Nors sodo ir daržo darbai jau į pabaigą, gėlių mylėtojams dabar – pats darbymetis. S. Stanislavičė naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kokias klaidas žmonės daro dažniausiai, iki kada galima sodinti svogūnines gėles bei kaip paruošti ir sodinti svogūnėlius, kad pavasarį šie užtikrintai pražystų.
Patarė, kaip pasiruošti sodinimui
Sodininkystės ekspertė pabrėžia, kad svogūnines gėles sodinti reikia nuo spalio mėnesio iki pat tol, kol žemė nesušalusi ir į ją įmanoma įkišti pirštus.
„Pagrindinė žmonių problema – jie pasodina svogūnines gėles rugsėjį, kai lauke dar yra pakankamai šilta. Gėlės įsišaknija, pradeda augti, auginti lapus, tada užeina šalčiai, lapai nušąla, svogūnėliai supūva, o pavasarį žmonės nebesulaukia žydėjimo ir sako, kad buvo blogi svogūnėliai“, – didžiausią sodininkų klaidą pabrėžia S. Stanislavičė.
Sandra ragina neskubėti – geriausia sulaukti, kol nuo medžių ims kristi lapai, orai atvės, o žemės temperatūra pasieks 8-10 laipsnių šilumos. Tai tinkamiausios sąlygos svogūnėliui įsišaknyti, bet nepradėti augti.
Vis tik, pats laikas pasiruošti sodinimui, susižiūrėti, kokias gėles sodinsite. Dabar tinkamas laikas sodinti krokus, tulpes, narcizus, dekoratyvinius česnakus, hiacintus. Atsižvelkite ir į tai, kas nurodyta ant svogūnėlių pakuotės – gali būti, kad pavasarį žiedų dar nesulauksite.
„Ant svogūnėlių, kurie kitais metais žydės, pakuočių paprastai būna užrašyta 11/12 arba 12+. Tai yra tam tikra svogūnėlių frakcija, kuri rodo, kad svogūnėlis kitais metais žydės.
Jeigu yra mažesni, 6/8 frakcijos, jie yra skirti prisiauginimui, vadinami svogūnėlių vaikai. Jie pasodinti kitais metais nežydi, bet sustiprėja, padidėja ir turime puikią sodinamąją medžiagą dar kitiems metams“, – aiškino pašnekovė.
Susiruošus sodinti, įsitikinkite, kad visi turimi svogūnėliai yra tinkami: „Svogūnėlis turėtų būti kietas ir be jokių stipresnių gedimo požymių, neturėtų būti pradėjęs pelyti ar būti stipriai sukapotas iškasimo metu.
Jeigu svogūnėlis yra kietas, apžiūrėję akivaizdžiai matome, kad jis yra sveikas, nesupelijęs, nepapuvęs, nėra gedimo požymių, tokį svogūnėlį galime lengva ranka sodinti.“
Svogūnėlius būtina dezinfekuoti
Prieš sodindami svogūnines gėles, užsukite į vaistinę ir įsigykite kalio permanganato, jei jo dar neturite. Gėlių svogūnėlius, prieš juos sodinant, būtina pamirkyti kalio permanganato tirpale.
„Visos svogūninės gėlės dėl dezinfekcijos 15 minučių yra mirkomos kalio permanganato tirpale. Tirpalą galima pasidaryti ir stipresnį, tai nėra gyvo augalo šaknys, kurias bijoma nudeginti.
Šiuo atveju tirpalą galime daryti stipresnį, nes tai yra pirma apsauga nuo įvairių grybelinių ligų, kurių plika akimi nematome, bet ant svogūnėlio gali būti sporų“, – pataria S. Stanislavičė.
Ji taip pat rekomenduoja tirpale pamirkytus svogūnėlius apvolioti pelenuose, jei sodinate didesnį kiekį svogūnėlių – pelenais pabarstyti lysvę, į kurią sodinsite.
„Pelenai yra ne tik kalis ir fosforas, kuris puikiai tiks kaip pirmasis maistas svogūninėms gėlėms, bet tuo pačiu tai yra dezinfekcinė priemonė, kuri puikiai stabdo akimi matomą ar nematomą svogūnėlio pažeidimą“, – priduria ji.
Jei jūsų sode įsisukusios pelės, kurios ištampo arba apgraužia gėlių svogūnėlius, S. Stanislavičė sako atradusi būdą, kaip to išvengti: į pelenus įmaišykite šiek tiek aitriosios paprikos miltelių ir apvoliokite svogūnėlius.
Ruošiatės sodinti svogūnėlius, tačiau nežinote, kokio gylio duobučių reikės? Sodininkystės ekspertė išduoda paprastą taisyklę, kuria reikia vadovautis sodinant visas svogūnines gėles:
„Reikia žiūrėti į svogūnėlio apimtį, nes paprastai svogūninės gėlės yra sodinamos tokiame gylyje, kokį sudarytų trys svogūnėliai, sudėti vienas ant kito – per trijų svogūnėlių dydį. Paprastai tulpė yra sodinama 12-15 cm gylyje, dekoratyvinis česnakas apie 18-20 cm, narcizas 15-18 cm, bet viskas priklauso nuo svogūnėlio frakcijos.“
Patogus būdas sodinti į dėžutes
Be to, ji pataria nesodinti gėlių į vieną eilę, verčiau mažesniame plote susodinti daugiau svogūnėlių, ypač, jei jų turite nedaug. Galite svogūnėlius sudėti zigzago principu arba kvadratu, tuomet pražydus žiedams vaizdas daug labiau džiugins akį.
O tinkamai ir laiku pasodinus svogūnėlius, galėsite apie juos pamiršti iki pat pavasario – jiems nereikės papildomos priežiūros.
„Dar paprasčiau – sodinti į plastikinę daržovių dėžutę. Į ją telpa 40 svogūnėlių ir, jeigu pamaišau tulpių su narcizais, vienoje vietoje turiu labai gražią puokštę, kuri pradeda žydėti skirtingu laiku, maždaug du mėnesius galima džiaugtis žydėjimu, kai vienas žiedas keičia kitą.
Galima sodinti ir į krepšelius. Jie turėtų būti įkasami į tokį patį gylį, kaip ir sodinant svogūnėlius tiesiai į žemę, reikia taikyti 12-15 cm gylio taisyklę“, – pataria S. Stanislavičė.
Toks būdas, pasak jos, yra itin naudingas tiems, kurie augina daug svogūninių gėlių, kurias vėliau reikia iškasti. Tuomet pakanka vos vieno kastuvo paspaudimo ir kartu su dėžute išsikelia visi svogūnėliai, ten pat ir naujai užsimezgę svogūnėlių vaikai.
„Tada tiesiog galime padėti krepšelį ar dėžutę į pavėsį tolimesniam subrendimui, nes kai svogūninė gėlė peržydi, visi lapai turi sudžiūti, tada svogūnėlis subręsta, pasiruošia kitų metų žydėjimui.
Jeigu mes dar žalius lapus nupjauname tik žiedui peržydėjus, labai dažnai paskui girdžiu, kad kitais metais tulpės išnyko. Taip ir turėjo būti, jei nupjovėte lapus, kol svogūnėlis dar buvo nesubrendęs“, – kitą dažną klaidą pažymi pašnekovė.