• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nedideliame plėveliniame šiltnamyje saulėtomis dienomis oro temperatūra labai greitai pakyla aukščiau leistinos ribos (26–28 ºC), dėl to augalai nukenčia: jie nustoja augti, neužsimezga arba krenta užuomazgos.

49

Nedideliame plėveliniame šiltnamyje saulėtomis dienomis oro temperatūra labai greitai pakyla aukščiau leistinos ribos (26–28 ºC), dėl to augalai nukenčia: jie nustoja augti, neužsimezga arba krenta užuomazgos.

REKLAMA

Todėl šiltnamyje būtina palaikyti tinkamą oro temperatūrą ir drėgnumą.

Šio statinio konstrukcija turėtų būti tokia, kad orą galėtume greitai atvėsinti. Be to, patartina langus uždengti plaušiniais dembliais, neaustinėmis medžiagomis ar apipurkšti kalkinėmis medžiagomis. Karštu metu vėdinimo angos atidaromos labai anksti, saulei tekant, kad ant pomidorų nesusidarytų rasa.

Šiltnamyje augančioms daržovėms šiuo metu reikia labai daug maisto medžiagų, todėl nuo birželio pradžios kartą per savaitę tręšiama kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais.

REKLAMA
REKLAMA

Šiltnamis yra naudingas tuo, kad suteikia galimybę daržovių derlių skinti kur kas ilgesnį laiką nei auginant juos paprastose lysvėse.

REKLAMA

Norint turėti gausų ir kokybišką derlių, labai svarbu daržoves tinkamai prižiūrėti ir laistyti, nes vasaros laikotarpiu galima susidurti su įvairiomis problemomis: permaininga oro drėgme bei temperatūra ar intensyviu kenkėjų ir ligų plitimu.

Laistymas anksti ryte

Šiltnamių komplekso vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas, auginantiems pomidorus ir agurkus bei laukiantiems gausaus jų derliaus, pataria juos laistyti anksti ryte.

REKLAMA
REKLAMA

„Rekomenduojame daržoves laistyti anksti ryte nuo saulės patekėjimo praėjus maždaug 2 – 3 valandoms. Tuomet augalai ir dirva būna vėsiausi. Vakare palaistytos daržovės ilgai būna drėgnos ir gali susirgti grybelinėmis ligomis“, – pasakojo N. Rakickas.

Ypač pavojinga daržoves laistyti vakare, kai oro temperatūra nukrenta žemiau 10 laipsnių. Agronomo teigimu, labai svarbu tinkamai pasiruošti permainingiems vasaros orams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Alinant karščiams rekomenduojame šiltnamyje iš vakaro pasistatyti talpas su vandeniu – kibirus, laistytuvus ar net voneles. Dienos metu garuojantis vanduo sukurs palankesnę atmosferą jūsų daržovėms“, – teigia N. Rakickas.

Pastovėjęs šiltnamyje vanduo sušyla iki reikiamos temperatūros ir juo galima laistyti augalus. Per patį vasaros karščių piką šaltas vanduo sukeltų augalams didelį stresą.

REKLAMA

Aukšta temperatūra

Aukšta temperatūra taip pat daro didžiulę įtaką santykinei oro drėgmei, kuri tokiu metu ženkliai sumažėja.

„Tuomet reikėtų atkreipti dėmesį į šiltnamio aplinką – tarplysvius, tuščius ir neužsodintus plotus bei juos palaistyti. Garuojantis vanduo palengvins padėtį, o santykinės oro drėgmės sureguliavimas padės augalui lengviau prisitaikyti prie aukštos oro temperatūros“, – vieną iš būdų problemai spręsti siūlė agronomas.

REKLAMA

Specialisto nuomone, reikia atidžiai tikrinti laistymui skirto vandens temperatūrą, kuri neturi viršyti 20 laipsnių.

„Vandens, kuriuo ketinate laistyti daržoves, temperatūra turi būti panaši į aplinkos. Optimaliausia, kad ji būtų ne mažesnė nei 18 laipsnių“, – sako N. Rakickas. Labai svarbi ir vandens kokybė – jame neturi būti daug druskų, kalcio, natrio, chloridų.

Įprastas ritmas

Kadangi į šiltnamį nepatenka lietaus vanduo, daržoves tenka laistyti reguliariai ir labai svarbu laikytis įprasto ritmo. Pomidorus ir agurkus patariama laistyti vieną kartą per dieną. Liejant dažnai ir ne po daug, vanduo neįsigeria, išgaruoja, o laistant per daug – augalų šaknys džiūsta, išplaunamos trąšos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau derančiam ir dideliam augalui saulėtą dieną reikia apie 1,5 – 2 litrus vandens. Daug kas priklauso ir nuo dirvožemio – jei jis yra lengvesnis, vandens reikia daugiau, o jeigu linkęs kaupti drėgmę – mažiau. Apsiniaukusią dieną laistyti patariama mažiau, užtenka litro vandens vienam augalui.

Parengė Elena Matiukaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų