Nuskurdę gyventojai masiškai plūsta į valstybines gydymo įstaigas, teikiančias pirminę odontologinę pagalbą. Pastarosios skaičiuoja nuostolius. Panevėžio stomatologijos poliklinika neatmeta galimybės visai nebeteikti tokių paslaugų.
Poliklinikos patiria nuostolių
Valstybė vieno suaugusio žmogaus pirminei odontologinei priežiūrai metams skiria 34,59 lito, vaiko – 41 litą. Per mėnesį už vieno suaugusiojo dantų gydymą įstaiga negauna nė 3 litų. Odontologai teigia, kad už tokius juokingus pinigus suteikti pakenčiamą pagalbą pacientui nepatiriant nuostolių galima tik tuo atveju, jeigu lankosi maža dalis visų užsirašiusių gyventojų.
Ankstesniais metais taip ir buvo. Daugiau gyventojų naudojosi privačių dantų gydytojų paslaugomis. Krizei smarkiai patuštinus kišenes, jie pradėjo siekti nemokamo dantų gydymo.
„Iš 8 tūkstančių užsirašiusių pacientų lankosi daugiau kaip 7 tūkstančiai. Mūsų įstaigai pirminis lygis neša nuostolius. Jeigu niekas nesikeis, kitais metais, gali būti, nebeteiksime pirminės odontologinės pagalbos“, – sakė Panevėžio stomatologijos poliklinikos direktorius Karolis Valantinas.
Miesto Stomatologijos poliklinika aptarnauja 14 šeimos klinikų ir privačių bendrosios praktikos gydytojų pacientus.
Įstaigos vadovas svarsto, kad pirminis lygis poliklinikos taip netemptų žemyn, jeigu jie aptarnautų daugiau pacientų, pavyzdžiui, ne 8, o 18 tūkstančių. Mat didesnė tikimybė, kad besilankančiųjų bus ne beveik 100 procentų, kaip dabar, o bent jau 70 ar 60 procentų. Tų, kurie nesilanko, sąskaita būtų galima padengti besilankančiųjų dantų gydymo sąnaudas.
K. Valantinas piktinasi, kad gyventojai negali laisvai pasirinkti odontologo. Jeigu jį nori keisti, turi keisti ir savo šeimos gydytoją. Pernai jis kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, siūlydamas suteikti gyventojams teisę laisvai rinktis odontologą, o įstaigoms – galimybę pritraukti daugiau pacientų, tačiau gavo neigiamą atsakymą.
Neturi pinigų
Panevėžio miesto poliklinika pirminę stomatologinę pagalbą teikia net 41 tūkstančiui pacientų, tačiau irgi kalba apie nuostolius.
Pasak poliklinikos direktorės Irenos Čeilitkienės, jeigu nemokamai dantis gydytųsi tik pusė jų, apie nuostolius nereikėtų kalbėti. Tačiau dabar lankosi gerokai didesnė dalis.
„Žmonės nebeturi pinigų privačiai gydytis dantis ir ne tik juos. Pastaruoju metu norinčiųjų pasinaudoti nemokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis tik daugėja“, – sakė ji.