimą.
  • Clostridium difficile infekcija – bakterinė infekcija, galinti sukelti žarnyno sutrikimus ir uždegimą.

Gausus rankų dezinfekcinių priemonių naudojimas turi trūkumų.

REKLAMA

„Naudojant per daug rankų higieninių priemonių, jūsų rankos išsausėja, jos gali pradėti trūkinėti ir kraujuoti. Jei sergate odos liga, pavyzdžiui, egzema, tai gali ją dar ir pabloginti", -– teigė A. Berezow.

Sanitarinės priemonės, kurių pagrindą sudaro alkoholis, taip pat gali sukelti apsinuodijimą alkoholiu, todėl būtinai laikykite bet kurią rankinę dezinfekcinę priemonę vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Gali būti, kad išvengsite įtrūkusios odos dezinfekavimo priemonių su tam tikrais prekės ženklais, kurių sudėtyje yra minkštinamųjų medžiagų, kurios padeda minkštinti odą. Be to, per ilgai plaunant muilu ir vandeniu arba per karštu vandeniu, oda taip pat gali išsausėti ir pradėti trūkinėti. Taigi tiesiog stebėkite ir įsitikinkite, kad jūsų rankos yra ne tik švarios, bet ir sveikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų