Egle, esate daug patirties turinti gydytoja reumatologė. Sakykite, ar tiesa, kad sąnarių skausmas yra problema, atsirandanti dėl amžiaus?
Iš dalies, taip. Sąnarių skausmai dažnai atsiranda vyresniame amžiuje. Jei kalbame apie autoimuninės kilmės sąnarių ligas, jos dažniau pasireiškia jaunesnio ar vidutinio amžiaus žmonėms. Reumatoidiniu artritu gali susirgti bet kokio amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai liga pasireiškia 30-50 m. amžiuje. Na, o osteoartrozė yra vyresnių žmonių liga, kuri gali prasidėti ir 50 metų amžiuje, tačiau dažniausiai serga 60 – 70 m. žmonės.
Tačiau dėl skaudančio sąnario, žmonės nėra linkę kreiptis į gydytojus, dažnai galvoja –praeis. Kaip žinoti, kada padės tepalas, o kada skausmas – jau rimta problema ir reikia kreiptis į specialistus?
Turbūt svarbiausi požymiai, kuriuos reikia vertinti, esant sąnarių skausmams, tai jų trukmė, provokuojantys veiksniai, progresavimas. Jei tai yra vieno sąnario skausmas, kuris užeina po didesnio fizinio krūvio ar padirbus sode, o simptomus nuslopina kelias dienas panaudoti tepalai, kompresai ar nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, greičiausiai tai nėra uždegiminės sąnarių ligos požymis. Tačiau, jei pradžioje atsiranda skausmas, vėliau sąnarys sutinsta, simptomai progresuoja, apima vis daugiau sąnarių, trunka kelias savaites, be žymesnio pagerėjimo epizodų, tuomet reumatologo konsultacija yra būtina.
Pirmu atveju, ypač jei žmogus yra vyresnio amžiaus, galima būtų galvoti apie osteoartrozės paūmėjimą. Antru atveju jau reikėtų tirti dėl autoimuninės kilmės artritų – reumatoidinio artrito, uždegiminių spondiloartropatijų ar kitų reumatinių ligų.
Visą interviu skaitykite čia.