Ieva Kurash pirmiausiai save vadina dviejų nuostabių mergaičių mama, o visa kita – toliau. Pagrindinis jos darbas visiškai nesusijęs su mada, tačiau vienas iš jos hobių visuomet buvo domėjausi spalvomis ir jų įtaka daroma žmogui.
Pamažu besidomėdama spalvomis, Ieva atrado ir spalvų teoriją, kuri ją sudomino, todėl moteris troško apie ją sužinoti daugiau.
„Spalvų teoriją atradau „Instagram“ sekdama įvairius Italijos influencerius, tada pradėjau ieškoti daugiau informacijos, gilintis į šią temą. Tuo domiuosi jau kelerius metus, perskaičiau daug užsienio literatūros šia tema, bet viskas buvo labai mėgėjiškame lygmenyje.
Vieną dieną vyras paklausė ar nenorėčiau to pasimokyti profesionaliai, juk tik apie tai kalbu namuose, skaitau, žiūriu įvairius vaizdo įrašus, visas mano laisvalaikis buvo spalvos. Tada ir kilo mintis savo hobį perkelti į kitą lygmenį“, – pasakoja Ieva.
Mokslai Italijoje
Prieš pradedant gilintis į spalvas, Ievos, kaip ir daugelio žmonių, pagrindinė aprangos spalva buvo juoda. Pradėjus domėtis spalvomis jos spintos turinys drastiškai pasikeitė – atsirado spalvos, kurios labiausiai puošia ją pačią.
„Neatsimenu, kada paskutinį kartą pirkau juodą drabužį ar aksesuarą, tačiau tokių drabužių dar turiu, nors ir nenešioju. Kažkokie sentimentai mane sieja su jais“, – šypteli moteris.
Kadangi noras mokytis buvo, beliko surasti vietą, kurioje pavyktų jį įgyvendinti. Profesionalių mokymų, kurių metu būtų ruošiami asmeninių spalvų konsultantai Lietuvoje nėra, tačiau Ieva puikiai kalba itališkai, o ir Italijoje ši specialybė populiari, nusprendė paieškoti ten.
„Kad ir kaip keistai skambėtų, bet šis pasaulinės pandemijos laikotarpis man pasitarnavo, nes Įvaizdžio Institutas, kuriame nusprendžiau mokytis pradėjo mokymus online, tiesioginių transliacijų pagalba. Mokslai susidėjo iš bazinio ir pažengusiųjų kurso.
Mokymų metu buvo labai daug teorijos: spalvų derinimas, šaltos/šiltos spalvos, kaip atliekama profesionali spalvų analizė, kas po ko ir su kokiomis priemonėmis daroma, taip pat klausimų sesijos, kurių metu dėstytojai atsakydavo į visus iškilusius klausimu.
Atliekant praktiką, taip pat yra suteikiama galimybė konsultuotis su dėstytojais visais iškilusiais klausimais, net ir porą mėnesių mokymams pasibaigus. Domėdamasi šia tema „Instagrame“ susipažinau ir su keliais daug patirties turinčiais spalvų konsultantais iš Italijos, su kuriais pasitariame, pasidaliname žiniomis“, – pasakoja Ieva.
Pasak moters, pats darbas irgi yra labai įdomus – tenka nuolat bendrauti su žmonėmis, lankytis parduotuvėse, daryti revizijas klientų spintose. O kur dar domėjimasis naujausiomis tendencijomis ir mada. Ieva priduria, kad šios žinios puikiai pritaikomos ne tik madoje, bet ir reklamos ar interjero kūrime.
Kaip atrodo spalvų analizė?
„Profesionali ir tiksli asmeninė spalvų analizė gali būti atliekama tik gyvai, nes analizės daromos online yra netikslios – kiekvienas telefonas ar kompiuteris kitaip rodo spalvas, žmogus gali būti nusifotografavęs netinkamame apšvietime.
Profesionali analizė atliekama prie dienos šviesos priešais langą arba naudojant fotografų mėgstamą žiedinę lempą. Veidas turi būti švarus, jokio makiažo ar įdegio (jei žmogus mėgsta lankytis soliariume būtų geriau, kad mėnesį prieš analizę susilaikytų nuo šios procedūros). Plaukai ir drabužiai paslepiami po balta medžiaga“, – pasakoja ji.
Tuomet Ieva stebi veido odą ir jos reakcijas į specialias spalvų ir medžiagų paletes, korteles, nes tai ir yra svarbiausia šiame procese.
„Pradžioje išsiaiškinama koks yra žmogaus odos spalvos tonas, tada intensyvumas, ryškumas ir kontrastas. Išsiaiškinus spalvinį tipą aptariamos paletės spalvos, galimi drabužių spalvų derinimo būdai, rekomenduojama plaukų spalva, makiažo spalvos.
Klientui paprašius kartu apžiūrimas ir aptariamas jo spintos turinys, atrenkami drabužiai, kurie atitinka spalvinę paletę, paaiškinama, kaip galima „išgelbėti“ ir panaudoti nerekomenduojamų spalvų drabužius, kurie dar yra geros kokybės. Taip pat galima eiti apsipirkti kartu su klientu padedant jam išsirinkti rekomenduojamų spalvų drabužius“, – darbo užkulisius pasakoja ji.
Kodėl svarbu surasti sau tinkamas spalvas?
Ieva nurodo, kad mums labiausiai tinkančios spalvos padaro mus gražesnius bei išryškina geriausius mūsų bruožus, o spuogai, raukšlės, veido raudonis, patamsėję paakiai ir kiti nepageidaujami veido nelygumai tampa mažiau matomi.
„Manau, kad kiekvienam gyvenime yra buvusi tokia situacija, kad pabundi su gera nuotaika, gerai pailsėjęs, bet susitikęs su pažįstamu išgirsti klausimą – ar gerai jautiesi? Gal mažai miegojai? O kartais būna atvirkščiai, esame pavargę labiau nei bet kada, bet sutikti žmonės mums sako komplimentus ir giria mūsų grožį, švytinčią veido odą. Viskas labai paprasta – jūs esate apsivilkę tinkamos spalvos drabužius.
Kitas ne mažiau svarbus dalykas, kad spintoje turint tik mums rekomenduojamų spalvų drabužius, jie dera vieni su kitais, todėl galime apsirengti praktiškai tamsoje. Taip yra, nes kiekvieno spalvinio tipo paletėje esančios spalvos turi panašų ryškumą, intensyvumą, šiltumą/šaltumą. Tai pasitarnauja ir taupant, nes turint mažiau drabužių, galime sukurti daugiau derinių“, – sako ji.
Netinkamos spalvos turės atvirkščią rezultatą – išryškins viską, ką norėtume nuslėpti. Apsivilkę netinkamomis spalvomis atrodome vyresni, išryškėja raukšlės, spuogai, raudonis ir visi veido odos nelygumai.
„Veidas praranda spindesį, lyg kažkas jame būtų išjungęs šviesą. Savo „Instagram“ paskyroje dalinuosi įvairiais pavyzdžiais, kur tikrai galima pamatyti skirtumą“, – sako Ieva.
Juoda spalva – ne visiems
Asmeninio stiliaus ir įvaizdžio spalvų konsultantė sako, kad pačiam pasidaryti analizę, kokios spalvos tinka labiausia, o kokios – ne, sudėtinga, nes negalime pažvelgti į save šališkai.
„Dažniausiai vadovaujamės kriterijumi patinka-nepatinka, o šiuo atveju turėtume vadovautis tinka-netinka. Patiems yra įmanoma nusistatyti savo spalvinio tipo grupę tai yra, pavasaris, vasara, žiema, ruduo. Tačiau nusistatyti pogrupį yra sudėtinga ir tikrai reikia profesionalo pagalbos, kuris moka naudotis specialiomis technikomis ir jas taikyti.
Kaip ką tik minėjau yra keturi spalviniai tipai, du šalti – žiema, vasara, ir du šilti – pavasaris, ruduo. Bet žmonės yra skirstomi į 16 skirtingų tipų, kadangi kiekvienas tipas yra skirstomas dar į tris pogrupius plius vienas tikrasis“, – aiškina Ieva.
Kiekviena spalva turi begalę atspalvių, tarp jų ir šaltų bei ryškių, ir šiltų bei blankesnių. Pasak Ievos, kiekvienam spalviniam tipui yra priskiriami atspalviai atitinkantys to tipo pagrindinius bruožus.
„Kaip pavyzdį paimkime žalią spalvą: vasara – šviesu, neryšku, prigesinta, šalta, šiuo atveju tiktų šalavijo žalia. Kita vertus žiema irgi yra šalta, bet tamsi ir ryški, jai tinkama spalva būtų smaragdo žaluma. Ruduo yra neryškus, prigesintas, tamsus ir šiltas, kaip alyvuogių žalia. Pavasaris, taip pat šiltas, bet šviesus ir ryškus, todėl tinka žalia žolės spalva. Be abejo, tai tik keturi žalios atspalviai, jų yra begalybė, bet visi jie yra skirstomi į keturias grupes, kaip šiame pavyzdyje. Taip yra ir su visomis kitomis spalvomis“, – nurodo ji.
Ieva sako, kad būtina paminėti ir faktą, kad juoda spalva nėra universali, kaip turbūt mano daugelis, ir tinka ne visiems.
„Juoda tinka tik žiemos tipo žmonėms, visi kiti juodą turėtų keisti kita tamsia, jų spalviniam tipui rekomenduojama spalva, kaip pavyzdžiui: tamsiai mėlyna, tamsiai ruda, tamsiai pilka, tamsiai žalia ir panašiai.
Esu gavusi tokį komentarą, kad tik juoda, pilka, smėlio spalva atrodo elegantiškai, kad spalvotai apsirengęs žmogus praranda tą eleganciją. Drįsčiau su tuo nesutikti ir raginu nebijoti spalvų, nes kad ir kaip elegantiškai aprengsime žmogų, jis toks netaps tik dėl savo rūbo – elegancija yra visuma mūsų kalbos, manierų, eisenos, stovėsenos, etiketo išmanymo. Karl Lagerfeld yra labai teisingai pasakęs: „Elegancija yra fizinė savybė. Jei moteris neturi jos nuoga, ji niekada nebus elegantiška ir apsirengusi”, – sako ji.