• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors dainininkei Donaldai Meiželytei dar tik 42 – eji, moteris nedvejodama ryžosi kiaušidžių šalinimo operacijai. Vieną vaiką turinti moteris norėtų turėti didelę šeimą, tačiau taip pasielgti ji nusprendė dėl savo pačios sveikatos.

54

Nors dainininkei Donaldai Meiželytei dar tik 42 – eji, moteris nedvejodama ryžosi kiaušidžių šalinimo operacijai. Vieną vaiką turinti moteris norėtų turėti didelę šeimą, tačiau taip pasielgti ji nusprendė dėl savo pačios sveikatos.

REKLAMA

Donaldai Meiželytei kiaušidžių šalinimo operacija bus atlikta jau greičiau nei po mėnesio.

Moteris tikina, kad tokį savo sprendimą ji pareiškė viešai tikrai ne dėl dėmesio troškimo.

„Pati turiu sočiai darbų. Tačiau labai dažnai net ir socialiniuose tinkluose matau, kaip žmonės liūdi, išlydėdami gana jaunas moteris į kitą pasaulį.

Lietuvoje ir Latvijoje ypatingai didelis procentas moterų turi mutavusį BRCA1 geną“, – sako ji.

Tragiška statistika

Žymi moteris prisiminė garsiąją aktorę Angelina Jolie, kuri turi du tokius mutavusius genus, todėl taip pat ryžosi kiaušidžių šalinimo operacijai prieš trejus metus.

REKLAMA
REKLAMA

„Ne tik užsienyje, bet ypatingai Lietuvoje yra labai tragiška kiaušidžių vėžio statistika. Jo diagnostika yra labai sudėtinga, praktiškai beveik neįmanoma.

REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje iš ligonių kasų yra kompensuojamas onkogenetinis tyrimas, kurio metu yra ištiriamas kraujas ir nustatoma, ar yra mutavęs genas“, – pasakoja dainininkė.

D. Meiželytė pataria moterims, žinančioms, kad šeimoje yra buvę kiaušidžių vėžio atvejų, taip pat išsitirti, o pati šalinti kiaušides ji nusprendė būtent dėl gydytojų rekomendacijų.

„Gydytojai rekomenduoja pasigimdyti kiek nori vaikų ir tuomet atlikti šią operaciją. Kai kurios moterys, žinodamos, kad turi mutavusį geną, tikrinasi planingai. Tačiau nesvarbu, tu sveikai gyvensi, ar dažnai tikrinsiesi, yra daug pašalinių veiksnių.

REKLAMA
REKLAMA

Moterys pajaučia pirmuosius simptomus dažnai tada, kai vėžys būna išplitęs“, – komentuoja ji.

Norėtų didelės šeimos

Nors D. Meiželytė dabar turi septyniais metais jaunesnį draugą užsienietį, dainininkė žino, kad po operacijos jos laukia kur kas ankstyvesnė menopauzė. Tačiau moteriai padės pakaitinė hormonų terapija. 

„Gyvenu ant adatų jau nuo 39 – erių metų. Žinoma, būdavo tos tikrosios meilės laukimas, tačiau perkopus 40 metų ir neturint sutuoktinio ar tvirtos šeimos, manau, kad tikrai nėra ko laukti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimus reikia pasidaryti, nes žinojimas yra jėga. Ir tie, kurie komentuoja... ar skandalingos antraštės, kad aš sterelizuosiuos, nes nenoriu vaikų. Ne, aš labai norėčiau daug vaikų ir gražios šeimos, bet esu rizikos grupėje ir nenoriu tapti našta savo artimiesiems.

Noriu, kad moterys žinotų ir eitų tikrintis", – komentuoja ji. 

Kiaušidžių vėžys - itin klastingas

Kiaušidžių vėžio simptomai – yra nespecifiniai: bendras silpnumas, bloga savijauta, virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas. Moterys paprastai kreipiasi į šeimos gydytoją, į gastroenterologą, tačiau liga nediagnozuojama tol, kol pilve nepradeda kauptis skysčiai ar atsiranda apčiuopiami navikai.

REKLAMA

„Tik tada kiaušidžių vėžiu sergančios moterys patenka pas onkologą, ir taip yra visame pasaulyje. Deja, kol kas nesukurtos efektyvios ir finansiškai pagrįstos profilaktinės patikros programos,“ – naujienų portalui tv3.lt yra sakęs ginekologas-onkologas dr. K. Žilinskas.

Ne veltui šis vėžys vadinamas tyliuoju moterų žudiku. „Didelė problema ta, kad neaiškios šios ligos priežastys. Tiesa, jau yra žinoma, kad nemažam procentui moterų, ypač jaunų, kiaušidžių vėžio išsivystymą nulemia jų genetika“, – teigė dr. K. Žilinskas.

REKLAMA

Nustatyta, jog paveldimą krūties vėžį sukeliantis genas BRCA1 labai dažnai sukelia ir kiaušidžių vėžį. Taip pat nustatyti ir kiti, su genų pokyčiais susiję sindromai, galintys sukelti kiaušidžių vėžį.

Todėl moterims, kurių šeimoje artimos giminaitės sirgo krūties ar/ir kiaušidžių vėžiu, patartina apsilankyti pas gydytoją genetiką ir atlikti jo rekomenduotus genetinius tyrimus.

„Nepaisant to, kad kiaušidžių vėžį aptikti sunku, reguliarus lankymasis pas ginekologą išlieka pagrindinė prevencijos priemonė, – sako dr. K. Žilinskas. – Profilaktinės ginekologinės apžiūros metu gali būti aptinkami dariniai dubenyje, kurių moteris net nejaučia, tuomet ginekologas pasiunčia pacientę tirtis papildomai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiaušidžių vėžys – viena klastingiausių vėžio formų, – taip pat yra sakiusi Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytoja onkologė chemoterapeutė Lina Daukantienė. – Ir, deja, visame pasaulyje nėra efektyvios kiaušidžių vėžio atrankinės patikros programos, kuri padėtų šią ligą diagnozuoti anksti. Dažniausiai ši liga aptinkama jau pažengusi“.

Gydytoja onkologė atkreipė dėmesį į tai, kad šios ligos simptomai nėra specifiniai, t.y. liga neturi tik jai būdingų požymių. Vis dėlto pajutus tokius, kad ir nespecifinius, simptomus kaip pilvo apimties didėjimas, skausmas pilvo srityje, sutrikęs virškinimas ir apetito sumažėjimas, nuovargis, sutrikęs mėnesinių ciklas – moterims patartina pasitarti su gydytoju.

REKLAMA

Kiekvienai moteriai vėžio diagnozė suskamba netikėtai ir grėsmingai. Visoms VU Onkologijos instituto Chemoterapijos skyriaus 328 palatoje besigydančioms moterims kiaušidžių vėžys buvo diagnozuotas jau išplitęs.

„Kad ir kaip būtų sunku, susirgus onkologine liga svarbiausia – nepalūžti, pasitikėti gydančiais medikais ir žinoti, kad mus gydo šiuolaikiškai, moderniais vaistais kaip kitose Europos šalyse, – visų moterų vardu kalbėjo p. Vilma, gerai nusiteikusi ir jau susiruošusi namo po eilinio gydymo kurso. – Nelengvas šios ligos gydymas, tačiau viską galima iškęsti, ypač čia, Onkologijos institute, į kurį sugrįžtame kaip į savus namus tęsti numatyto gydymo.”

REKLAMA

Moterys džiaugėsi, jog jas palaiko jų šeimos ir artimieji. “Ne paslaptis, jog dažnai susirgusias moteris ir vyrai palieka, – sakė p. Vilma. – Dėkui Dievui, mes negalime skųstis, mūsų artimiausi žmonės puikiai supranta ir palaiko mus.

Labai norėtųsi, kad ir mūsų valstybė labiau pasirūpintų kiaušidžių vėžiu susirgusiomis moterimis: juk moterų, sergančių šia liga, kurioms reikalingi biologiniai vaistai, palyginti nedaug. O mes šiais vaistais labai tikime.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak p. Vilmos, pacientės mato kaip stengiasi dėl jų gydytojai onkologai, tačiau kol nėra bendros modernios terapijos kompensavimo tvarkos, deja, sergančioms išplitusiu kiaušidžių vėžiu moterims tenka laukti tikėtis sveikatos politikų sprendimų.

Lietuvoje kiaušidžių vėžys gydomas chirurginio metodo ir chemoterapijos deriniu. Pavieniais atvejais gali būti skiriamas tik chirurginis arba tik chemoterapinis gydymas.

REKLAMA

Daug žadantis yra naujausias gydymo būdas – taikinių terapija, naudojama kartu su standartine chemoterapija. Taikinių terapija nusitaiko tik į vėžines ląsteles – taip nepažeidžiamos sveikosios. Klinikiniai tyrimai parodė, kad taikinių terapija stiprina chemoterapijos poveikį.

„Tais atvejais, kai kiaušidžių vėžys yra išplitęs ir operacijos metu neįmanoma pašalinti visų piktybinių židinių, taikinių terapija teikia naujų vilčių – gerėja atsakas į gydymą, ilgėja periodas iki ligos atkryčio, – sako gydytoja onkologė chemoterapeutė L. Daukantienė. – Yra didelė tikimybė, kad pailgės išplitusiu kiaušidžių vėžiu sergančių pacienčių gyvenimo trukmė“.

REKLAMA

Tačiau ne visos pacientės gali gauti taikinių terapiją. Kol Valstybinė ligonių kasa nėra priėmusi sprendimo dėl naujų vaistų centralizuoto pirkimo arba įtraukimo į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą, tik reta pacientė galėtų jų nusipirkti pati. Tačiau tikimasi, kad greitu metu situacija dėl naujausių gydymo metodų prieinamumo pasikeis į gerąją pusę.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų